Ponad 23 tony mozaiki, 85 sztuk białych płyt chodnikowych i 288 sztuk zielonych. Miejski depozyt przy ulicy Narzędziowej gromadzi wiele historycznej nawierzchni, którą może wykorzystać każdy mieszkaniec.
Na terenie miejskiego depozytu składowane są przede wszystkim materiały budowlane pochodzące z rozbiórki i nadające się do ponownego użycia. Można tam znaleźć m.in. płyty chodnikowe różnej wielkości (25x25, 35x35, 50x50), krawężniki, płyty granitowe i kamienne, klinkier, ale nie tylko. Nie brakuje również artystycznych kompozycji pod postacią mozaiki. I to w sporych ilościach.
„Nie spotkałem się z taką kolorystyką płyt”
– Kostka mozaika 5x5 centymetrów została pozyskana z prowadzonych prac w ciągu alei Papieża Jana Pawła II, ulicy Mazowieckiej, ulicy Libelta, ulicy Spółdzielczej, ulicy Łokietka, ulicy Jagiellońskiej – informuje Paulina Łątka z biura prasowego magistratu.
Na tym jednak nie koniec. W odpowiedzi Anny Szotkowskiej na interpelację radnego Andrzeja Radziwinowicza możemy przeczytać również o składowaniu białych, czarnych i zielonych płyt chodnikowych. Niestety, biuro prasowe magistratu nie wie, skąd dokładnie pochodzi zebrany materiał. O pomoc w rozwiązaniu zagadki poprosiliśmy doktora Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego
– Nie spotkałem się z taką kolorystyką płyt, ale to wcale nie muszą być płyty stricte chodnikowe. Czasami czarno-białe (szachownica), w sumie zielone i pastelowe płytki posadzkowe możemy spotkać również w przejazdach bramnych kamienic Śródmieścia – informuje.
Niestety, w odpowiedzi na pytanie o możliwość wykonania zdjęć zebranego materiału, rzecznik prasowy ZDiTM Kacper Reszczyński przekazał, że nie jest to możliwe ze względu na "bezpieczeństwo, organizację pracy oraz stan prawny".
- Na terenie depozytu miejskiego znajduje się głównie materiał kamienny tj. płyty i krawężniki kamienne ustawione w stosy oraz materiał betonowy taki, jak płyty betonowe różnych wymiarów. Materiał stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia w przypadku wystąpienia niespodziewanych sytuacji losowych związanych z jego obsunięciem lub nieostrożnością osób przebywających na terenie depozytu miejskiego. Zagrożenie mogą również stanowić urządzenia wykorzystywane w danym momencie przez osoby prowadzące prace na terenie depozytu miejskiego.
Gotowe do ponownego wykorzystania
Co ciekawe, materiał budowlany z odzysku udostępniany jest bezpłatnie. Warunkiem jest ponowne wbudowanie go na terenie należącym do gminy.
– Zgoda na pobranie materiału i wbudowanie go na nieruchomość o użytku drogowym wydawana jest przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. W przypadku pozostałych nieruchomości – przez Urząd Miasta Szczecin – informuje Paulina Łątka.
W ostatnich 3 latach ZDiTM wbudował w nawierzchnie drogowe około 700 ton kostki kamiennej.
Komentarze
15