Wczorajszy wieczór w szczecińskiej Filharmonii został poświęcony kompozytorom rosyjskim. W programie koncertu pod hasłem ""Przewodnik melomana" znalazły się utwory: "Kantata koronacyjna" Aleksandra Głazunowa oraz "IX symfonia" Dymitra Szostakowicza, a orkiestrę poprowadził dyrygent pochodzący z Libanu.
Bassem Akiki to dyrygent urodzony w Libanie, ale przebywający w Polsce, związany m.in. z Operą  Wrocławską. Tego wieczoru mógł pokazać swoje umiejętności także wspólpracując z Chórem Kameralnym im. Dymitra Bortniańskiego (tworzą go absolwenci szkół muzycznych i  konserwatoriów z takich ośrodków jak Kijów, Charków, Odessa czy Czernichów).  Oprócz nich na scenie byli także wokaliści. Barbara Tritt wzbogaciła to wykonanie "Kantaty" swoimi sopranowymi partiami wokalnymi i zdecydowanie przewyższyła swoimi umiejętnościami pozostałych śpiewaków (Allę Tarasoweą - mezzosopran, Andreja Rekuna - tenor i Igora Garbuza - bas).
 
Aleksander Głazunow to kompozytor wywodzący się ze szkoły petersburskiej. Znany był nie tylko z racji swych dokonań artystycznych, ale także jako pedagog. Jego uczniem był m.in. Dymitr Szostakowicz.  "IX Symfonia" tego drugiego twórcy została napisana w 1945 roku i początkowo nie została przyjęta zbyt dobrze. Krytycy i publiczność zostali zaskoczeni utworem, nie będącym konsekwentną kontynuacją wcześniejszych dokonań tego kompozytora.
 
W późniejszej recepcji tego dzieła, zwrócono uwagę na jego walory (zwłaszcza niunse harmoniczne i nietypowe połaczenia instrumentacyjne) i  jest on obecnie doiąść często wykonywany. Wczoraj moglismy się przekonać, że jest to utwór bezsprzecznie wart tego by go przypominać. Zwrócono uwagę na jego walory (zwłaszcza niunse harmoniczne i nietypowe połaczenia instrumentacyjne) i  jest on obecnie doiąść często wykonywany. Wczoraj moglismy się przekonać, że jest to utwór bezsprzecznie wart tego by go przypominać.
 
30 maja w cyklu "Klasycznie romantyczni ?" zabrzmią w Filharmonii utwory M.Ravela, Chen Ganga i V. d`Indy, a tydzień później znów usłyszymy komozytorów nrosyjskich m.in. P.Czajkowskiego i A.Borodina (w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego).
 
 
Warto dodać, że Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie jest partnerem Miasta Szczecin w inicjatywie "Szczecin przyjazny rodzinie", zakładającej specjalny cennik wydarzeń kulturalnych  dla posiadaczy Szczecińskiej Karty Rodzinnej oraz Szczecińskiej Karty Seniora (dokładne informacje na stronie przyjaznyrodzinie.szczecin.pl).