Zbliżająca się wielkimi krokami majówka, jak przekonuje Emilia Goch Salvador z Baltic Neopolis Orchestra, to dobry czas na spotkanie z muzyką klasyczną. „Muzyka jest naprawdę dla wszystkich i chcemy do siebie zapraszać”. Będzie się można o tym przekonać, uczestnicząc w festiwalu Szczecin Classic, który rusza już 26 kwietnia i potrwa do 3 maja.
Szczecin Classic 2021 będzie trzecią odsłoną festiwalu organizowanego przez Baltic Neopolis Orchestrę. To połączenie kursów dla młodych muzyków oraz niesamowitych koncertów dla mieszkańców Szczecina.
– Tegorocznym muzycznym hasłem przewodnim Szczecin Classic będzie tango. W ramach festiwalu odbędzie się pięć koncertów, które ułożone w odpowiedni sposób utworzą tango. Ale nie oznacza to, że na każdym koncercie będziemy grać tango, ale koncert finałowy na pewno będzie się kręcił wokół tanga. Będzie bardzo dużo Piazzolli, wystąpi grono wspaniałych artystów – zdradza Emilia Goch Salvador, dyrektor orkiestry.
Każdy koncert odbędzie się w innej przestrzeni
– Zaczniemy od Posejdona, a wielki finał odbędzie się w Trafostacji. W międzyczasie pojawimy się też na Prawobrzeżu w Domu Kultury Krzemień, tak że będzie można do nas dotrzeć z różnych miejsc. Koncerty będą transmitowane w Internecie.
W ramach Szczecin Classic odbędą się również wydarzenia dodatkowe, przy czym planowana jest także – jak co roku – Maltówka.
– Planujemy wydarzenia dla mieszkańców, które będą około muzyczne: gimnastykę z klasyką, naukę tanga pod Orłami, pokaz filmu w ogrodzie Inkubatora Kultury. Będzie się działo dużo w przestrzeni miejskiej, również dla dzieci – przyznaje dyrektor orkiestry.
Wśród najwybitniejszych artystów zaproszonych do wzięcia udziału w trzeciej edycji Festiwalu znajdą się m.in. koncertmistrzowie i liderzy Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, koncertmistrz BNO Emanuel Salvador, Konstantin Heidrich z Faure Quartett, Tomasz Tomaszewski – koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, a także wybitny polski pianista Michał Francuz. Do stałego już grona profesorów i artystów dołączy Krzysztof Węgrzyn, profesor Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze.
– Będzie fantastyczny festiwal, każdy znajdzie coś dla siebie. Na każdym koncercie będzie coś zupełnie nowego, świeżego i w innej obsadzie – zapowiada Goch Salvador.
Festiwal powstał dla szczecinian
– Niektórzy cały czas jeszcze boją się muzyki klasycznej, bo jej nie rozumieją, a tu trzeba podejść do tego zwyczajnie. Pamiętajmy, że muzyka, w której dzisiaj rozpoznajemy różne gatunki, była kiedyś jedna. Muzyka jest naprawdę dla wszystkich i chcemy do siebie zapraszać, nie zrażać. Chcemy pokazywać muzykę z tej strony, która jest bliska. Muzyka łączy, a nie dzieli – zapewnia Goch Salvador. – Choćby ktoś miał tylko przez chwilę nas posłuchać, dla nas to jest już ważne.
Festiwal powstał po to, by w okresie majówkowym, w którym stosunkowo niewiele się w mieście dzieje, zapewnić mieszkańcom trochę rozrywki.
Szczecin Classic 2021 startuje 26 kwietnia i potrwa do 3 maja. Szczegółowe informacje o koncertach można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/szczecinclassic/events/
Komentarze
2