Gdzie i kiedy?
Muzeum Techniki i Komunikacji
Niemierzyńska 18A
piątek, 12 kwietnia 2019, 17:00
Za ile?
darmowe
Zapraszamy na otwarcie wystawy "Miasto Kobiet II", które odbędzie się w Muzeum Techniki i Komunikacji w piątek, 12 kwietnia, o g. 17:00. Wystawę będzie można zwiedzać do 4 czerwca 2019.

Miasto Kobiet II budowało się sukcesywnie, rozrastało w sposób zaskakujący, pojawiali się coraz to nowi pionierzy deklarujący chęć uczestniczenia w jego tworzeniu.

W pierwszej edycji wystawy, która miała miejsce rok temu w Zajezdni Sztuki brały udział tylko twórczynie - artystki i projektantki. W obecnej także artyści - mężczyźni przedstawiają swoją interpretację tematu.

Zamykanie się w getcie płci, poglądów, na dłuższą metę do niczego konstruktywnego nie prowadzi, chociaż bywa kuszące - jako wyrazisty manifest pewnej postawy. Jednakże manifest w swej formie jest zawsze monologiem, a sądzę, że obecnie wszyscy raczej potrzebują dialogu, dyskusji i wymiany myśli. Fascynuje mnie od dawna zjawisko synergii, liczę na to, że ta rozbudowana polifonia wielu postaw twórczych i technik artystycznych stworzy wartość dodatkową, nieoczywistą- a przez to stwarzającą dla odbiorców przestrzeń w której, poprzez wybór będą mogli skonstruować swoje własne Miasto, wedle własnych preferencji i przekonań. Być może też, dzięki wystawie będą mieć możność te przekonania przebudować, zrewitalizować. Wszak Miasto to żywy organizm, w ciągłym ruchu…

Nie traktuję więc Miasta Kobiet jako przestrzeni idealnej, byłoby to utopią, a nie o nią mi chodzi. Kobiety bardzo niedawno zyskały głos, po wiekach niedopuszczania ich na forum publiczne- ale chcę podkreślić- nie po to by odebrać ten głos mężczyznom. Rozmawiajmy więc, kłóćmy się, dyskutujmy, może w ten sposób dojdziemy do porozumienia. Takiej interpersonalnej komunikacji -w czasach indywidualnej izolacji w śród tłumu, chyba najbardziej wszyscy potrzebujemy.

Kurator wystawy: Małgorzata Kopczyńska

Kurator Zajezdni Sztuki: dr Andrzej Wojciech Feliński

Uczestniczki i uczestnicy wystawy: Olaf Czyż, Ewa Czerwińska-Romanowska, Kaja Depta-Kleśta, Piotr Depta- Kleśta, Andreas Guskos, Mira Jarmołowicz, Marta Dziomdziora, Agata Kiedrowicz, Olga Kiedrowicz, Małgorzata Kopczyńska, Agata Kosmacz, Julia Kurek, Irek Kuriata, Daria Kwolek-Kompf, Justyna Machnicka, Ewelina Maksimiuk, Arek Marcinkowski, Tomasz Matusewicz, Katarzyna Podgórska –Glonti, Martyna Rzepecka, Tomasz Sadowski, Marian Stępak, Tomasz Świtalski, Dorota Tołłoczko-Femerling, Elżbieta Wasyłyk, Katarzyna Utecht

Projekt plakatu: Justyna Machnicka www.juska.pl