Wystawę pt. „W dążeniu do piękna i doskonałości. O kobietach i ich upodobaniach” można oglądać od 27.11.2008r. od godz. 17.00. w Galerii Północnej na Zamku Książąt Pomorskich. Ekspozycja potrwa do 5.04.2009r.

A ponoć wygląd się nie liczy
Chociaż nie szata zdobi człowieka a fryzury, torebki i buty to tylko materialne dodatki umilające życie, to jednak przez to, że moda na nie zmienia się co sezon, mają już swoją bogatą historię. Można się kłócić, że przecież mężczyznom również nie obca jest pogoń za nowymi fatałaszkami oraz stylizacja, ale jednak to kobiety dłużej poruszają się - jeśli chodzi o historię ludzkości - po meandrach modowych. 

 

Dla kogo się stroimy? 

Ważne jest pytanie: dla kogo chcemy być piękniejsi? Dzięki czemu możemy stać się idealni, na czasie? Można dyskutować, czy to, że moda i kanony kobiecego piękna zmieniały się co pewien czas, to wynik ewolucji i nowych poszukiwań czy raczej chęć przypodobania się zmieniającym się męskim gustom... Myślę, że Zamkowa wystawa „W dążeniu do doskonałości i piękna. O kobietach i ich upodobaniach” nie odpowie na to pytanie, ale pokaże jak zmieniała się moda.   

 

Od gorsetu do palenia staników

Będzie można zobaczyć jak przemiany społeczne wpływały na postrzeganie piękna i wymogi ubraniowe. Kobiety, dzięki powstaniu klasy średniej, rewolucji przemysłowej, kontakcie z innymi kulturami i wreszcie emancypacji, mogły nareszcie porzucić za ciasne gorsety, a pokazanie kawałka nogi nad stopą nie groziło już wyklęciem. Wystawa (pierwsza tego typu w Szczecinie), w zamierzeniu organizatorów ukaże długofalową ewolucję konstrukcji i form ubioru oraz jego roli w definiowaniu estetycznego wyrazu ludzkiej postaci w integralnym związku ze sztukami przedstawiającymi, a także powiązania mody ze zjawiskami kulturowymi (teatr, sport, taniec) oraz społecznymi (demokratyzacja mody i etykiety, emancypacja).

 

Stroje z epoki, parasolki i krynoliny

Na wystawie zostaną pokazane oryginalne stroje z epoki, niezwykle rzadko (ze względów konserwatorskich) udostępniane zwiedzającym, jak również akcesoria mody typu: uchwyty do bukietów, wachlarze, lorgnony, parasolki do krynoliny, karnety balowe, koronki i in. Ważną część ekspozycji stanowią również portrety kobiece m. innymi takich artystów jak Stefan Bakałowicz, Tadeusz Axentowicz, Wojciech Weiss, Edward Okuń, Alfons Karpiński.

 

Modowe dzieła sztuki 

Ekspozycja da również możliwość pokazania tajemnic rzemiosła tkackiego, mało znanej dziedziny sztuki pozostającej na usługach mody, a także wyrobów jubilerskich i akcesoriów mody, które wyszły z użycia i odeszły w zapomnienie. Eksponaty na wystawę pozyskano m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku.