Zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) 15 marca 2019 (piątek) o godz. 18.00 na spotkanie z Łukaszem Garbalem, autorem dwutomowego dzieła „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa” (tom 1: 1926-1968, tom 2: Tom 2: 1969-1991). Spotkanie poprowadzi Eryk Krasucki. Wstęp wolny! Zapraszamy!
Jan Józef Lipski to legenda opozycji w PRL. Jan Olszewski nazywał go „naszym Prezydentem”, dla Adama Michnika był mistrzem. Powstaniec warszawski, już od 1945 r. łącznik środowisk opozycyjnych, współzałożyciel KOR. Wybitny badacz literatury i krytyk literacki. W 1959 r. z powodów politycznych usunięty z pracy w PIW. Mistrz konspiracyjnej loży wolnomularskiej „Kopernik”, organizator protestu przeciw cenzurze – Listu 34. Jeden z przedstawicieli polskiej inteligencji, uosabianej figurą herbertowskiego Pana Cogito. Źródłowa biografia Jana Józefa Lipskiego to przypomnienie tej postawy zgodności słów i czynów, świadczenia własnym życiem. Lipski konsekwentnie przeciwstawiał się zawłaszczaniu przez władze PRL słów, takich jak demokracja, socjalizm, patriotyzm. Komunizm był dla niego totalitaryzmem tak samo jak nacjonalizm. Mimo swojego heroicznego życiorysu nie był postacią pomnikową, ale ciepłym przyjaznym człowiekiem, który każdego traktował jako partnera do rozmowy.
Fascynujące życie Lipskiego jest kluczem do zrozumienia powojennej historii Polski i lustrem, w którym zobaczymy dzień dzisiejszy. Lipski uczy nas, że nie tyle opór z bronią w ręku - co odwaga cywilna, nie uleganie pokusom konformizmu, rzetelne wykonywanie swojej pracy - sprawiły, że Polska mogła odrodzić się po latach jako niepodległe państwo. To żmudne budowanie społeczeństwa obywatelskiego zaczynało się od kilkudziesięciu zaangażowanych inteligentów, a jego kulminacją była pokojowa rewolucja "Solidarności". Ta oddolna presja doprowadziła nas do wolności. I tego Lipskiego uczyła tragedia powstania: ostrożności w nawoływaniu do retorycznych szarż. Uczmy się dziś od niego i tej ostrożności, i patriotyzmu, patriotyzmu ludzi wolnych. Łukasz Garbal, kustosz dyplomowany w Instytucie Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, oddziale Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, edytor pism Jana Józefa Lipskiego, autor książek "Ferdydurke. Biografia powieści”, „Edytorstwo. Jak wydawać współczesne teksty literackie”.
Komentarze
0