Pięćdziesiąte urodziny klubu, księgozbiór rodziny królewskiej, koncertowy grill nad jeziorem, skład szczecinian rozrzuconych po całej Polsce... to tylko część atrakcji, które zbieramy w jednym miejscu i szczególnie polecamy na najbliższy tydzień (27.04-3.05).

Środa, 27 kwietnia

Kulturalny tydzień proponujemy zacząć uczestnictwem w premierze nowego magazynu miłośników Szczecina pt. Szczeciner. Spotkanie o 17:00 w Teatrze Małym będzie okazją do poznania redakcji, autorów tekstów oraz oczywiście nabycia pierwszego numeru w limitowanej serii (z torbą). Szczeciner to ponad 100 stron o naszym mieście.

Wieczorem zapraszamy do Kontrastów, gdzie trwa tydzień obchodów 50-lecia klubu, a ramach nich nowy cykl Kornishon i występ zielonogórskiego kabaretu Jurki. Twórczość tego kabaretu to m.in. tematy społeczno-obyczajowe - obserwacja ludzkich zachowań, jak i mierzenie się z osiągnięciami kultury.

 

Czwartek, 28 kwietnia

Król Polski, Wielki książę Litwy oraz książę Lotaryngii -Stanisław Leszczyński w 1711r. ddwiedził szczeciński Zamek. 300 lat po tym wydarzeniu, 28 kwietnia o 17:00 w Galerii Północnej odbędzie się wernisaż wystawy Stanisław Leszczyński – wieczny tułacz. Ekspozycja potrwa do końca lipca. Co zobaczymy? Portrety, widoki pałaców, ogrodów, stroje, listy, pozycje z księgozbioru rodziny królewskiej i rzemiosło artystyczne. Nasza wysłanniczka Katia pojawi się na wernisażu i przedstawi swoje wrażenia.

Po wernisażu szczególnie polecamy wieczorny koncert Martyny Jakubowicz i zespołu Żona Lota w Free Blues Club'ie. Artyści wydali 15 listopada płytę Okruchy życia, z której zaprezentują materiał. Fotorelacja z koncertu pojawi się na naszym portalu.

 

Piątek, 29 kwietnia

W piątek miłośnikom kultury polecamy wystawę plakatów i obiektów Lex'a Drewińskiego (znanego m.in. jako twórca nowej identyfikacji wizualnej Akademii Sztuki). Zaprezentowane w Muzeum Narodowym plakaty będą dotyczyły problematyki polityczno-społecznej.

Szczeciński zespół pieśni i tańca? Tak. Z fascynacji folklorem 10 lat temu powstali Szczecinianie. Swój jubileusz będą obchodzić w Teatrze Lalek Pleciuga. Zobaczymy po raz pierwszy w ich repertuarze układ łowicki.

Miłośników szeroko pojętej muzyki gitarowej nie może zabraknąć na półwieczu Kontrastów! Dokładnie 29 kwietnia 1961r. oficjalnie powstał lokal przy ul. Wawrzyniaka. Jubileuszowy koncert, który z założenia ma być symbolicznym spotkaniem osób, solidaryzujących się z klubem zagrają zespoły: Analogs, Dead On Time, Oficyna, Don't Stop The Queen, Listopad, Anvill, Moonshine. Polecamy tym bardziej, że wstęp wolny! Na pewno wpadniemy z życzeniami.

Na miłośników nieco innych klimatów będzie czekał klub Słowianin, gdzie wystąpi skład rodowitych szczecinian, rozrzuconych po mapie Polski – Łona & The Pimps. Poza znanymi szlagierami w nowych aranżacjach, artyści zaprezentują także szczyptę nieujawnianego dotąd materiału z nadchodzącej płyty duetu Łona i Webber pt. Cztery i pół.

 

 

Wielbicielom bardziej komercyjnych klimatów polecamy Landscape Mega Show w Baila Club, gdzie formacja Landscape zaprezentuje swoje najnowsze utwory z wokalem na żywo.

 

Sobota, 30 kwietnia

Kilkaset kotów różnych ras będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę podczas Międzynarodowej Wystawy Kotów na halach szczecińskich MTS'ów. Jak czytamy w komunikacie To doskonała okazja, by porozmawiać z właścicielami kocich piękności, a także dowiedzieć się np. jaka jest różnica między kotem devon i cornish rex oraz przekonać się, czy niebieskie koty są naprawdę niebieskie. Na pewno się pojawimy i przygotujemy relację.

Jak w każdą ostatnią sobotę miesiąca, tak i tym razem zapraszamy do Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej, gdzie w ramach realizowanego przez nasz portal cyklu Made In Szczecin Born To Be Wild wystąpią Mandylion i Fortepain. Fortepain to projekt powstały na jesieni 2009 roku w wyniku chęci stworzenia zespołu, który ma na celu połączenie poezji i ambitnej muzyki. Cel ten artyści realizują poprzez łączenie dzieł Tadeusza Różewicza, Roberta Kasprzyckiego, czy też własnych liryków z progresywnym rockiem. Aranżacje bardzo ciekawie uwypuklają treści przekazywane w tekstach. Mandylion gra gotycki rock oraz symfoniczny melodyjny heavy, wzbogacony dawką progresji. Zespoły zapełnią przestrzeń pomiędzy Junakami i Sokołami. Start koncertu wyjątkowo o 20:00.

Sobota to także dalszy ciąg obchodów 50-lecia Kontrastów. Na scenie Indios Bravos - zespół założony przez Piotra Banacha i Piotra Gurowskiego - Gutka.

 

Niedziela, 1 maja –  Wtorek, 3 maja – długi weekend

Niedziela upłynie pod znakiem Beatyfikacji Jana Pawła II. Dla szczecinian przygotowano uroczystości na Jasnych Błoniach, które potrwają od rana do późnych godzin wieczornych. Sama transmisja telewizyjna od 10:00.

Tereny Puszczy Bukowej przy Restauracji Grota staną się miejscem imprezy Majowe Grillowanie. W niedzielny wieczór koncerty przygotowane przez Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa, a w poniedziałek Vespa, Chocolate City, Fat Belly Family. Wstęp wolny.

W długi weekend, oprócz grilla, wielu szczecinian z pewnością wybierze udział w największej imprezie plenerowej w okolicy – Dniach Gryfina. Tam w piątek m.in. koncert L.U.C 39/89 – Zrozumieć Polskę oraz plenerowa projekcja filmu „Jan Paweł II: Nie lękajcie się”. 2 maja to bitwa kabaretowa Kabaret JURKI vs. Kabaret SŁUCHAJCIE, koncerty Abradab i Perfect. W ostatni dzień Dni Gryfina m.in. Kabareton pt. „Stand up – pojedynek na słowa”, na którym wystąpią Tomasz Jachimek oraz Abelard Giza, Kasia Piasecka oraz Kacper Ruciński (I nagroda publiczności w SZPAK'u 2010).

Tym, którzy zostaną w Szczecinie polecamy pakiet wydarzeń przygotowany przez Zamek Książąt Pomorskich. Kulturalna Majówka to wystawy, koncert, spektakle, projekcje (w tym filmy dokumentalne o Zamku Książąt Pomorskich wraz z ich omówieniem).