Przegląd filmów wybitnego reżysera z Hongkongu, Wong Kar-Waia, rozpocznie się już dziś (1 kwietnia) w szczecińskim Kinie Zamek. Wśród wyświetlanych dzieł znajdą się m.in. „Spragnieni miłości”. Wszystkie filmy pokazywane podczas przeglądu zostały odrestaurowane cyfrowo i w 4K.
Kar-Wai jako dziecko imigrantów z Szanghaju wychowywał się w Hongkongu. Jako że nie znał języka, to dość szybko jego azylem stało się kino. Dzięki niemu poznawał napływy estetyk z zewnątrz, które wpłynęły na jego późniejsze wybory artystyczne. Niemal wszystkie filmy Wong Kar-Waia zyskiwały status kultowych natychmiast po swojej premierze, zdobywając jednocześnie uznanie podczas festiwali, np. w Cannes. Odrestaurowane pod okiem reżysera obrazy dziś ponownie hipnotyzują swoją energią.
Piękne stroje w „Spragnionych miłości” stają się jeszcze bardziej namacalne, a pokłosie niespełnionego romansu wybrzmiewa w „2046” jako jeszcze aktualniejsze postscriptum. „Upadłe anioły” oczarowują pulsującym rytmem, „Happy Together” zmysłową atmosferą, a urzekające teledyskową energią „Chungking Express” wciąż pozostaje najbardziej pocieszającym z tytułów Wong Kar-Waia.
„To filmy, które zachwycają tak samo przy pierwszym i przy dziesiątym seansie”
Prezentowane w przeglądzie tytuły to najważniejsze filmy w dorobku Wong Kar-Waia. Dzieła stanowią romantyczny zapis Hongkongu od lat 60. po fikcyjną wizję przyszłości w roku 2046, jak i samych Hongkończyków – postaci, którzy zdobywają serca widzów od samego początku.
„Oglądane po latach filmy Wong Kar-Waia stają się estetycznym zapisem pewnej ery, filmowym lustrem czasów, które opuściły Hongkong prawdopodobnie już bezpowrotnie. To filmy, które wchodzą głęboko pod skórę – i zachwycają tak samo przy pierwszym i przy dziesiątym seansie!”, przekonują organizatorzy wydarzenia, Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków.
Filmy Wong Kar-Waia będą preznetowane w Kinie Zamek działającym w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1 do 6 kwietnia. Bilety na seanse w cenie 14 i 12 zł dostępne są na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasach Zamku.
W Kinie Zamek do obejrzenia będą:
„CHUNGKING EXPRESS”, 1 kwietnia (piątek), godz. 19:30
Dwóch hongkońskich gliniarzy o złamanych sercach, dwie przewrotne historie o niemożliwych spotkaniach. Policjant z plakietką o numerze 223 nie może się pogodzić z tym, że został porzucony, kiedy los stawia na jego drodze tajemniczą kobietę w prochowcu i blond peruce. Ona szuka Hindusów, którzy zniknęli z niezwykle cennym i niezbyt legalnym pakunkiem. Tymczasem w nocnym barze z jedzeniem na wynos bystre oczy milczącej Faye śledzą mundurowego 663, z którego uczuciami brutalnie obeszła się pewna stewardessa. Jeden z najważniejszych filmów definiujących estetykę lat 90., o zadziornej, lekko prowadzonej fabule.
„UPADŁE ANIOŁY”, 2 kwietnia (sobota), godz. 19:30
Płatny zabójca Wong Chi-ming dostaje instrukcje co do miejsca następnej akcji od sprawdzonej partnerki. Choć nigdy się nie spotkali, działają w idealnej synchronii. Dla kobiety bycie cieniem nonszalanckiego gangstera staje się jednak impulsem do coraz dalej posuniętych fantazji. Ich historia przeplata się z poszarpaną trajektorią losów niemego Ho Chi-mo, który włamuje się nocami do małych sklepików, by sprzedawać z nich towar. Groteska, absurd, brutalność i nieodzowna wongkarwaiowska samotność zyskują tu bardziej mroczne oblicze, ale pozostają imponującym wizualnym spektaklem.
„SPRAGNIENI MIŁOŚCI”, 3 kwietnia (niedziela), godz. 19:30
Hongkong skąpany w złotym świetle lat 60. Chow Mo-wan i Su Li-zhen mieszkają w sąsiadujących ze sobą wynajętych mieszkaniach. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka w perfekcyjnie skrojonych sukienkach wymieniają na schodach zdawkowe uprzejmości. Do czasu aż odkryją, że ich małżonków połączył romans. Milczące porozumienie stanie się podłożem relacji, która w tym miejscu i w tym czasie nie powinna była się wydarzyć. Jeden z najpiękniejszych obrazów w historii kina, mistrzowsko skrojony z cieni, lustrzanych odbić, ukradkiem chwytanych gestów i spojrzeń.
„HAPPY TOGETHER”, 5 kwietnia (wtorek), godz. 19:30
Namiętność i chorobliwa zazdrość, potrzeba ekscytacji i stabilności, rozstania i powroty. Ho Po-wing i Lai Yiu-fai wyjeżdżają do Buenos Aires, by tchnąć nowe życie w swój niespokojny związek. Kochanków łączy więź mocna i destrukcyjna zarazem, emocji nie sposób pozostawić za sobą na drugim kontynencie. Pod deszczowymi chmurami i w palącym słońcu Argentyny, w pełnych napięcia rytmach tanga, mężczyźni odnajdą się i zagubią po raz kolejny.
„2046”, 6 kwietnia (środa), godz. 19:30
Tytułowa data to również numer pokoju, w którym Su Li-zhen mieszkała w czasie, gdy poznała Chow Mo-wana. Pisarz powraca do miejsca, które wiąże go z dawną niespełnioną miłością; w licznych romansach z innymi kobietami szuka inspiracji dla futurystycznej powieści. Czy da się wypełnić pustkę, jaką zostawiły po sobie wspomnienia? Fragmentaryczne, rozproszone na kilka opowieści postscriptum do „Spragnionych miłości”: retro glamour spotyka się tu ze strzelistymi, cyberpunkowymi sceneriami, cyborgi noszą perłowe kolczyki, a eklektyczna wizja reżysera splata ze sobą najbardziej charakterystyczne wątki jego dotychczasowych filmów – od zmysłowego napięcia po gorączkowe rozedrganie.
Komentarze
0