Sezon hucznych zabaw studniówkowych już się skończył. Tegorocznych maturzystów czeka teraz wytężona praca i przygotowywanie się do majowego egzaminu dojrzałości. Część z nich na pewno wybrała już kierunki studiów, na które zamierza zdawać. Reszta wciąż się waha. Jakimi propozycjami edukacyjnymi kuszą w tym roku szczecińskie publiczne uczelnie?

Oferta US


Działający od 1984 roku Uniwersytet Szczeciński posiada obecnie 9 wydziałów – Humanistyczny, Prawa i Administracji, Nauk Przyrodniczych, Nauk o Ziemi, Matematyczno - Fizyczny, Zarządzania i Ekonomiki Usług, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Teologiczny oraz Filologiczny. Swój wymarzony kierunek studiów mogą znaleźć zarówno humaniści jaki i „umysły ścisłe”. Osoby zainteresowane zgłębianiem języków obcych będą mogły uczęszczać na zajęcia z filologii angielskiej, germańskiej, romańskiej, czy też rosyjskiej. Sporym zainteresowaniem potencjalnych studentów cieszą się zawsze kierunki takie jak: prawo, socjologia, politologia, pedagogika, czy stosunki międzynarodowe. Entuzjastów poznawania różnorodności naszego świata oraz zgłębiania tajników poszczególnych kultur ludzkich może skusić działająca już od dwóch lat Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej. Z kolei osoby znacznie lepiej czujące „ducha nauk ścisłych” mogą wybrać matematykę, informatykę i ekonometrię, czy też fizykę.


Nowe specjalizacje


W roku akademickim 2009/2010 Uniwersytet Szczeciński nie planuje otwarcia żadnych nowych kierunków. Powstaną za to 4 nowe specjalizacje: edukacja osób niepełnosprawnych i logopedia oraz edukacja osób niepełnosprawnych i terapia pedagogiczna na pedagogice, fizyka z informatyką na fizyce, analityka procesów gospodarczych na kierunku matematyka.
Osoby zainteresowane studiowaniem na Uniwersytecie Szczecińskim o całej bogatej ofercie edukacyjnej uczelni mogły dowiedzieć się podczas jej dni otwartych, które miały miejsce niecały tydzień temu w auli Wydziału Humanistycznego mieszczącego się na ulicy Krakowskiej. Wszystkie informacje na temat poszczególnych wydziałów i kierunków znajdują się także na stronie internetowej http://www.univ.szczecin.pl/.

Może ZUT?


Swoją edukacyjną ofertą kusi Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Uczelnia rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia bieżącego roku w wyniku fuzji dwóch instytucji badawczych – Politechniki Szczecińskiej oraz Akademii Rolniczej. Wedle pomysłodawców przedsięwzięcia „powołanie uniwersytetu, poza rozszerzeniem oferty dydaktycznej o nowe kierunki i specjalności studiów, stwarza perspektywy dalszego, szybkiego postępu nowych koncepcji technologicznych, obejmujących zarówno nauki techniczne, jak i przyrodnicze”. Obecnie na uczelni studiuje około 17 tysięcy żaków kształcących się pod okiem ponad tysiąca nauczycieli akademickich.

Który wydział wybrać?


W strukturach ZUT znajduje się 10 wydziałów: Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Budownictwa i Architektury, Ekonomiczny, Elektryczny, Informatyki, Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Nauk o Żywności i Rybactwa, Techniki Morskiej, Technologii i Inżynierii Chemicznej. Do wyboru każdy przyszły student ma 35 osobnych kierunków. Nowością w roku akademickim 2009/2010 jest wprowadzenie inżynierii bezpieczeństwa. Od niedawna działają także kierunki: mechatronika oraz wzornictwo. Wszyscy zainteresowani ofertą Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego mogą przybyć na pierwsze drzwi otwarte uczelni, które odbędą się w budynkach wszystkich wydziałów już w czwartek 26 marca. Wszystkie szczegóły na temat tego wydarzenia dostępne są na stronie internetowej www.zut.edu.pl.

Zostań dietetykiem


Sporym zainteresowaniem maturzystów cieszy się zawsze możliwość studiowania na prestiżowej Pomorskiej Akademii Medycznej. Dotyczy to właściwie wszystkich specjalności W zeszłym roku o jedno miejsce na kierunku lekarskim ubiegało się 8 osób, a na stomatologicznym – 9. Trochę mniejsza, co nie znaczy że niewysoka ilość kandydatów chciała studiować na dopiero co otwartym Wydziale Lekarsko – Biotechnologicznym, gdzie otwarto kierunki o nazwach: biotechnologia medyczna i analityka medyczna. W tym roku, w ramach poszerzenia swojej oferty naukowej władze uczelni postanowiły zachęcić młodych ludzi do zdawania na dietetykę. W dniach 2 i 3 marca osoby zainteresowane studiowaniem na PAM-ie będą mogły uczestniczyć w organizowanych przez nią dniach otwartych. Szczegółowy program tego wydarzenia dostępny jest na stronie uczelni http://www.pam.szczecin.pl.