W tym oknie wystawowym można już było zobaczyć groteskowy sklep rzeźniczy, rzeźbę „Dzikie dziecko” czy odtworzenie słynnej fotografii Zofii Rydet. Kolejna praca artystyczna w tym miejscu została odsłonięta 17 lipca i jest to instalacja w sposób szczególny przypominająca patronkę ulicy, przy której działa znany już dobrze wielu szczecinianom, Obiekt Kreatywny Jadwiga.
– Wiele osób specjalnie zmienia drogę, by zobaczyć kolejne instalacje, które tu powstają – mówi Rafał Bajena, kierownik obiektu, znajdującego się przy ul. Błogosławionej Królowej Jadwigi 2. – Ta instalacja, którą właśnie odsłoniliśmy, to już kolejny efekt współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie – dodaje.
W witrynie widzimy podwójny portret królowej Jadwigi (to nawiązanie do numeru 2 w adresie miejsca), który jest cyfrową reprodukcją obrazu Marcello Baciarellego. W aureolach nad głowami obu postaci znajdują się buciki, które jak wiemy są symbolem tej władczyni. Poniżej ułożono kwiaty, kolorystycznie uzupełniające całą kompozycję. Autorką pracy jest Marta Masella, studiująca na Akademii Sztuki w pracowni Działań Audiowizulanych i Performatywnych.
– Otrzymaliśmy zadanie zaprojektowania ekspozycji w witrynie tego obiektu i mogliśmy w dowolny sposób się wypowiedzieć – mówi autorka. – Postanowiłam uhonorować w jakiś sposób osobę królowej Jadwigi, a przy tym wskazać, że bardzo często patroni ulic są wybierani w kompletnym oderwaniu od lokacji. W tym rejonie nie ma praktycznie żadnych akcentów dotyczących tej postaci. Ta kapliczka, bo tak ją można nazwać, jest pierwsza...
Podczas uroczystego odsłonięcia witryny obecni byli mieszkańcy, a także, niedawno wybrana nowa rektor Akademii Sztuki, Mirosława Jarmołowicz oraz dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, profesor Kamil Kuskowski.
– To już trzeci projekt stworzony we współpracy naszej uczelni z Obiektem Kreatywnym Jadwiga, a działania te będą na pewno kontynuowane. Warto wspomnieć też o tym, że dzisiejsza data inauguracji instalacji, nie została wybrana przypadkowo. 17 lipca przypada kolejna rocznica śmierci tej władczyni, uznanej przez Jana Pawła II za świętą – powiedział Kuskowski.
Ekspozycję można zobaczyć jeszcze przez 10 dni. Planowane jest też podświetlenie witryny.
Komentarze
3