„Butelkomaty dla Szczecina” to jeden ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego z 2020 roku, który wciąż czeka na realizację. „Nie ma takiego projektu, z którego mielibyśmy rezygnować” – zapewnił w rozmowie w Radio Plus zastępca prezydenta miasta Daniel Wacinkiewicz.

Projekt „Butelkomaty dla Szczecina” zdobył 5731 głosów w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim z 2020 roku. W ramach zamówienia publicznego miasto ma zamiar kupić 5 urządzeń. Nadal jednak nie wiadomo, gdzie staną oraz która firma zajmie się ich dostawą i montażem.

Lokalizacje nadal nie są znane

Jak czytamy na stronie projektu, w marcu ubiegłego roku wytypowano 5 jednostek oświatowych, na terenie których miały stanąć butelkomaty. W czerwcu „dokonano uzgodnień”, ale we wrześniu „nastąpiła zmiana lokalizacji”. Dlaczego?

– Zmiana nastąpiła między innymi w wyniku rozmów ze szkołami oraz oceny możliwości eksploatacyjnych, a także z powodów technicznych – informuje Paulina Łątka z biura prasowego magistratu. – Obecnie trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia dotyczące nowych lokalizacji, które podamy po ich zakończeniu.

Jak informuje magistrat, postępowanie przetargowe ma zostać ogłoszone w pierwszym kwartale 2023 roku. – Zakładany termin montażu urządzeń to 6 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą – dodaje Paulina Łątka.

Miasto nie rezygnuje z żadnych projektów

Ostatnio temat projektów wygranych w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim został poruszony w rozmowie z Danielem Wacinkiewiczem w Radio Plus. Zastępca prezydenta Szczecina przyznał, że realizacja projektów jest „mocno rozciągnięta w czasie”.

– W grze ciągle są projekty z różnych edycji, na to nakłada się kolejna edycja. Nie ma zagrożenia jeżeli chodzi o aspekt finansowy. Służy temu cały system zabezpieczeń środków – podkreślił w rozmowie z redaktorem Michałem Kaczmarkiem.

Jednocześnie Daniel Wacinkiewicz zapewnił, że nie ma żadnego projektu, z którego miasto miałoby zrezygnować. – Nie ma prostej drogi wycofania się z nich. Co do zasady to, co wydarzyło się w ramach SBO i zostało wybrane przez mieszkańców, jest świętością. Nie możemy zrezygnować z tych projektów.

Pierwsze butelkomaty już stoją

Dodajmy, że od czasu ogłoszenia wyników SBO z 2020 roku, w Szczecinie stanęły już pierwsze butelkomaty. Na Łasztowni działa całodobowo maszyna, do której można wrzucać trzy rodzaje odpadów – butelki PET, puszki aluminiowe oraz nakrętki. Za jej produkcję odpowiada firma RC Polska – projektant ekologicznego systemu wspierającego zbiórkę opakowań po napojach.

Butelkomaty tej samej firmy znajdują się także w Centrum Handlowym Galaxy oraz przy ulicy 1 Maja 36. Za wrzucenie butelek nie otrzymujemy pieniędzy. Można za to zainstalować mobilną aplikację – po zeskanowaniu kodu QR z aplikacji na konto trafiają punkty, które później można wykorzystać u partnerów projektu.