Szczecinianie chcą żyć bardziej świadomie i bardziej ekologicznie – teraz będzie okazja do tego, by ułatwić takie funkcjonowanie.
Prace nad projektem rozpoczęły się w lipcu, kiedy IKEA zapytała szczecinian, z jakimi problemami w zakresie gospodarki odpadami borykają się najbardziej.
Co stanowi dla nas największy problem?
Okazało się, że słaby dostęp do informacji na temat właściwego segregowania odpadów był najczęściej wymienianym aspektem. Nie do końca zrozumiały podział na pięć kategorii, za rzadko opróżniane pojemniki, nieprzystosowane otwory na odpady, opakowania, które nie wiadomo, gdzie wrzucać – również te wątki były często wymieniane przez mieszkańców.
Oprócz tematu segregowania odpadów, ankietowani zasygnalizowali problemy, z którymi mierzą się we własnych domach – zbyt mała kuchnia na pięć pojemników i kłopotliwe zbieranie odpadów bio. Zebrane informacje stały się podstawą do określenia wyzwań, z którymi mierzyć się będą zespoły biorące udział w inicjatywie. Będą starały znaleźć rozwiązania do tak postawionych pytań jak: „Jak moglibyśmy umożliwić segregowanie odpadów w funkcjonalny i estetyczny sposób, pomimo braku miejsca w domu?”, „Jak sprawić, by śmietniki nie pozwalały na błędną segregację?”, „Jak sprawić, aby każdy z mieszkańców mógł zawsze sprawdzić, co się stało z jego śmieciami?”.
Wspierani doświadczeniem ekspertów
Zespoły stworzone z mieszkańców już teraz pracują nad wybranymi wyzwaniami. W szukaniu nowych pomysłów i rozwiązań pomagają im eksperci, w tym przedstawiciele miasta i biznesu. Do projektu zgłosiło się już ponad 90 osób.
– Bardzo cieszymy się z tak dużej frekwencji – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Szczecina. – To znak, że nasi mieszkańcy chcą działać na rzecz zielonej przyszłości miasta i są zainteresowani tym, co się w Szczecinie dzieje. Włączyliśmy się jako Miasto Szczecin w tę inicjatywę, bo chcieliśmy wesprzeć mieszkańców w działaniach, a rozwiązania pomóc wprowadzić w życie.
Zespoły mogą korzystać z przestrzeni IKEA Dom Jutra lub pracować zdalnie – cały proces rozłożony jest na kilka miesięcy. Dzięki temu uczestnicy mogą spokojnie pogodzić pracę nad projektem z codziennymi obowiązkami.
Praca nad projektem to szansa na rozwój
Czeka na nich pięć warsztatów zdalnych, wspólne szukanie rozwiązań, budowanie prototypów i testy rozwiązań. Prace w pierwszej turze zaczęły się we wrześniu i zakończą się w listopadzie. Zainteresowani, którzy jeszcze nie stanowią części zespołów, będą mieli okazję dołączyć do drugiej tury prac, do której rekrutacja rozpocznie się w grudniu.
Praca nad projektem to satysfakcja z inicjowania zmian i praca nad realnymi – nazwanymi przez szczecinian – wyzwaniami. Uczestnicy projektu zyskają doświadczenie w pracy projektowej, potwierdzone certyfikatem.
W marcu 2021 IKEA zaprezentuje rezultaty prac mieszkańców oraz udostępni je publicznie i bezpłatnie. Dzięki temu każdy będzie mógł z nich czerpać i inspirować się. A to zaowocuje zieloną przyszłością miasta.
Komentarze
5