„Selekcjonowałem piękno” – tak powiedział o sobie na dziejszym spotkaniu w szczecińskim Liceum Plastycznym, Wojciech Siudmak. Ten znany i ceniony artysta przyjechał do naszego miasta by opowiedzieć o swojej pracy i poprowadzić warsztaty dla młodzieży. Trzydniowe „Spotkanie z Mistrzem” potrwa do piątku 7 września
Sięgajcie gwiazd
Pan Wojciech znany przede wszystkim dzięki stworzeniu ilustracji do „Diuny”Georga Herberta, przyjął zaproszenie pani Jolanty Drąszkowskiej, prezes firmy Neptun Developer sp. z.o.o., która jest pomysłodawcą programu edukacyjnego o nazwie „Sięgajcie gwiazd”. Jego celem jest wspieranie rozwoju najbardziej zdolnych uczniów i umożliwienie im poznania twórczości najlepszych współczesnych artystów grafików.
Nieprzypadkowa data
Data tego spotkania nie została wybrana przypadkowo. Dyrektor liceum, Artur Sawczuk przypomniał, że dokładnie 5 września 1948 roku rozpoczął się pierwszy rok szkolny ówczesnego Państwowego Liceum Plastycznego. Szesnastu uczniów rozpoczęło zajęcia, a dyrektorem placówki był wówczas jej założyciel, Guido Reck. Po tym wprowadzeniu rozpoczęło się spotkanie i glos otrzymał m.in prezydent Piotr Krzystek, który przekazał słowa uznania dla obecnych działań i inicjatyw liceum.
Pierwsze bomby
Wojciech Siudmak zaczął również od podziękowań i pochwał. Podkreślił, że program „Sięgajcie gwiazd” to „wzór dobrze pojętego mecenatu, w którym nie chodzi o pieniądze, ale o moralny, uczuciowy wkład w kształtowanie rozwoju uczniów”. Pogratulował w tym miejscu pani Drąszowskiej oraz Dorocie Kaweckiej, również bardzo zaangażowanej w owe działania. Następnie opowiadał o tym, ze sam również był uczniem liceum plastycznego (w Warszawie) oraz o metodach edukacyjnych ówcześnie stosowanych. Wiele słów poświęcił swojemu projektowi „Wieczna miłość”, którym zajmuje się od 8 lat. Powiedział m.in. „Urodziłem się w Wieluniu, czyli tam gdzie spadły pierwsze bomby i rozpoczął się największy dramat ludzkości. Co prawda przyszedłem na świat trzy lata po tych zdarzeniach, ale ich skutki widziałem i odczuwałem jeszcze długo później obserwując mieszkańców miasta. Podświadomie uciekałem od tego koszmaru, dążąc do harmonii i piękna”.
Inny sposób
Artysta zaprezentował grafiki ukazujące rzeźby, które wchodzą w sklad projektu mówiąc: „Takich wydzarzeń w czasie wojny było wiele i trudno jest nam w Polsce przekonać świat, że to właśnie było wyjątkowe. Moja misja to pokazanie tego co się stało w inny sposób” Obecnie trwają prace nad realizacją monumentu, który powstanie w Wieluniu i ma być zaprezentowany w przyszłym roku.
Po konferencji z udziałem zaproszonych gości, odbył się wernisaż prac pana Wojciecha (wśród których można było zobaczyć m.in grafiki do „Diuny” oraz obraz „Turandot”).
Komentarze
0