Na terenie Stoczni Szczecińskiej Nowa docelowo ma powstać park przemysłowy. Decyzja o wyborze takiego wariantu zagospodarowania terenów postoczniowych podyktowana jest tym, że żaden spośród potencjalnych partnerów, z którymi obecnie prowadzone są rozmowy, nie jest zainteresowany całym terenem Stoczni.
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego jest zaangażowany w bieżącą współpracę z Towarzystwem Finansowym Silesia w celu wypracowania optymalnego modelu ożywienia aktywów Stoczni Szczecińskiej Nowa od momentu, w którym TF Silesia podjęła współpracę z Bain & Company, czyli od jesieni 2012 roku. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego zaproponował, jako podstawę współpracy, warunki brzegowe, które zostały zaakceptowane przez TF Silesia:
- utrzymanie gospodarczego charakteru aktywów SSN i uniknięcie rozdrobnienia tych aktywów,
- analizę możliwości wykorzystania potencjału spółek obecnie funkcjonujących na terenie SSN,
- poszukiwanie inwestora strategicznego lub silnych partnerów branżowych zainteresowanych inwestycją na terenie SSN, mogących stanowić wiodącą siłę napędową dla rozwoju tego terenu.
Sprzedaż albo park
Opracowane zostały dwa warianty postępowania, które zaprezentowano publicznie w Szczecinie w styczniu br. Wariant pierwszy zakładał sprzedaż wszystkich aktywów Stoczni inwestorowi strategicznemu zdolnemu samodzielnie zagospodarować te aktywa na cele produkcji stoczniowej. Jako wariant drugi zaproponowano budowę na terenie SSN parku przemysłowego, w którym aktywa Stoczni zarządzane byłyby przez lokalną spółkę i wykorzystywane przez podmioty gospodarcze na podstawie umów długoterminowych. Zgodnie z sugestią Marszałka przyjęto datę 30 czerwca br. jako termin podjęcia ostatecznej decyzji co do wyboru wariantu.
Z powodu zbliżającego się terminu ostatecznego wyboru, w środę Marszałek Olgierd Geblewicz spotkał się z Prezesem Zarządu TF Silesia Mariuszem Kolwasem. Podczas spotkania w Szczecinie potwierdzono, iż żaden spośród wyselekcjonowanych w procesie poszukiwania inwestora potencjalnych partnerów, z którymi obecnie prowadzone są rozmowy, nie jest zainteresowany całym terenem Stoczni. W związku z tym wdrażany będzie opracowany już we współpracy z doradcą biznes plan utworzenia parku przemysłowego na terenie Stoczni Szczecińskiej Nowa.
Uwolnić potencjał tego miejsca
W ciągu trzech miesięcy powołana zostanie spółka zarządzająca aktywami SSN z siedzibą w Szczecinie. Zaangażowanie kapitałowe samorządu w powstający podmiot pozostaje kwestią otwartą.
Mam nadzieję, że powierzenie zarządzania tym majątkiem podmiotowi lokalnemu spowoduje bardziej efektywne gospodarowanie na terenach postoczniowych w Szczecinie i w pełni uwolni potencjał tego miejsca. – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz - Chciałbym, żeby w procesie zarządzania majątkiem postoczniowym uczestniczyły osoby, które z jednej strony dobrze znają tę infrastrukturę, a jednocześnie mają rozeznanie w branży morskiej. Takich osób w Szczecinie nie brakuje. W efekcie, dzięki trwałym dzierżawom, wzmocnią się aktualnie działające tam firmy, pojawią nowe podmioty i powstaną nowe miejsca pracy. - dodaje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Celem projektu jest jak najlepsze gospodarcze wykorzystanie aktywów Stoczni Szczecińskiej. Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie całego majątku przez jednego inwestora prowadzącego produkcję stoczniową, co w naszym przekonaniu wcale nie musiałoby oznaczać braku możliwości działania na tym terenie podmiotów lokalnych. Możliwość realizacji tego wariantu należało starannie sprawdzić. Żaden z podmiotów branżowych, z którymi rozmawialiśmy wcześniej i nadal rozmawiamy, nie wyraził jednak gotowości do przejęcia całego majątku. Zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami decydujemy się więc na wprowadzenie w życie przygotowanego już planu stworzenia parku przemysłowego.- tłumaczy Prezes Zarządu TF Silesia Mariusz Kolwas.
Komentarze
0