O życiu i zasługach szczecińskiego filantropa Johannesa Quistorpa będzie można usłyszeć już jutro (22 bm.) podczas specjalnego spotkania w Klubie Delta. Sabina Wacławczyk i Dorota Pundyk opowiedzą zarówno o rodzinie przedsiębiorcy, cofając się aż do XVI wieku, jak i dobrach Szczecina, z których korzystają współcześni mieszkań

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10 (Szczecin Dąbie). Sabina Wacławczyk i Dorota Pundyk przedstawią m.in. idee filantropii i opieki socjalnej, które przyświecały Johannesowi Quistorpowi w realizacji działań. Przybliżą również jak dużą liczbę zabytków Szczecin zawdzięcza przedsiębiorcy. Wyjaśnią także co i dlaczego dzieje się od dwóch lat na zapomnianym cmentarzu w środku niegdyś malowniczego kompleksu „Bethanien”.

Wykład odbędzie się w ramach projektu „2Q22” zorganizowanego z okazji 200. rocznicy urodzin szczecińskiego przedsiębiorcy.

– Projekt „2Q22 – rok upamiętnienia Johannesa Quistorpa” to szereg działań zaplanowanych na cały rok. Ich celem jest popularyzacja wiedzy o miejscach i obiektach w Szczecinie związanych z filantropijną działalnością tego szczecińskiego mecenasa – tłumaczą pomysłodawczynie projektu. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się także spacery, gra miejska, publikacje i wykłady, które będą dotyczyć historii życia i dokonań Johannesa Quistorpa.

Johannes Quistorp urodził się 14 listopada 1822 roku w Greifswaldzie. W 1846 roku przeprowadził się do Szczecina, gdzie nawiązał współpracę z różnymi firmami, m.in. Goldammer&Schleich. Kilka lat później założył własne przedsiębiorstwo a w 1852 roku ożenił się z Wilhelminą Theune, z którą miał pięcioro dzieci – Marię, Heinricha, Johanne, Luise i Martina. W 1888 roku ożenił się po raz drugi z Mathilde Leidloff.

Był przedsiębiorcą i filantropem. Założył m.in. fabrykę cementu portlandzkiego „Lebbin” w Lubinie oraz posiadał cegielnię parową na Stołczynie. Był także założycielem spółki budowlanej i inicjatorem powstania nowych dzielnic Szczecina – Westendu (zachodnia część centrum), Neu Westendu (Łękno) i Braunsfelde (Pogodno).

Johannes Quistorp prowadził także działalność filantropijną. Był m.in. fundatorem Zakładu opiekuńczego „Bethanien” dla osób w podeszłym wieku. Otwarcie obiektu nastąpiło w listopadzie 1869 roku. W 1891 roku n terenie zakładu utworzono cmentarz, który zajmował teren pomiędzy obecnymi ulicami ks. Piotra Wawrzyniaka i Adama Mickiewicza. Jako pierwszy z pruskich fabrykantów zadbał o potrzeby socjalne swoich pracowników – zapewnił im m.in. 150 mieszkań, a także salę klubową i bibliotekę.

Johannes zmarł 9 maja 1899 roku. Członkowie rodu Quistorpów zostali pochowani na cmentarzu „Bethanien” – na jego terenie już wkrótce ma powstać lapidarium upamiętniające szczecińskiego przedsiębiorcę i filantropa.