„W powietrzu czuć power, w październiku podwoje otwiera Akademia Sztuki.” – Tymi slowami Ryszard Pilch podsumował publiczną debatę „Priorytety – Szczecin Europejska Stolica Kultury 2016” zorganizowaną przez Stowarzyszenie SzczecinianieRazem.org oraz Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej w Szczecinie.

W ponad dwugodzinnej, żywej dyskusji udział wzięli zwykli szczecinianie, o ile zwykli w ogóle istnieją – jak stwierdził Ryszard Pilch. Spotkanie rozpoczęło się ogromnym aplauzem na cześć nowopowstającej Akademii Sztuki w Szczecinie. Głos zabierali coraz to nowi dyskutanci proponując nowe priorytety. Pojawiła się również koncepcja usunięcia połowy z nich.

Kuba Rajski, Antoni Karśnicki i Paweł Gnas - maturzyści z XIII LO zawzięcie bronili IV priorytetu (Przepływy, fale, prądy…). Twierdzili, że przywrócenie życia miasta nad Odrę powinno mieć swój trwały ślad. IV priorytet poparł również Zbigniew Zbroja – stwierdzeniem: Szczecin - tu rzeka spotyka się z morzem.

Z kolei Jerzy Wołoszyn – szczeciński artysta malarz zadeklarował swoją dyspozycyjność w zakresie tworzenia klimatu Szczecina, co przyjęto powszechnym aplauzem. Przy V priorytecie (Kultura podziemna – kultura podniebna) zaiskrzyło. Dyskutanci wspólnie stwierdzili brak polityki władz miejskich w zakresie lokal dla sztuki. Młodzi twórcy podział na kulturę podziemną i kulturę podniebną odebrali jako podział na tzw. kulturę wysoką i niską. Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury SZCZECIN 2016 Marek Sztark wyjaśniał jednak, że undergroundowa twórczość, z której słynie Szczecin jest na wysokim poziomie i nie ma tu mowy o podziałach.

Profesor Andrzej Tomczak mówił natomiast o konieczności kontinuum - celowości współpracy młodych artystów-twórców z dojrzałymi i o korzyściach z niej płynących. Przypomniał również, że 20 lat temu powołanie w Szczecinie szkoły artystycznej było nie do wyobrażenia.

Rektor WSSU w Szczecinie profesor Maria Radomska-Tomczuk podsumowując spotkanie, zaproponowała hasło dla zmagań Szczecina o tytuł ESK 2016 Z nauką, kulturą i sztuką żeglujmy w przyszłość.

Power jest, nie tylko dlatego, że dziś Szczecin ma swoją Akademię Sztuki. Zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 jest realne - wystarczy dobry wiatr w żagle. Tylko czy miasto zdoła dobrze rozegrać ten pojedynek?

Więcej informacji na http://www.szczecinianierazem.org/