To pierwszy Resturant Week w Szczecinie. Bierze w nim udział ponad 20 szczecińskich restauracji. Każda przygotowała specjalne festiwalowe menu i w każdej za trzydaniowy obiad zapłacimy 39 zł. Są jeszcze wolne miejsca.
Restaurant Week to popularny na całym świecie festiwal dobrego jedzenia. W Polsce odbywa się od dwóch lat, w tym roku po raz pierwszy dołączyły do niego szczecińskie restauracje. Od 1 do 10 kwietnia będzie można w nich zjeść trzydaniowy posiłek ze specjalnego menu w okazyjnej cenie. Za 39 zł otrzymamy przystawkę, danie główne oraz deser. Podane dania będziemy mogli też ocenić.

W szczecińskiej edycji Restaurant Week biorą udział 22 restauracje: Avanti, Bohema, Bombay, Buddha Thai & Fusion Restaurant, Cafe Popularna | klubokawiarnia & restauracja, Clou, Dzika Gęś, Na Kuncu Korytarza, Nowy Browar, Public Fontanny, Spiżarnia Szczecińska, Stara Rzeźnia, Vincent, Z drugiej strony lustra, Tokyo Sushi’n’Grill, Plenty Restaurant and Apartments, Rozmaryn - Pracownia Dobrych Smaków, Restauracja Portofino, Virga, The Greek Ouzeri, Zamkowa i Niebo – Wine Bar Cafe.

Jak mówi nam Aleksandra Kopińska-Szykuć, koordynatorka szczecińskiej edycji, zainteresowanie Restaurant Week wśród szczecinian jest duże. - Kilka dni temu sprzedaż była na czwartym miejscu w Polsce. A to przeciez nasza pierwsza edycja! - zaznacza.

Nie we wszystkich lokalach, ale są jeszcze wolne miejsca. Stoliki na określony dzień i godzinę można rezerwować na stronie www.restaurantweek.pl. Tam też można znaleźć krótkie opisy festiwalowego menu.

Tematem przewodnim wiosennej edycji festiwalu jest "Kwitnąca scena restauracyjna". Poza Szczecinem przez 10 najbliższych dni w okazyjnej cenie będzie można zjeść również w lokalach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Krakowie, Łodzi, Katowicach i Lublinie.