Gdzie i kiedy?
dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27
piątek, 27 lipca 2018, 19:00
Za ile?
25 zł (normalny) / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy); bilety dostępne na bilety.fm
W najbliższy piątek (27.07.2018 r.) w Szczecinie zabrzmi muzyka króla tanga - Carlosa Gardela - w niezwykłej aranżacji na saksofon (Alina Mleczko – solo) oraz orkiestrę smyczkową i fortepian. Koncert odbędzie się w ramach trwającego IV Baltic Neopolis Festival.

Tango klasyczne inaczej - Carlos Gardel w nowej odsłonie premierowo w ramach Baltic Neopolis Festival!

Dla Argentyńczyków to jasne – tango nie tylko się tańczy, ale i śpiewa. A jeśli ktoś oprócz talentów wokalnych i choreograficznych jest jeszcze kompozytorem tego gatunku muzyki, to ma duże szanse na zajęcie czołowej pozycji w życiu kulturalnym kraju. Tak stało się z Carlosem Gardelem (1890 –1935), który w Argentynie do dziś jest uważany za ucieleśnienie tanga, a chętnie przyznają się do tej postaci także Francja i Urugwaj. Koncert A. Mleczko i Baltic Neopolis Orchestra to niepowtarzalna okazja, aby wejść w ten niezwykły świat tanga C. Gardela – świat wielkich namiętności, przygody i pasji.

Zupełnie nowe, premierowe aranżacje na saksofon oraz orkiestrę kameralną gwarantują oryginalność muzycznych doznań, a skład wykonawczy wysoki poziom artystyczny.

W programie koncertu m.in.:

Entre tu Amore y mi amor

Cambalache

Lejana tierra mia

Volver

Mi Buenos Aires Querido

Por una cabeza

Silencio Volvio una noche

Chorra

El dia que me guieras

Adios muchachos

Melodia de Arrabial

Questa Abajo

La ultima Copa Letra

Y Todavia te querio

Alina Mleczko: Wydała siedem solowych albumów. Dwa z nich nominowane były do nagrody fonograficznej Fryderyk. Nagrodzona przez pismo muzyczne Classica we Francji za płytę Siesta. W 1995 zadebiutowała w Filharmonii Narodowej w Warszawie na festiwalu Kultury Latyno-Amerykańskiej wyk. Fantazję Heitora Villa-Lobos. Jako solistka w klasycznym repertuarze na saksofon i orkiestrę symfoniczną koncertuje z najlepszymi polskimi orkiestrami m.in. Sinfonia Varsovia, z którą odbyła tournée po Niemczech. W 2011 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych i stanowisko adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku, gdzie prowadzi klasę saksofonu. Pierwsza kobieta, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera.

Koncertuje w wielu krajach Europy i USA. Grała m.in. na festiwalach: Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego, Two days & Two Nights w Odessie, Musica Polonica Nova, Vratislavia Cantans, Festiwal Muzyki Elektronicznej w Pradze, Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej. Na doświadczenie artystyczne Aliny Mleczko składają się także wspólne koncerty ze zdobywcą nagrody Grammy - Włodkiem Pawlikiem zatytułowane - Druga strona medalu - jazz i muzyka klasyczna. W 2014 roku wydała wraz Baltic Neopolis Orchestra album pt. Sonatina fur Alina.

Artyści:

Alina Mleczko – saksofon sopranowy i altowy

Baltic Neopolis Orchestra