Mapa, której można wysłuchać? To jest możliwe. Od dziś interaktywna wersja dzieła Eilharda Lubinusa jest dostępna w Muzeum Zamkowym. Mapy wysłuchamy w języku polskim, niemieckim i angielskim, a dzięki zastosowaniu pętli indukcyjnej skorzystają z niej także osoby niesłyszące. Dodatkowo zobaczymy kilka animacji i ikonografii, które zostały przygotowane dzięki współpracy 13 instytucji m.in. z Polski i Niemiec.
Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego powstała na zlecenie szczecińskiego księcia Filipa II. To wyjątkowe dzieło sztuki kartograficznej ówczesnej Europy. Oprócz mapy znalazły się portrety panujących na Pomorzu książąt. Mapa w wersji papierowej została zakupiona dwa lata temu, a dziś można oglądać jej wersję interaktywną.
Animację na dużym ekranie wzbogaca materiał ikonograficzny udostępniony przez 13 instytucji, w tym z muzeów w Berlinie, Wiedniu, Krakowie czy Greifswaldzie. Mogą z niej korzystać turyści nie znający języka polskiego – mapa „mówi” również po angielsku i niemiecku, a także osoby niesłyszące (poprzez zastosowanie pętli indukcyjnej). Projekt ten został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Zachodniopomorskie.
Można samemu dokonywać odkryć
- Interaktywna animacja mapy pozwala współczesnemu odbiorcy odbyć podróż po książęcym Pomorzu, odkryć te elementy mapy, które dla współczesnego odbiorcy niezupełnie są czytelne – relacjonuje Renata Zdero, autorka koncepcji i koordynatorka projektu – Chcieliśmy w ten sposób Państwu ułatwić tę podróż, pokazać jak bardzo fascynującą historię ma Księstwo Pomorskie, zaprosić odwiedzających Zamek do tego, aby odbyli podróż na dwory książąt pomorskich, którzy tu panowali. Myślę, że wszelkiego rodzaju elementy multimedialne we współczesnym muzealnictwie są coraz bardziej popularne i nasze czasy wymagają tego typu rozwiązania techniczne. W ten sposób osoby, które przychodzą na wystawę, nie są uzależnione od przewodników. Mogą same dokonywać odkryć, wybierać jak daleko mogą pogłębić swoją wiedzę.
Od map zaczyna się nasza nauka
- Przede wszystkim jest to wspaniały dokument kultury pomorskiej i przez to kultury polskiej, a także skandynawskiej, w ogóle tej części Europy – komentuje Przemysław Głowa, szczeciński przewodnik – Bogactwo ikonograficzne oraz możliwość poznania tekstów, które są na mapie, była ciekawym doświadczeniem. Jest na niej dużo informacji, w tym katalog roślin, można poznać przyrodę, miejscowości i miasta. Ilość informacji na tej mapie to kompendium wiedzy nie tylko geograficznej z epoki. To był kres epoki Gryfitów, ale ta mapa podsumowuje doświadczenie dynastii. Trzeba też pamiętać, że dla nas przybyłych tu na Pomorze po wojnie właśnie mapy były tym pierwszym, z czym się spotykaliśmy i od map zaczyna się nasza nauka poznawania tego terenu.
Tego samego dnia został zaprezentowany katalog wystawy Gabinetu Lubinusa, „Eilharda Lubinusa podróż przez Pomorze”. Jest to książka zawierająca mapę autorstwa siedemnastowiecznego pomorskiego kartografa w rozkładanej formie. Wystawa natomiast jest czynna codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10 – 18.
Komentarze
0