Głośny „Skąpiec” Teatru Polskiego w Bydgoszczy, spektakl Pawła Passiniego o Jimie Morrisonie i internetowa inscenizacja „Faza delta” to tylko niektóre interesujące wydarzenia tegorocznego Kontrapunktu. Dziś poznaliśmy szczegóły programu tego przeglądu.

Międzynarodowa formuła 

49 edycja Przeglądu Teatrów Małych Form, Kontrapunkt, to kontynuacja formuły  festiwalu międzynarodowego. Zobaczy spektakle twórców  niemieckich, belgijskich, szwedzkich i hiszpańskich.


„Od lat przegląd realizowany jest w formule festiwalu sztuki, w którym obok istotnej części, jaką stanowi konkurs – oceniany zarówno przez publiczność, jak i profesjonalne jury – pojawia się bogata propozycja imprez towarzyszących” powiedziała dziś podczas konferencji zapowiadającej tegoroczny Kontrapunkt, jego dyrektor, Anna Garlicka.

Główna część przeglądu  rozpocznie się 7 kwietnia, ale już trzy dni wcześniej wystartuje Mały Kontrapunkt, który zostanie otwarty premierowym spektaklem „Pamiętników Tatusia Muminka” (wspólnej produkcji Teatru Lalek Pleciuga i festiwalu) w morsko-szantowej konwencji. Organizatorzy  zapraszają także  na Szczecińską Północ Teatrów oraz Zachodniopomorską OFFensywę Teatralną, podczas których nastąpią  prezentacje spektakli lokalnych  teatrów  i nieinstytucjonalnych grup z regionu, a wstęp na te punkty programu to nadal koszt jedynie 5 złotych. 

W ramach konkursu  obejrzymy 10 spektakli. Wśród nich między innymi „Skąpca” Teatru Polskiego w Bydgoszczy (reżyseria Ewelina Marciniak) ” "Carycę Katarzynę" Teatru im. Żeromskiego w Kielcach czy „|Morrisona/Śmiercisyna” - przedstawienie Pawla Passiniego zrealizowane w  Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. 

Podróż w plenerze

Oczywiście zobaczymy także spektakl  plenerowy. W tym roku (11 kwietnia) będzie to "Wielka podróż" Theater Anu z Berlina. Widzowie przejdą przez labirynt świeczek, wchodząc w obszar zadumy i refleksji. „Wybierz walizkę i odnajdź ścieżkę” tak zachęcają do uczestnictwa w spektaklu jego twórcy.


Inne pozakonkursowe prezentacje to „Gorączka powstańczej nocy” w wykonaniu kabaretu Pożar w Burdelu i monodram „Tato nie wraca” Teatru Konsekwentnego (w rezyserii Piotra Ratajczaka) oraz... spektakl bedący częścią projektu Powszechny Teatr Internetowy - „Faza Delta” w reżyserii Roberta Glińskiego. 

Nurt niemiecki

W programie  Kontrapunktu są też wideoinstalacje, koncerty, wystawy i Noc Performerów.  Tradycyjnie już wyraźny będzie nurt niemiecki. W trakcie tzw. Dnia Berlińskiego widzowie zobaczą spektakl „Koriolan” według Shakespeare`a  w reżyserii Rafaela Sancheza (na scenie Deutsches Theater). W foyer Teatru Polskiego w czasie trwania przeglądu wyeksponowane zostaną natomiast prace Joanny Braun w hołdzie Pinie Bausch. 
 

„Na Boga !” na finał 

Panele dyskusyjne z udziałem krytyków, naukowców i znawców teatru uzupełniają bardzo różnorodną ofertę przeglądu. Finałowym spektaklem (poza konkursem) będzie realizacja dobrze znanego w Szczecinie, reżysera – Marcina Libera, pod tytułem „Na Boga” (z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu). Prezentacja ta nastąpi 12 kwietnia po ogłoszeniu zwycięzców festiwalu, a dzień później zobaczą ją widzowie "pozakarnetowi".
 

Bilety na poszczególne spektakle i wydarzenia towarzyszące są już dostępne w sprzedaży  (m.in. w kasie „Pleciugi”) Festiwal finansowany jest przez Miasto Szczecin oraz  posiada też  wsparcie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym przeglądu.