Niektórzy byli tam tylko raz, innych Afryka uwiodła do tego stopnia, że wracają tam przy każdej nadarzającej się okazji. Już w najbliższą niedzielę, 31 marca, podczas konferencji „Medycy dla Afryki” doświadczeni lekarze, młodzi doktorzy, jak i studenci opowiedzą o swoich doświadczeniach w pracy na Czarnym Lądzie. Wstęp wolny.
Konferencja „Medycy dla Afryki” organizowana przez studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbędzie się już po raz trzeci. Ma zapoznać studentów kierunków medycznych z najważniejszymi problemami afrykańskiej służby zdrowia, ale także pokazać niezwykłą różnorodność tego kontynentu, zarówno pod względem historycznym, kulturowym, jak i etnicznym.
– Pragniemy również poprzez spotkania z ludźmi, którzy mieli już okazję leczyć na Czarnym Lądzie, przygotować młodych medyków na trudności z jakimi będą musieli się zmierzyć w przypadku, gdy podejmą decyzję o podróży, a w końcu ukazać możliwości organizacji takiego wyjazdu. To właśnie głównie z tego powodu powstał pomysł organizacji konferencji „Medycy dla Afryki” – mówią organizatorzy.
Kto wśród gości?
Tegoroczna edycja odbędzie się w najbliższą niedzielę, 31 marca, w auli Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej 1. W podróż do intrygującego, ale często niezrozumiałego świata, zainteresowanych zabiorą lekarze i studenci, którzy mieszkali i pracowali na Czarnym Lądzie. Opowiedzą nie tylko o swoich doświadczeniach, ale również o tym jak zorganizować wyjazd na misję charytatywną. Wśród prelegentów będzie m.in. doktor Aleksander Wróblewski, który odbył około 20 misji do krajów objętych konfliktami zbrojnymi, m.in. Rwandy, Afganistanu, Iraku i Iranu. Niedawno wrócił z pochłoniętego wojną domową Nigru. Podczas niedzielnego wykładu przybliży trudy pracy lekarza w warunkach nadzwyczajnych.
Uczestnicy konferencji będą mogli też wysłuchać stomatologa Konrada Rylskiego, który w ramach akcji „Dentysta w Afryce” zdecydował się pomóc leczyć mieszkańców Kamerunu. W niedzielę opowie o tym, jak Czarny Ląd zmienił jego życie.
Kolejnym zaproszonym gościem jest doktor Filip Styrzyński, który pracował w szpitalu w Katondwe w Zambii. „... Pobyt w Katondwe traktuję jako szkołę życia, w jej pozytywnym wymiarze. Poza oczywistymi dylematami młodego lekarza - trafnością diagnozy, pewnością swojej wiedzy i umiejętności, a także znajomością leków, musiałem poradzić sobie z komunikacją w obcym języku, stycznością z chorobami tropikalnymi (w tym zakaźnymi), procedurami z którymi na co dzień nie miałem do czynienia, jak również z ograniczoną dostępnością badań laboratoryjnych..." - czytamy w jego relacji. Więcej o codziennej pracy w szpitalu w głębi Afryki opowie już w niedzielę.
Podczas konferencji będzie można dowiedzieć się także więcej na temat chorób, na które jesteśmy narażeni podróżując po krajach tropikalnych (jakim są państwa Afryki). Prelekcję o profilaktyce schorzeń, takich jak malaria, żółta febra, cholera, wirusowe zapalenie wątroby wygłosi Grzegorz Galiński z Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.
W niedzielnej konferencji „Medycy dla Afryki” może wziąć udział każdy zainteresowany podróżami, Afryką samą w sobie czy działalnością charytatywną w krajach Trzeciego Świata. Początek zaplanowano o godz. 09:45. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja: https://tiny.pl/ttv91
Swoisty before
Z kolei już w piątek (29 marca) w klubie Holiday (ul. 3 Maja 20) odbędzie się impreza promująca niedzielną konferencję, z której część dochodów zostanie przeznaczona na zakup środków antymalarycznych i przekazana na misje w Burkina Faso. Zabawa startuje o 21:30. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj
Projekt „Medycy dla Afryki” w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland funkcjonuje w Szczecinie od 2015 roku.
Komentarze
2