Jak wybrać kolory ścian w kuchni? Na jaki odcień szafek kuchennych postawić? A co z barwą płytek? W aranżacji kuchni dzieje się naprawdę wiele, ale wszystko zaczyna się od doboru kolorów właśnie. Oto kilka sprawdzonych przepisów na dobór barwy do kuchni.

Jak łączyć kolory kuchni?

Kolorystyczna układanka w stylizacji kuchni to spore wyzwanie. Jeśli chcesz urządzić wnętrze ze smakiem, wybór takich elementów, jak: kolor mebli kuchennych, płytek, czy wreszcie odcień farby, nie może być przypadkowy. Zobacz, jakie kolory do kuchni wybrać oraz jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością.

Jakie kolory ścian w kuchni?

To podstawa aranżacji pomieszczenia. Zanim jeszcze ekipa remontowa ruszy z montażem płytek czy mebli, ściany trzeba pokryć preparatem wykończeniowym. Farba do kuchni powinna spełniać konkretne wymagania (odporność na działanie wilgoci i ścieranie oraz paroprzepuszczalność), ale skupmy się teraz na jej odcieniach. Jakie kolory farb do kuchni wybrać?

Jasne kolory do kuchni

Będą stonowanym i dobrym tłem dla całej aranżacji. Jeśli zastanawiasz się, jaka farba do kuchni będzie uniwersalnym pomysłem, warto postawić właśnie na biel, beż czy szarość.

Ciemne kolory ścian w kuchni

To zdecydowanie odważniejsze rozwiązanie niż jasne kolory. Ciemne barwy dają nieco dramatyczny efekt wykończeniowy, ale na ich tle świetnie wyglądać będą białe meble kuchenne czy modele o frontach przypominających drewno. Ciemne kolory ścian w kuchni trzeba umiejętnie ograć dodatkami, aby całość nie tworzyła ponurego efektu.

Jaki kolor mebli kuchennych?

Białe meble kuchenne

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań w aranżacji kuchni. Wszystko za sprawą stylu skandynawskiego, który od lat wiedzie prym w stylizacji wnętrz. Białe meble kuchenne nie tylko idealnie wpisują się w estetykę scandi, ale również stanowią uniwersalny element wystroju, który dobrze komponuje się z najróżniejszymi dodatkami, dzięki czemu zabudowę tego typu łatwo uzupełnić o pozostałe składniki aranżacji.

Szare meble kuchenne

To dobra alternatywa dla bieli, która da równie subtelny, ale nieco bardziej wyrazisty efekt. Szare meble kuchenne są równie uniwersalne jak ich jasne odpowiedniki. Pasują do wnętrz utrzymanych w duchu scandi, stylu rustykalnego, industrialnego czy minimalistycznego.

Ciemne meble kuchenne

Jeśli szukasz koloru mebli kuchennych, który będzie sposobem na przełamanie wnętrzarskich schematów, warto zdać się na ciemne barwy. Czarne, grafitowe lub granatowe fronty kuchenne dadzą elegancki i niesztampowy efekt. Do mebli kuchennych tego typu idealnie pasują uchwyty i dodatki w kolorze złota lub miedzi, ponieważ efektownie błyszczą na tle ciemnych frontów.

Meble kuchenne w odcieniach naturalnego drewna

Efekt tego typu z reguły uzyskuje się za pomocą okleiny, czyli specjalnej folii PCV z nadrukiem, który do złudzenia przypomina barwę i strukturę drewna. Taka tonacja mebli kuchennych jest uniwersalna, ponieważ drewno to ponadczasowy materiał, na który stawiamy w aranżacji wnętrz niezależnie od zmieniających się trendów.

Jaki kolor płytek do kuchni?

Dobór koloru i rodzaju płytek do kuchni to kolejna stylizacyjna zagwozdka, która może sprawić nieco kłopotu. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo ciekawych wzorów i kolorów kafli. Oto kilka najpopularniejszych pomysłów.

Białe płytki kuchenne

Wnętrzarska klasyka, która pasuje wszędzie, niezależnie od tego, na jaki kolor farby do kuchni postawisz lub jakie meble wybierzesz. Szczególnie popularne są białe płytki metro, czyli charakterystyczne białe cegiełki o szkliwionej powierzchni.

