Na jakim etapie jest Centrum Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, o którym głośno było ostatnio w szczecińskich mediach? Aktualnie trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej wykonawczej. ZUT jest także w posiadaniu projektu budowlanego wraz z ostateczną - prawomocną decyzją pozwolenia na budowę.
STUDIO A4 realizatorem projektu
Prace
projektowe realizuje pracownia projektowa STUDIO A4, której oferta
została wybrana w drodze przetargu nieograniczonego jako najkorzystniejsza. 10
marca 2010 roku według zawartej umowy upłynie planowany termin zakończenia prac
projektowych. Od 08 lutego planowane są prace przygotowawcze opracowania
specyfikacji istotnych warunków zamówienia na roboty budowlane.
Z kolei przetarg na te prace rozpocznie się po otrzymaniu od biura projektów
STUDIO A4 dokumentacji projektowej. Z uwagi na wartość robót budowlanych,
ogłoszenie o przetargu zostanie przekazane Urzędowi Oficjalnych
Publikacji Wspólnot Europejskich. Termin rozpoczęcia robót budowlanych
planowany jest na lipiec 2010 roku. Zakończenie robót i uzyskanie pozwolenia na
użytkowanie przewiduje się na 30 września 2012 roku.
Zastosowanie nanotechnologii
Nanotechnologia jest stosunkowo nową, interdyscyplinarną dziedziną nauki, ale jej rozwiązania są coraz częściej wykorzystywane w niemalże wszystkich dziedzinach życia. Nanotechnologia wkroczyła już nie tylko do elektroniki, ale również do medycyny, inżynierii materiałowej, technologii chemicznej, ochrony środowiska i wielu innych dziedzin życia i nauki, stając się jednocześnie najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem pracy w krajach wysoko uprzemysłowionych. Produkty nanotechnologiczne, dzięki swej wysokiej skuteczności, łatwości aplikacji oraz neutralności dla zdrowia i środowiska naturalnego, stają się nieodzownym elementem zarówno w medycynie, budownictwie, jak również w życiu codziennym. Poprawa bezpieczeństwa, ergonomii, oszczędność kosztów oraz czasu, to tylko kilka profitów płynących z wykorzystania nanotechnologii – informuje prof. Mirosława El Fray.
Pierwsze takie Centrum w kraju
Szczecińskie Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii będzie pierwszą w kraju taką jednostką mieszczącą się w nowym obiekcie, specjalnie przeznaczonym do prowadzenia prac badawczych i kształcenia w zakresie nanotechnologii oraz bio- i nanomateriałów. Centrum będzie zespołem 72 laboratoriów dydaktycznych, w ramach których będą prowadzone zajęcia (wykłady, seminaria i laboratoria) dla kierunków: technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, fizyka techniczna, inżynieria materiałowa, biotechnologia, ochrona środowiska, budownictwo, a zwłaszcza planowanych od nowego roku akademickiego 2010/11 studiów międzykierunkowych: nanotechnologia.
Komentarze
0