Murale, komiksy, rzeźby, kostiumy teatralne czy fotografie – to tylko część eksponatów, które można oglądać w ramach najnowszej wystawy „Ekologia społeczna” w Muzeum Sztuki Współczesnej. Prace powstawały w Kenii oraz Polsce i dowodzą temu, że różne kultury potrafią stworzyć coś wspólnie.
Współpraca artystów o różnym zapleczu kulturowym
Od 29 czerwca w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 dostępna jest nowa wystawa – „Ekologia społeczna”, która powstała w ramach Festiwalu DUOS. Na ekspozycję składają się prace 9 zespołów. To m.in. prezentacje murali, realizacje malarskie i komiksy, rzeźby, performance, sztuka teatralna w koncepcji teatru społecznego.
– Trzecia odsłona projektu odwołuje się do koncepcji social ecology opisanej w drugiej połowie XX wieku przez amerykańskiego filozofa politycznego Murraya Bookchina. Według niego kryzys ekologiczny stanowi pokłosie hierarchii i dominacji przejawiających się w pracy i społeczeństwie. Dlatego na wystawie chcemy pokazać efekty tego, jak można współpracować w sposób niehierarchiczny – tłumaczy Łukasz Jastrubczak, kurator wystawy.
To pierwsza w historii prezentacja tego gatunku sztuki
W Muzeum Sztuki Współczesnej prezentowane są m.in. prace i ich dokumentacja, wykonane podczas miesięcznej rezydencji dziewięciorga wykładowców i wykładowczyń Akademii Sztuki w Szczecinie na kenijskim wybrzeżu Oceanu Indyjskiego w marcu 2023 roku. Uzupełniają je nowe realizacje, w tym rozmieszczone w przestrzeni miejskiej instalacje site-specific, wykonane podczas czerwcowej wizyty artystów z Kenii w stolicy Pomorza Zachodniego.
– Prezentujemy sztukę uliczną, którą zawarliśmy w powieści graficznej lub komiksach – wyjaśnia Joseph Allan Green, który współpracował z Rafałem Żarskim. – Choć Mombasa, gdzie zaczynaliśmy projekt, jest bogata w historię, to nigdy nie wydano tam ani jednej powieści graficznej czy komiksu. Ta wystawa to pierwsza na świecie taka prezentacja.
– Na festiwal DUOS przygotowaliśmy sztukę wystawianą w lokalnej społeczności z jej udziałem. Na wystawie można oglądać zapis wideo trzech części sztuki, która była wystawiona tylko raz w Kilifi – przedstawia Caroline Ngorobi, twórczyni w nurcie teatru społecznego. Sztuka opowiada o władcy, który dzieli swoje królestwo między trzy córki. Każda z córek przyjmuje inny rodzaj przywództwa. Jedna staje się dyktatorką, druga stara się przypodobać swoim poddanym, ale posuwa się do manipulacji. W królestwie trzeciej panuje model przywództwa niehierarchicznego. – Staraliśmy się, by publiczność swoim udziałem w spektaklu powiedziała nam, jak według niej powinien wyglądać idealny świat. A współpraca z Justyną Celedą układała się bardzo ciekawie, choć mamy różne style pracy reżyserskiej. Ona ukierunkowana jest w bajkowym stylu, ja bardziej skupiam się na relacjach.
Bogatsze o nowe eksponaty Muzeum Narodowe
To trzecia już odsłona Festiwalu DUOS odbywającego się w ramach projektu Sztuka i Edukacja Artystyczna w Perspektywie Transkulturowej – TPAAE.
– Rozpoczynamy ostatni rok projektu i to ostatnia wystawa pokazująca efekty współpracy polsko-kenijskich duetów – mówi Ewa Prądzyńska, koordynatorka projektu. – Projekt ma dużo płaszczyzn. Kładziemy nacisk na strefę naukową, artystyczną i edukacyjną. Dzięki projektowi Muzeum Narodowe w Szczecinie wzbogaciło się o nowe eksponaty i – z czego jestem bardzo dumna – zaczęło kolekcjonowanie afrykańskiej sztuki współczesnej.
– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią projektu i w ramach festiwalu pokazać prace kenijskich artystów – dodaje dr Wanyenda Chilimo z Politechniki w Mombasie.
Wystawa „Ekologia społeczna” prezentowana będzie do 24 września. Na wernisaż muzeum zaprasza już dziś, 29 czerwca, o godz. 18:00. Podczas otwarcia wystąpi Percussionist AS – zespół perkusyjny Akademii Sztuki w Szczecinie.
Dodatkowo w dwie najbliższe soboty, 1 i 8 lipca, o godz. 15:00 planowane są spotkanie z twórcami i oprowadzania kuratorskie. 8 lipca oprócz oprowadzania odbędzie się także performance w wykonaniu Philipa Tangary, jednego z kenijskich twórców.
Komentarze
0