Białe płytki o nieco nowocześniejszej formie to np. szalenie popularne kafle o nietypowych kształtach. Heksagony, rybia łuska, romby czy jodełka – białe płytki tego typu dadzą minimalistyczny efekt, ale jednocześnie wykończona nimi powierzchnia będzie prezentować się naprawdę ciekawie. Aby podkreślić nietypowy kształt kafli, postaw na ciemniejszą fugę.

Płytki patchworkowe

To kolejny wnętrzarski hit. Płytki tego typu to dekory, na które składa się kompozycja motywów geometrycznych i roślinnych. Dostępne są w najróżniejszej tonacji, od szarych, przez czarno-białe aż po wielokolorowe. Kafle w takim wydaniu mogą być świetnym wspólnym mianownikiem, który połączy ze sobą kolory farb do kuchni z odcieniami mebli.

Jaki kolor do kuchni – praktyczne wskazówki

W redakcji wnetrza-ze-smakiem.pl zdajemy sobie sprawę, że dobra kompozycja kolorystyczna jest jednym z podstawowych składników udanej aranżacji. Warto więc zdać się na kilka sprawdzonych reguł, które mogą być dobrą inspiracją w poszukiwaniu idealnej farby do kuchni czy odcienia płytek ściennych lub podłogowych.

Zasada 60:30:10

To reguła kolorystycznego balansu. Zgodnie z tą zasadą 60% całej aranżacji powinno być zarezerwowane dla koloru bazowego. Najlepiej, aby była to jasna i neutralna barwa, która stanie się dobrym tłem dla całości i z którą pozostałe elementy wystroju będą się spójnie komponować.

Nieco więcej rumieńców dodasz stylizacji przez kolor dopełniający, który powinien stanowić kolejne 30% układanki. Barwa ta będzie intensywniejsza, dzięki czemu całość zaprezentuje się znacznie ciekawiej.

Natomiast kolorystyczne szaleństwo, czyli najbardziej wyraziste barwy, zarezerwuj dla ostatnich 10% kompozycji, czyli dla dodatków. Intensywne kolory stosowane w małych dawkach urozmaicą całość i nadadzą jej charakteru, a jednocześnie wciąż pozostaną jedynie akcentami.

Reguła kolorystycznego balansu to naturalnie jeden z tropów, na który możesz się zdać w poszukiwaniu idealnych kolorów ścian w kuchni czy odcieni dla płytek.

Kolory do kuchni a nasłonecznienie wnętrza

Szukając sposobu na kolor ścian w kuchni oraz dobierając meble, zwróć uwagę na poziom nasłonecznienia wnętrza. Najwięcej światła jest w pomieszczeniach, których okna wychodzą na stronę zachodnią i południową. Jeśli twoja kuchnia jest zorientowana na wschód lub północ, dociera do niej zacznie mniej światła dziennego. Jak to przekłada się na dobór farby do kuchni?

W ciemnych i gorzej nasłonecznionych wnętrzach lepiej sprawdzą się kolory jasne i utrzymane w ciepłej tonacji. Lepiej unikać ciemnych kolorów mebli kuchennych, płytek czy ścian, ponieważ mogą dać ponury i przytłaczający efekt. Natomiast tam, gdzie jest dużo światła, panuje większa dowolność w doborze kolorów, ale warto stawiać na nieco chłodniejsze odcienie. Będą się one świetnie prezentować w godzinach popołudniowych, kiedy przez okna wpadać będzie ciepłe światło zachodzącego słońca.

Kolor ścian w kuchni a wielkość pomieszczenia

Stara wnętrzarska zasada mówi, że w niewielkich pomieszczeniach powinno się stosować jasne kolory. Inna reguła mówi, że zasady są po to, żeby je łamać, i w tym stwierdzeniu jest wiele prawdy.

Jednak w stylizacji wnętrz jasne kolory faktycznie mogą zdziałać wiele dobrego, jeśli chodzi o odbiór wnętrza. Biel i jasne odcienie beżu czy szarości to kolory, które odbijają światło. W efekcie uzyskujemy korzystne złudzenie optyczne – wnętrze wydaje się większe i bardziej optymistyczne.

Jeśli zastanawiasz się, jakie kolory ścian w kuchni wybrać, to może być świetny trop. Ciemniejsze odcienie są z kolei nieco bardziej kłopotliwe – mogą łatwo zdominować stylizację, przytłoczyć ją i dać ponury efekt. Z czernią, grafitem czy granatem trzeba postępować umiejętnie.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny