Gdzie i kiedy?
piątek, 6 marca 2020, 19:00
Za ile?
25 - 55 zł
Choć dzisiaj trudno w to uwierzyć, utwory Beethovena były przyjmowane nader nieżyczliwie przez publiczność i krytykę przez większość jego życia. Następował przełom czasów. Stary porządek odchodził do przeszłości. Beethoven był prekursorem zmian na gruncie muzyki. Czy w ogóle miał szansę być zrozumiany?

 

ARTYŚCI:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Yoel Gamzou - dyrygent

UTWORY:

Richard Strauss - Don Juan op. 20

Franz Schubert - Symfonia nr 8 h-moll Niedokończona

Ludwig van Beethoven - Symfonia nr 7 A-dur op. 92

 

Atmosfera tych czasów jest nam doskonale znana. Wraz z wojnami napoleońskimi przez Europę przeszedł powiew zmian. Podróżnicy przywożący nowinki z zachodnich krajów. Szeptem przekazywane informacje. Rozbudzone nadzieje społeczeństw i narodów. Trudny do opisania stan wyczekiwania na ważne wydarzenia. Wreszcie jawne wezwania zagrzewające do walki. Czy to nie o tych czasach i atmosferze opowiada nasz „Pan Tadeusz”?

To Europa czasów Beethovena. Niespokojna, niecierpliwie pożądająca zmian. Powoli także obracająca się w kierunku jednostki. To moment, w którym dla sztuki i nauki ważny staje się człowiek z jego aktywnością zewnętrzną i przeżyciami wewnętrznymi. Na tym fundamencie oprze się romantyzm, a potem fin de siècle. Zachwieją nim dopiero totalitaryzmy XX wieku. Dzisiaj Beethoven jest bliski słuchaczom jak nigdy wcześniej w historii. Jesteśmy bogatsi o dwa wieki doświadczeń. W jego symfonii możemy bezbłędnie odczytać intymne, osobiste uczucia kompozytora tak trudne do dostrzeżenia przez publiczność 250 lat temu.

 

W przerwie koncertu zapraszamy do Galerii Poziom 4. na recital uczennic Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Marka Jasińskiego w Szczecinie:

- Sofia Zaika - klasa fortepianu p. Anny Gajewskiej

Utwory:

J.S. Bach - Bourree e-moll BWV 996

J. Egghard - Mały nokturn

A. Diabelli - Sonatina G-dur op. 151 nr 1, cz. III (Rondo)

- Maja Golema - klasa fortepianu p. Anny Gajewskiej

Utwory:

J.S. Bach - Inwencja dwugłosowa nr 5 Es-dur BWV 776

J. Ibert - Mały biały osiołek

Preludia artystyczne odbywają się w ramach akcji „Masz Głos”, której organizatorem jest Fundacja im. Stefana Batorego.