Muzyka kompozytorów z trzech krajów: Polski, Niemiec i Ukrainy w dwóch koncertach dla małych i dużych – Baltic Neopolis Orchestra postanawia pokazać, że muzyka grana kiedyś i melodie znane dziś mają ze sobą coś wspólnego.

Baltic Neopolis Orchestra projektem „Impresje bez granic” chce przede wszystkim integrować. W repertuarze koncertów znajdą się kompozycje z różnych krajów, a wśród publiczności zasiądą nie tylko polscy słuchacze. Dodajmy, że termin wydarzeń nie jest przypadkowy. Właśnie minął rok od wybuchu wojny w Ukrainie, a projekt ma być hołdem dla wszystkich, którzy walczą o pokój w Ukrainie.

Pokażą dzieciom, jak muzyka zmieniała się na przestrzeni lat

Pierwszy koncert zostanie zagrany 3 marca w szkole po niemieckiej stronie wyspy Uznam. „Bajkowa symfonia” jest dedykowana polskim, niemieckim i ukraińskim dzieciom w wieku szkolnym. Będzie to idealna okazja do integracji najmłodszych z trzech państw. Dzięki koncertowi maluchy zaznajomią się z pojęciami muzycznymi i najważniejszymi kompozycjami z tych krajów.

– Będzie to koncert, w którym opowiemy o muzyce przez wieki – zapowiada Emilia Goch Salvador, dyrektor BNO. – Pokażemy dzieciom muzykę z innej strony, zahaczymy o melodie filmowe. Wielu wydaje się, że muzyka dzisiejsza nie ma nic wspólnego z tym, co było np. w baroku. Kiedyś na dyskotekach tańczyło się do menueta, dzisiaj do disco. To są po prostu jedne z wielu gatunków muzycznych, ale matka muzyki jest jedna. I my chcemy pokazać, jak przez wieki się to zmieniało i kształtowało – tłumaczy.

Wieczorna uczta dla dorosłych melomanów

Po koncercie dla dzieci muzycy przeniosą się do Grodna do Centrum Współpracy Międzynarodowej, gdzie o godz. 19:00 rozpocznie się koncert „Z nadzieją na pokój”.

– W koncercie wezmą udział muzycy z Polski, Niemiec i Ukrainy. Tu również przedstawimy twórczość kompozytorów z tych trzech krajów – mówi Goch Salvador.

Na scenie u boku Baltic Neopolis Orchestry wystąpi ukraiński skrzypek Yevgeniy Kostrytskyy. W programie koncertu są m.in. kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina czy Valentina Silverstrova.

Wstęp wyłącznie na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w Bibliotece Publicznej Gminy Wolin, Bibliotece Publicznej Gminy Wolin Filia Kołczewo, Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach oraz CWM Grodno.

„Impresje bez granic” to projekt przygotowany przez orkiestrę Baltic Neopolis Orchestra, Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, szkołę Europäische Gesamtschule Insel Usedom w partnerstwie z ukraińską orkiestrą Dnepr Chamber Orchestra.

Projekt wspierany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.