Jest jedynym studentem z Pomorza Zachodniego, który w tym roku zdobył nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Studencki Nobel”. Michał Cichowicz został uhonorowany za całokształt swoich badań, ale przede wszystkim za projekt innowacyjnej protezy kończyny dolnej. „Jeżeli uda nam się ją skomercjalizować, to wierzymy, że ludzie będą mogli poczuć grunt pod nogami tak, jak czuli go wcześniej” – mówi młody naukowiec.

Obecnie Michał Cichowicz jest doktorantem w Katedrze Maszyn i Napędów Elektrycznych Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jak podkreśla, od samego początku studiów myślał, aby zajmować się tematami związanymi z bioniką i biomechaniką.

– Fascynuje mnie to. Zaczynałem studia na kierunku automatyka i robotyka. Po ich ukończeniu uznałem, że brakuje mi jeszcze trochę wiedzy mechanicznej. Podjąłem studia na kierunkach elektrotechnika oraz mechanika i budowa maszyn – opowiada.

Przeglądanie mediów społecznościowych przyczynkiem do rozpoczęcia prac

Prace nad protezą kończyny dolnej rozpoczął w 2021 roku, kiedy to przeglądając popularny portal społecznościowy zobaczył, że jego rówieśnik z roku potrzebuje pieniędzy na nową protezę.

– Okazało się, że jest piłkarzem amp futbolu w klubie Warta Poznań i potrzebuje pieniędzy na nową protezę. Uznałem, że zadzwonię do jednego z kolegów i zapytam, czy mógłby mi pomóc przy projekcie protezy. Do zespołu dołączyła jeszcze jedna koleżanka i kiedy już chcieliśmy zacząć działać, to uznaliśmy, że potrzebujemy mentora.

O pomoc poprosili inżyniera Pawła Herbina, który zgodził się, ale pod jednym warunkiem – młodzi naukowcy musieli założyć Studenckie Koło Naukowe. I tak, w ramach działania w strukturach SKN, rozpoczęli prace nad prototypem protezy.

Takiej protezy nie ma na rynku

Wynalazek Michała, w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń tego typu, jest ruchomy. Przy pomocy elektrod EMG proteza odbiera sygnały z mięśni, reaguje i porusza się podobnie do prawdziwej kończyny. Dzięki systemowi sprężyn możliwe jest ustabilizowanie ruchu protezy, także przy poruszaniu się po nierównym terenie.

– Ta proteza może poruszać się nie tylko do tyłu i przodu, ale również na boki. Przy nierównych krawędziach istnieje szansa wykrzywienia stopy. W przypadku pacjenta ze sztywną protezą istnieje ryzyko, że wykrzywieniu ulegnie staw kolanowy albo biodrowy. Staramy się temu zapobiec, dlatego proteza jest dodatkowo usprężynowiona – tłumaczy

Jedyny laureat „Studenckiego Nobla” z Pomorza Zachodniego

Prototyp protezy przyniósł Michałowi i jego zespołowi już kilka nagród, z których najważniejszą jest ta, przyznana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów w ramach XIV edycji „Studenckiego Nobla”. Młody naukowiec ze Szczecina został laureatem w kategorii 3W – woda, wodór, węgiel. Kapituła konkursu uhonorowała go za całokształt swoich badań, ale przede wszystkim za pracę nad nowatorską protezą.

– W tym roku udział wzięło 840 studentów z całej Polski. Już po pierwszym etapie trzeba było przygotować szczegółową, obszerną dokumentację potwierdzającą osiągnięcia naukowe. Moja liczyła 44 strony – śmieje się nasz rozmówca. – Ostatni etap polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej. W ten sposób wybrano 10 najlepszych laureatów.

Młody naukowiec otrzymał statuetkę i 5 tysięcy złotych. Michał ma nadzieję, że proteza wkrótce będzie mogła być sprzedawana. – Jeżeli uda nam się ją skomercjalizować, to wierzymy, że ludzie będą mogli poczuć grunt pod nogami tak, jak czuli go wcześniej – podkreśla.