Pomorze Zachodnie chce uhonorować zmarłego sześć lat temu prof. Władysława Bartoszewskiego, nadając jego imię historycznemu mostowi na Odrze. O inicjatywie poinformowano już niemieckie władze regionalne. „Pamięć o Władysławie Bartoszewskim trwa nie tylko w Warszawie i Berlinie, ale również na pograniczu”.
Mowa o moście kolejowym w Siekierkach, który w ostatnich latach przeszedł sporo zmian.
– Najdłuższy most na Odrze symbolizuje długą drogę do przyjaznych relacji między Polską a Niemcami. Chcielibyśmy, by ta dawna kolejowa przeprawa, po remoncie i z nowymi funkcjami, była i atrakcją turystyczną, i znakiem historii. By przypominała, że tu gdzie kiedyś były druty kolczaste i szlabany, teraz jest przyjazne, otwarte, bezpieczne miejsce. A jego patronem niech będzie Władysław Bartoszewski, który budował właśnie symboliczne, ale trwałe mosty między narodami – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Pamięć o Władysławie Bartoszewskim trwa nie tylko w Warszawie i Berlinie, ale również na pograniczu, wśród społeczności Pomorza Zachodniego i Brandenburgii.
W 2001 r. za działalność na rzecz pojednania pomiędzy Polakami, Niemcami i Żydami Władysław Bartoszewski został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Otrzymał również najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej – Order Orła Białego.
W sprawie nadania mostowi imienia prof. Władysława Bartoszewskiego Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zwrócił się już do władz Kraju Związkowego Brandenburgia.
„Most będzie fantastyczną atrakcją turystyczną”
Ten historycznie ważny szlak transportowy do i z Berlina, od kilkudziesięciu lat nie był eksploatowany. Zniszczona w 1945 r. konstrukcja, po wojnie została odbudowana, lecz most nie był prawie w ogóle użytkowany. Od 2004 roku, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, zaczęto mówić o otwarciu tej transgranicznej trasy. Pomysły zamieniły się w konkrety w 2018 roku – wtedy Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego podpisał umowę z niemiecką gminą Barnim – Oderbruch, która rozpoczęła modernizację mostu.
– Głęboko wierzymy w potencjał turystyczny naszego regionu i przepięknego dorzecza Odry, gdzie mocno inwestujemy w nowe trasy rowerowe. Połączymy tworzone przez nas systemy ścieżek rowerowych z tymi w Brandenburgii. Dzięki modernizacji ten most ożyje i będzie świadczył o dobrych polsko-niemieckich relacjach – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, kiedy zaczynały się prace nad przebudową. – Most w Siekierkach w przyszłości będzie fantastyczną atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców, jak i przybywających do nas turystów. Wierzę, że turystyka wróci na swoje należne miejsce w zachodniopomorskiej gospodarce i wciąż będzie napędzała naszą lokalną ekonomię.
Powstała ścieżka pieszo-rowerowa, miejsca odpoczynku dla turystów, platforma widokowa. Prace po polskiej stronie już się zakończyły. Niemiecka część inwestycji powinna być gotowa do końca tego roku.
Komentarze
4