Zbiorowe zdjęcie Pomorzan z drona (do którego zaproszeni są wszyscy chętni), 3-dniowy jarmark na Zamku, pokazy rycerstwa i rzemiosła z XV wieku, zlot grup motorowych na chopperach oraz koncerty zespołów folklorystycznych. Pomorski ród Trzebiatowskich świętuje w Szczecinie swoje 500-lecie.
Od piątku (5 czerwca) do niedzieli w Szczecinie będą trwały Pierwsze Europejskie Dni Pomorza, które organizowane są z okazji jubileuszowej 500. rocznicy rodu Trzebiatowskich.
3-dniowy jarmark na Zamku
Poza Kongresem Rodów Pomorskich w ramach obchodów jubileuszu Trzebiatowskich zaplanowano dużo atrakcji dla mieszkańców Szczecina. Na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się Jarmark Pomorski, oferujący rękodzieło, pamiątki i regionalne przysmaki. Jarmark będzie można odwiedzać w piątek (5 czerwca) i niedzielę (7 czerwca) w godz. 10:00-18:00 oraz w sobotę (6 czerwca) od 10:00 aż do 22:30.
Wielkie fotografowanie na Wałach Chrobrego
W sobotę natomiast odbędzie się całodniowy Festiwal Kultur Pomorza. Rozpocznie się on w samo południe od zbiorowej fotografii Pomorzan na Wałach Chrobrego (przy pomniku Centaura). Poza m.in. przedstawicielami rodzin kaszubskich (Trzebiatowskich, Jutrzenka, Zmuda, Chamier, Malotki, Schmude) i Pomorzanami mieszkający obecnie w Niemczech i USA do wspólnego zdjęcia zaproszeni są też wszyscy mieszkańcy i sympatycy Pomorza. Zdjęcie zostanie wykonane militarnym dronem.
Po wykonaniu zdjęcia odbędzie się wspólny przemarsz na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich, gdzie w otoczeniu szlachty i rycerstwa przybyłych gości przywita książę Bogusław X. Następnie będzie można obejrzeć krótki spektakl teatralny pt. "Jak Książę Bogusław X ziemię dzielnemu ludowi z Kaszub nadał" (około g. 12:45).
Na dużym dziedzińcu koncerty...,
Od godz. 14:00 na scenie zamkowego dużego dziedzińca zaplanowano koncerty muzyki folkowej, jazzowej, alternatywnej i klasycznej. Wystąpią zespoły prezentujące muzykę narodów zamieszkałych Pomorze. Będzie można usłyszeć dawne i współczesne melodie kaszubskie, niemieckie, cygańskie, żydowskie, polskie i ukraińskie.
Jedną z atrakcji będzie spektakl wejherowskiej grupy teatralnej, prezentujący starosłowiański zwyczaj, kultywowany na terenach Kaszub do dzisiaj, czyli „ścinanie kani”.
… na małym turniej rycerski
Z kolei na małym dziedzińcu odbędzie się zjazd rycerzy pomorskich połączony z pokazami walk rycerskich. Będzie można m.in. zwiedzić rycerski namiot z historycznym wyposażeniem, własnoręcznie zmielić ziarno na mąkę w dawnych żarnach, a następnie upiec z niej podpłomyki, przyjrzeć się pracy bartnika-pszczelarza albo stolarza, wytwarzającego z drewna przedmioty na wzór tych średniowiecznych. Dorośli będą częstowani miodami pitnymi.
O 20:00 rozpocznie się wieczorna część Festiwalu Kultur, podczas której na dużym dziedzińcu wystąpią jazzowy zespół Solid Blue oraz Czarno-Czarni.
Oprócz tego przez cały dzień będzie można oglądać wystawę prezentującą historię obchodzących 500-lecie pomorskich rodów: Chamier (Gliszczyńcy), Jutrzenka, Malotka, Zmuda, Trzebiatowscy.
Dodatkowo organizatorzy spodziewają się odwiedzin pomorskich grup motorowych na chopperach, które swoimi niezwykłymi maszynami i strojami powinny przyciągnąć sporo zainteresowanych.
Zakończenie sobotniej imprezy planowane jest około 22:30.
Na wszystkie wydarzenia w ramach Europejskich Dni Pomorza wstęp jest wolny. Jedyny wyjątek stanowi wystawa „Pomiędzy. Malarstwo Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego”, na której piątkowe otwarcie obowiązują zaproszenia, a w pozostałe dni bilety w cenach 4 i 6 zł.
500 lat historii
Trzebiatowscy to jeden z najstarszych i największych rodów Pomorza. Ich jubileusz 500-lecia odbywa się w Szczecinie, ponieważ dokładnie w 1515 roku książę Bogusław X (który był władcą m.in. Pomorza, Kaszub, Szczecina, Słupska i Wołogoszczy) podarował sześciu rodzinom szlacheckim wieś Trzebiatkowa na Kaszubach. Dały one początek wielkiemu rodowi Trzebiatowskich, którego nazwa wzięła się właśnie od nazwy wsi. Do Szczecina przyjadą więc potomkowie szlachty z Trzebiatkowa, mieszkający na całym świecie, m.in. przedstawiciele dynastii von Schmude i von Malottki z Niemiec czy Zmuda-Trzebiatowscy ze Stanów Zjednoczonych.
Ambasadorem obchodów 500-lecia Trzebiatowskich jest znana aktorka Marta Żmuda – Trzebiatowska.
Komentarze
0