Premiera baletowa, recital operowej gwiazdy, polonez na 100 par, Moniuszko na jazzowo, dwa festiwale i wiele innych imprez. Tak będą wyglądały obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w Szczecinie. W całym regionie zaplanowano aż 50 różnych wydarzeń!

Wreszcie doceniony?

– To kompozytor, który przez lata był postrzegany w kontekście patriotycznej wymowy swych utworów, a artystycznie nie zyskał należnego mu uznania – mówi Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. – W tym roku Stanisław Moniuszko wreszcie otrzymał szansę by zostać docenionym, a był kompozytorem światowej klasy”.

Pociąg z twarzą Moniuszki

Podczas konferencji dotyczącej Roku Moniuszki, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz zapowiedział, że:

– Będziemy tę okazję obchodzić na Pomorzu Zachodnie wyjątkowo intensywnie, bo aż 20 podmiotów, instytucji publicznych i NGO-ów zaangażowało się w obchody. Nie tylko w największych ośrodkach kultury naszego regionu, Szczecinie i Koszalinie, ale także w mniejszych miejscowościach, takich jak Połczyn Zdrój czy Tuczno. Poinformował też o współpracy z Przewozami Regionalnymi i specjalnym Pociągu Moniuszkowskim, na którym zostanie namalowany wizerunek kompozytora, a wewnątrz pojazdu będzie można znaleźć informacje o dokonaniach i życiu artysty. 

Polonez na sto par

W sumie w 10 miastach regionu zaplanowano aż 50 wydarzeń. To m.in. warsztaty i panele dyskusyjne. Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku, koordynator regionalny ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, wspomniał, że warto sobie zanotować datę 5 maja. Wtedy na ulice Szczecina wyjedzie zabytkowy tramwaj, w którym muzycy Opery na Zamku w strojach z epoki będą grali utwory Moniuszki. Z kolei w samo południe na Jasnych Błoniach rozpocznie się taneczny happening, który poprowadzi Krystyna Mazurówna – bardzo ceniona tancerka, na stałe mieszkająca w Paryżu. Zaplanowano spotkania przygotowawcze przed tym wydarzeniem, podczas którego poloneza ma zatańczyć 100 par! Zainteresowani mogą się zgłaszać, wysyłając e-mail na adres: moniuszko200@opera.szczecin.pl. W tym dniu na Jasnych Błoniach wystąpią także chóry, zespoły i soliści.

18 maja w Operze na Zamku odbędzie się premiera spektaklu „Wieczór baletów polskich”, złożonego z dwóch jednoaktowych dzieł - „Na kwaterunku” Stanisława Moniuszki oraz „Pieśni o ziemi” Romana Palestra. Realizacji choreografii w pierwszej części podejmie się Robert Bondara.

Ośmiodniowy festiwal w listopadzie

Ważnym wydarzeniem będzie festiwal Moniuszko Inspiration, który odbędzie się między 3 a 10 listopada br. Zaplanowano siedem wydarzeń muzycznych oraz dwa panele, podczas których prowadzone będą dyskusje o tym w jaki sposób kompozytor inspiruje współczesnych Polaków oraz o Moniuszce jako romantyku. Poza tym wykonana zostanie Msza żałobna g-moll (w Kościele Garnizonowym), odbędzie się gala wokalna oraz recital operowej gwiazdy (która nie została jeszcze potwierdzona). Program „Moniuszko na jazzowo” przedstawi zespół Sylwestra Ostrowskiego oraz muzycy amerykańscy i japońscy.

Tańce i litanie. Propozycje Filharmonii

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przygotowuje koncerty zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, inspirowane twórczością Moniuszki. „Odnowione” tańce z oper Moniuszki zabrzmią podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych, który rozpocznie się 6 września, a 29 listopada zostaną zaprezentowane Litanie ostrobramskie (koncert z udziałem poznańskich „Słowików”).

Także Akademia Sztuki w Szczecinie zorganizuje kilka wydarzeń. To m.in. konkursy plastyczne, konkursy wiedzy oraz warsztaty dla dzieci, uczniów, dorosłych oraz nauczycieli.

Moniuszko w Berlinie, Trzęsaczu i Połczynie

Utwory Moniuszki zostaną też wykonane podczas Festiwalu Sacrum Non Profanum (w sierpniu), rozgrywającym się w Szczecinie, Trzęsaczu i Berlinie. M.in. zostanie wykonana koncertowa wersja opery „Straszny dwór”, a w kinie „Pionier” zaplanowano pokaz przedwojennego filmu „Halka”.

W regionie godnym odnotowania wydarzeniem będzie też niewątpliwie uroczystość, podczas której amfiteatr w Parku Zdrojowym w Połczynie Zdroju, otrzyma imię Stanisława Moniuszki (4 maja).

Informacje o tych i innych punktach programu znajdziemy na stronie https://www.moniuszko200.pl/pl/