koncerty

KONCERT CHÓRÓW AKADEMICKICH POMORZA ZACHODNIEGO

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 25.11.2021
O której godzinie?
16:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Wydarzenie towarzyszyć będzie obchodom 75 LAT TRADYCJI AKADEMICKICH NA POMORZU ZACHODNIM. Podczas koncertu zaprezentują się utytułowane chóry czterech zachodniopomorskich uczelni.

 

W programie usłyszymy utwory kompozytorów polskich, kompozycje o tematyce marynistycznej, a także znane piosenki z gatunku muzyki popularnej i utwory gospel.

Organizatorami koncertu są Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie i Operą na Zamku.

Wystąpią:

Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

 

Informacje o chórach:

Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona” pod dyrekcją prof. Radosława Wilkiewicza

Zespół powstał w styczniu 2017 roku, kontynuując działania artystyczne i tradycje chóralne dwóch grup: Chóru Politechniki Koszalińskiej (założonego w 1993) oraz Chóru „Canzona” Centrum Kultury 105 w Koszalinie (istniejącego od 1999 roku). Dyrygentem jest Radosław Wilkiewicz prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie. Członkami chóru są studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej oraz absolwenci innych uczelni krajowych, reprezentujący różne środowiska i profesje. W swoim repertuarze zespół ma utwory od muzyki dawnej do współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym, a także opracowania negro spiritual, gospel, capoeira, standardów jazzowych i muzyki rozrywkowej.

Chór od kilku lat współpracuje z Filharmonią Koszalińską i Międzynarodowym Festiwalem Organowym w Koszalinie wykonując wiele dzieł wokalno-instrumentalnych. Zdobył nagrody w konkursach chóralnych, m.in. w Międzyzdrojach, Łodzi, Częstochowie, Toruniu, Gdańsku, Gnieźnie oraz w Rimini i Gorizii we Włoszech.


Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie pod dyrekcją dr. Szymona Wyrzykowskiego

Chór powstał w listopadzie 1952 roku. Jego założycielem był Jan Szyrocki, ówczesny student Politechniki Szczecińskiej i późniejszy profesor. Chór nosi dziś jego imię. Założyciel pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta do 2003 roku. Zespół pod jego kierownictwem odniósł liczne sukcesy na świecie.

Obecnie dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest dr Szymon Wyrzykowski, uczeń prof. Jana Szyrockiego.

Oprócz bogatego programu a cappella zespół wykonuje liczne dzieła oratoryjno-kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów wybierało ten szczeciński chór na prawykonawcę swoich utworów.

Zespół ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournee, nagrania fonograficzne, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych.

Chór był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany (m.in. otrzymał na własność Brązową Lutnię konkursu Legnica Cantat). Za swoją działalność w dziedzinie kultury otrzymał szereg najwyższych odznaczeń, nagród oraz medali od władz państwowych i regionalnych. W 2014 roku chór został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Barbary Halec

Chór powstał w 2010 roku wraz z utworzeniem w Szczecinie nowej wyższej uczelni artystycznej - Akademii Sztuki. Skupia on studentów oraz absolwentów Akademii, którzy rozwijają swoje muzyczne pasje. Zespół w swym repertuarze ma różnorodne dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne. Koncentruje się głównie na wykonywaniu muzyki a cappella, a także utworów wokalno-instrumentalnych kompozytorów różnych epok.

Wykonuje m.in. Kantatę 61 oraz Weihnachts-Oratorium J. S. Bacha, Dixit Dominus J. F. Haendla, a także utwory W. A. Mozarta, A. Ramireza, J. Ruttera, C. Jenkinsa, współczesne wokalne kompozycje zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych.

Wielokrotnie koncertował w Polsce, Niemczech, Danii, Irlandii. Brał udział w festiwalach chóralnych, m. in. w Szczecinie, Kamieniu Pomorskim, Neuruppin, Greifswaldzie. W 2015 roku na zaproszenie Polskiej Ambasady koncertował w Nowym Yorku. Wyjazd ten stał się uhonorowaniem pięcioletniej działalności zespołu.

Ponownie Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie wystąpił w Stanach Zjednoczonych w roku 2018 uświetniając Uroczystą Mszę Dziedzictwa Polskiego w stulecie odzyskania Niepodległości Polski. Zespół na co dzień pracuje pod kierunkiem Barbary Halec.


Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie działa na scenie muzycznej już 18 lat. Zespół szybko stał się wizytówką Pomorza Zachodniego, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Koncertował m.in. w Japonii, Tajwanie, Kanadzie, Ekwadorze, Rosji, Turcji i Macedonii. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek, nawiązujący do tematyki morskiej i miasta, za co w roku 2019 został odznaczony honorowym tytułem Ambasadora Szczecina.

W ciągu ostatnich lat chór zdobył blisko 70 głównych nagród festiwalowych na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym 12 Grand Prix i 40 Złotych Medali), a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół ma na swoim koncie siedem płyt. Chór dokonał kilkunastu prapremierowych wykonań dzieł uznanych kompozytorów polskich. Do współpracy zapraszali go wybitni artyści polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (m.in. Andrea Bocelli, Krzysztof Penderecki, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau, Andrzej Piaseczny). Zespół często eksperymentuje łącząc klasyczne brzmienia chóralne z rozmaitymi nurtami i stylami muzycznymi. Repertuar chóru zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną a cappella, dzieła wokalno-instrumentalne, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję