Koncert "Dobrze wspólnie" z udziałem Zespołu Piosenki Naiwnej i jego gości m.in. : Piotra Wyleżoła, znanego krakowskiego pianisty jazzowego stanowi zwieńczenie XI Szczecińskiego Zalewu Myśli pn. "Dobro wspólne" /program szczegółowy na stronie Organizatora: www.fundacja-dom-rodzinny.org.pl/ corocznych spotkań wokół idei społeczeństwa głęboko ludzkiego organizowanych na Zamku Książąt Pomorskich i w okolicach przez szczecińską Fundację Jandrzejówka /dawna nazwa: Fundacja Dom Rodzinny w Łysogórkach/.
ZESPÓŁ PIOSENKI NAIWNEJ: to unikalna szczecińska grupa przyjaciół z solistami z niepełnosprawnością intelektualną na czele, która występuje publicznie od 2005 roku, a śpiewa ze sobą nieprzerwanie od trzydziestu już lat we wspólnocie. Swoją sceniczną ekspresją wykraczają daleko poza ramy sztuki czy terapii muzycznej. Potrafią publiczność wzruszyć i porwać choć wydawałoby się, że nie mają do tego należytych kompetencji. Kochają grać i śpiewać i nie sposób odmówić im osobowości scenicznej! Żeby nikt ich nie porównywał z oryginałem zaczęli tworzyć własne, autorskie piosenki z gatunku bossa novy, bo opiekun artystyczny zespołu - Arek Więcko ma do tej muzyki nieukrywaną słabość. Zespół był gościem m.in. sympozjum niemieckich muzykoterapeutów w Lobetal pod Berlinem, występował jako support przed koncertem Soyki podczas XII Zjazdu Gnieźnieńskiego, dał koncert w Fiodorowskim Soborze w Sankt Petersburgu. A od 2008 roku nieprzerwanie co roku artyści gościli gwiazdy polskiej piosenki w swoich autorskich koncertach na zamku i w okolicach z cyklu: Zespół Piosenki Naiwnej i jego goście.
Z tych wspólnych występów narodziły się płyty: 2008, 2009, 2012. Na szczecińskich scenach zespół podejmował: Elżbietę Adamiak, Jacka Kleyffa, Elę Wojnowską, Jana Pietrzaka, Jerzego Filara, Słomę oraz lokalnych artystów: Ryszarda Leoszewskiego, Olka Różanka, Wiesława Łągiewkę, Jacka Rudnickiego, Irka Leciejewskiego i Blue Bossa, siostry Kępisty, Marcina Gajdę, Lilianę Kostrzewę. Z zespołem przez długi czas występował nadworny skrzypek: Marek Dorożyński, a gościnnie zagrali: Irek Leciejewski/gitara/, Marcin Pepe Olkowski/trąbka/, Rafał Krzanowski /instr.perkusyjne/, Oskar Niedźwiecki/ukulele, skrzypce/, Krzysztof Wożniak/klarnet, flet/. Przewinęli się też przez scenę zapraszani młodzi, obiecujący muzycy ze szczecińskich szkół muzycznych. Przyszedł w końcu czas na konfrontację solistów z ... jazzmanem, a właściwie chodzi tu o spotkanie dwóch dróg podejścia do improwizacji!! Zapowiada się intrygująco...
PIOTR WYLEŻOŁ: pianista, kompozytor. „Jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej" według londyńskiego miesięcznika „Blues&Soul". W swej twórczości od lat nie ogląda się na mody i trendy, lecz podąża we własnym indywidualnym kierunku, co jego muzykę czyni wyrazistym głosem we współczesnym świecie jazzu. Karierę rozpoczynał w zespołach Janusza Muniaka i Jarka Śmietany już podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Laureat wielu renomowanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. „Jazz Juniors", „Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej", „Jazz nad Odrą" (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), „Pomorska Jesień Jazzowa" („Klucz do kariery"). Współpracował z wieloma artystami polskiego i światowego jazzu, w tym gronie znajdują się m.in. Stephen Riley, Billy Hart, Gary Bartz, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Ewa Bem i wielu innych. Ma na swoim koncie 7 autorskich albumów. Występował w kilkudziesięciu krajach świata, właściwie na wszystkich kontynentach. Prezentował swoje zespoły na wielu renomowanych w świecie jazzu festiwalach, jak choćby "Jazz Baltica", czy "Leverkusen Jazz Tage", "London Jazz Festival". Poza działalnością koncertową od 2007 roku prowadzi również klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncert zamyka XI Szczeciński Zalew Myśli "Dobro wspólne".
Komentarze
0