Od dziś nasze miasto użycza Aeroklubowi Polskiemu teren Lotniska Dąbie. Ma to umożliwić uwolnienie z funkcji lotniczych terenów w jego południowej części. Miasto chce ten obszar przeznaczyć na cele usługowo - handlowo - rozrywkowe oraz na budowę obiektu sportowego.
Umowę dzierżawy Lotniska Dąbie, na czas nieokreślony podpisali dziś Piotr Krzystek oraz Jerzy Makula – Prezes Aeroklubu Polskiego i Grzegorz Jankiewicz – Sekretarz Generalny Aeroklubu Polskiego. Przychylne stanowisko w tej sprawie zajęli także radni z Komisji do spraw Budownictwa i Mieszkalnictwa Rady Miasta – Jak poinformował rzecznik prasowy prezydenta miasta, Piotr Landowski.
Miasto dąży do modernizacji Lotniska Dąbie, zmienienia jego granic oraz uwolnienia z funkcji lotniczych części obszaru. Działania w tym celu zostały podjęte we wrześniu 2007 r. poprzez utworzenie „Koncepcji usytuowania i funkcjonowania zmodernizowanego Lotniska Szczecin-Dąbie”, zaktualizowanej w 2009 r. Na tych podstawach opracowano plan zagospodarowania przestrzennego „Dąbie lotnisko”. Uchwalenie planu wymaga jednak uzyskania pozytywnej opinii Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczącej zmian cech lotniska.
Zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, o jakiekolwiek modernizacje na terenie naszego lotniska może ubiegać się Zarządzający nim, czyli Aeroklub Polski. Niezbędne jest też przedłożenie dokumentów świadczących o prawie do zarządzania nieruchomościami znajdującymi się na terenie portu lotniczego. Do spełniania tego wymogu, konieczne było podpisanie umowy użyczenia terenu.
Pozytywna opinia sprawi, że miasto będzie mogło przystąpić do uchwalenia planu zagospodarowania lotniska. Do czego może dojść nawet w maju br. Wówczas gmina rozpocznie przygotowania do realizacji inwestycji służących modernizacji lotniska. Założona zostanie instalacja odwadniająca oraz utworzony zostanie nowy pas startowy. Powyższe prace umożliwią uwolnienie z funkcji lotniczych terenów w południowej części obecnego lotniska, czyli ok. 56 hektarów, które mają zostać przeznaczone na cele usługowo - handlowo - rozrywkowe oraz na budowę obiektu sportowego. Budżet miasta przeznaczył na ten cel 20 mln zł.
Współpracę z władzami Szczecina uważamy za modelową. Dzięki niej korzyść ma zarówno gmina jak i Aeroklub. W podobny sposób zamierzamy współpracować z innymi samorządami - skomentował Jerzy Matula.
Komentarze
0