Na fasadzie szpinakowego pałacu „zakwitną” krokusy, centrum miasta rozświetli się niepowtarzalnymi instalacjami, plac Lotników zamieni się w plac zabaw z bajkowymi postaciami, a wszystkie drogi tego wieczoru będą prowadzić do Parku Żeromskiego, gdzie bić będzie serce świetlnego Szczecina. „W tych miejscach zadzieje się magia podczas piątej edycji Iluminacji Szczecin” – zapowiada Celina Wołosz.

Przed nami 5. już odsłona Iluminacji Szczecin. Wydarzenie odbędzie się 14 sierpnia. Wszystkie drogi tego wieczoru będą prowadzić do Parku Żeromskiego, gdzie na odwiedzających czekać będzie 10 instalacji. W parku będzie można odwiedzić także ukrytą między drzewami „Strefę Disco” z zielonym parkietem i „Strefę Chillout” z leżakami i stoiskami piwnymi.

– Spacerowicze będą mieli do swojej dyspozycji mapy, a za sprawą rozświetlonych drogowskazów będą dokładnie wiedzieć, w którą stronę się udać, aby niczego nie pominąć – zachęca Celina Wołosz, rzecznik prasowa miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Dodatkowo na odcinku ulicy Plantowej powstanie Strefa Street Food z food truckami.

Park Żeromskiego będzie największą areną tegorocznych Iluminacji Szczecin, ale to nie jedyne, co czekać będzie na mieszkańców i turystów tego wieczoru. Przechodząc przez Aleję Fontann będzie można zobaczyć pływające magnolie i lampiony z intencjami, które powstały w czasie letnich warsztatów i półkolonii. Odmieniony zostanie również plac Lotników, na którym stanie świetlny plac zabaw pełen bajkowych postaci.

„Światło, kolor i muzyka rozbudzą wyobraźnie spacerowiczów”

Iluminacje Szczecin to także niepowtarzalne instalacje autorstwa lokalnych twórców, light designerów, artystów sztuk wizualnych. Aranżacje będą nawiązywać do historii oraz tożsamości Szczecina.

Na szpinakowej fasadzie magistratu pojawią się instalacje zainspirowane szczecińską florą. Podczas projekcji na dwóch skrzydłach gmachu wyświetlane będą roślinne motywy znane mieszkańcom Szczecina – magnolie, krokusy, różne oraz ozdobny czosnek. Autorem projektu jest lider na polskim rynku dekoracji świetlnych, firma Multidekor.

– Miasto będzie wyglądało zupełnie inaczej. Tego wieczoru znane nam ulice, fasady budynków i parki zmienią się nie do poznania. Światło kolor i muzyka pod osłoną nocy rozbudzą wyobraźnie spacerowiczów i przeniosą ich do zupełnie innego, świetlnego Szczecina – zapowiada Celina Wołosz, rzecznik prasowa miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Hołd dla Wisławy Szymborskiej, świetlny Pomnik Marynarza

Kierując się w stronę placu Szarych Szeregów, warto tego dnia zajrzeć również do Ogrodów Śródmieście. Przy ulicy Wielkopolskiej 19 czekać będzie kolejny projekt świetlny, który jednocześnie ma być hołdem dla Wisławy Szymborskiej w setną rocznicę jej urodzin. Iluminacja będzie przedstawiać postać poetki, a podczas projekcji goście usłyszą także wiersze artystki odczytywane m.in. przez Grażynę Szapołowską oraz aktorów Teatru Polskiego.

Wśród wybranych aranżacji znalazł się także projekt studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, których pasją jest grafika komputerowa, ilustracja, concept-art, komiks, animacja, gry komputerowe. Żakowie przygotują sześciometrowego węża morskiego oraz dodatkowe dekoracje świetlne, które staną tuż przy Pomniku Marynarza.

Kwieciście na placu Adamowicza, sentymentalnie na placu Solidarności

Szczecińska pracownia Floral Concept Store po raz kolejny przygotowała kwiecistą dekorację, którą w tym roku projektanci połączyli z elementami symbolizującymi świat techniki. Zaprojektowana postać stanie na placu Adamowicza i ma odzwierciedlać teraźniejszą kondycję człowieka, jego zawieszenie między światem natury i sztucznej inteligencji.

W tym roku grono autorów świetlnych instalacji zamyka Piotr Lump Pauk. Artysta przygotował projekt, który stanie na placu Solidarności. Praca składa się z dwóch części - pierwszą z nich stanowią stalowe litery zdemontowane z szyldu „ZAKŁADU USŁUG ŻEGLUGOWYCH”, które tworząc nowe hasło nawiązują do historii Szczecina. Drugim elementem instalacji będzie huśtawka wagowa stworzona z sygnalizatorów świetnych, która po wprawieniu w ruch oświetli napis.

Zwiedzanie na podświetlonym rowerze

14 sierpnia warto także przyjść w okolice Teatru Letniego i przysiąść na skarpie, aby podziwiać pokaz iluminacji. O godz. 22.15 światła nowej bryły rozbłysną i oczarują swoimi kolorami. Również na Łasztowni będzie okazja zobaczyć kolorowe Dźwigozaury, które zostaną podświetlone w różnych kombinacjach. Wszystkich, którzy chcieliby poznać nieco historii i ciekawostek o miejscach, które pojawiły się na tegorocznej mapie Iluminacji, organizatorzy zapraszają o 20.00 przed Centrum Informacji Turystycznej, skąd wyruszy wieczorny sapcer z miejskim przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem. 

Park Żeromskiego, plac Lotników i wszystkie instalacje będzie można zwiedzić na podświetlonym rowerze miejskim. Na stacji Pomnik Mickiewicza-Szczerbcowa, od godziny 21 będzie można wypożyczyć 10 specjalnie przygotowanych egzemplarzy.