Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” już po raz drugi organizuje konkurs wokalny im. Stanisława Jopka. To okazja, by spróbować swoich sił w repertuarze zespołu, a może i nawet, by dostać angaż.

– Po raz drugi zostaliśmy partnerem regionalnym. Jest to idea nam bardzo bliska, bo Zamek wspierał utalentowanych mieszkańców od lat. Zaczynało tu wielu lubianych i cenionych dziś artystów. Szansą na podobny rozwój kariery artystycznej jest udział w konkursie im. Stanisława Jopka – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

– Ten konkurs będzie niezwykły, gdyż po raz pierwszy zaprosimy, oprócz Polaków mieszkających w kraju, także tych, którzy są z dala, z dala od nas, i którzy będą chcieli włączyć się w tę piękną inicjatywę. Zapraszamy do śpiewania piosenek „mazowszańskich” i zapraszamy do Karolina, w którym odbędzie się finał konkursu. Mamy nadzieję, że konkurs spotka się z Państwa przychylnością – zaprasza Jacek Boniecki, dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

Promocja kultury i pieśni tradycyjnych

– Idea konkursu wokalnego im. Stanisława Jopka krążyła wśród dyrekcji samego zespołu już od wielu lat. Konkurs ma dotrzeć najdalej jak można w poszukiwaniu wspaniałych głosów i talentów. Również ma za zadanie, by upowszechnić i pokazać repertuar zespołu „Mazowsze”, przekonać, jaka to wspaniała muzyka – przyznaje Zbigniew Kułagowski z Biura Konkursowego II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka.

Jak przyznają organizatorzy, konkurs ma być przygodą, która zostanie w pamięci uczestników na długo.

– Nawet ci, którzy nie dostają się do finału, zostają z nami w Karolinie do samego końca i koncertu galowego – dodaje Kułagowski.

– Tradycja jest wciąż żywa, ponieważ z polonezem każdy miał styczność. Kultura tradycyjna przeżywa renesans i my to czujemy na koncertach, gdzie przekrój wiekowy widowni jest szeroki – przyznaje Adam Czechlewski, solista zespołu Mazowsze.

„Mazowsze” pełne pasji

Zespół należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Dziś „Mazowsze” zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze znajdują się opracowania folkloru z 42 regionów Polski. To muzyka, taniec i śpiew, a także niesamowite stroje. Jak mówi solistka zespołu, kostium łowicki waży ok. 14 kg!

– Codziennie naszą pracę rozpoczynamy lekcją śpiewu, następnie przechodzimy do tańca klasycznego, technik tanecznych, gdzie trenujemy, poprawiamy jakość kroków. Potem przechodzimy do próby głównej – zdradza Dorota Rak, tancerka zespołu Mazowsze już od 8 sezonów. – Chcemy zachwycać publiczność, by mogła wyjść natchniona, zarażona miłością do muzyki ludowej.

– Najważniejsze w tym, co robimy, są emocje, a każdy taniec przekazuje je inne: jest siarczysty, energiczny oberek, dumny polonez, liryczny i romantyczny kujawiak – wyjaśnia Czechlewski.

Jak wygląda konkurs?

Konkurs podzielony został na dwa etapy. Pierwszy etap przesłuchań organizowany jest w partnerstwie z instytucjami z 16 województw. Zwycięzcy każdej kategorii wiekowej – 8-13, 14-19, 20-25 oraz 26+ – zostają zaproszeni do II etapu, który odbywa się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie – Otrębusy pod Warszawą. Laureaci konkursu w ramach nagrody wystąpią podczas Koncertu Galowego wraz z Chórem, Baletem i Orkiestrą zespołu „Mazowsze”.

Zgłoszenia przyjmowane są do 1 października, a I etap przesłuchań zaplanowano od 2 października do 5 listopada. II etap wraz z Koncertem Galowym będzie miał miejsce w dniach 24-27 listopada.

W każdej kategorii wiekowej przewidziane są również nagrody pieniężne, których łączna pula sięga 83 tys. złotych.

W regulaminie przewidziano także dodatkowe wyróżnienia, m.in. możliwość zaproszenia na trzymiesięczny staż z możliwością późniejszego zatrudnienia w PZLPiT „Mazowsze” wybranych uczestników konkursu oraz Nagrodę Publiczności.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba przesłać wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeń pocztą tradycyjną (na adres: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Dział Edukacji Artystycznej, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin) lub drogą elektroniczną (konkurs.jopek@zamek.szczecin.pl).

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 1 października 2021 r. (w przypadku poczty tradycyjnej decyduje data stempla pocztowego).

Laureaci poprzedniej edycji konkursu nie mogą wziąć w nim udziału.

Więcej informacji na stronie www.mazowsze.waw.pl/konkurs