Mech, łąka, słoma, plaża – w takim otoczeniu wypoczywa się znacznie lepiej. Wie o tym Foonka, która projektuje pościele inspirowane naturą. Produkty dostały wiele nagród, a szyte w Szczecinie pościele sprzedają się na całym świecie.
Na Szczecińskim Bazarze Smakoszy już w tę niedzielę zawita nowa przestrzeń, w której będzie można spotkać lokalny design. Jednym z wystawców będzie szczecińska firma Foonka.
Z prostego pomysłu rozwinęła się cała firma
Całość zaczęła się od pościeli o wzorze słomy i siana.
– Kierujemy się intuicją. Ze słomą było tak, że wyszło to ze zwykłej rozmowy. Wiedzieliśmy, że są produkty w pełni zadrukowane cyfrowo, ale zdziwiliśmy się, że słomy nie ma jeszcze na rynku. Jako dziecko jeździłam konno, jeździłam na rajdy konne, więc miałam doświadczenia spania w stodołach, w słomie. A Marcin tego nie znał, więc śmialiśmy się, że to wersja dla alergików, która nie kłuje i jest mięciutka. To takie wspomnienia z dzieciństwa, powrót do natury, tęsknota za latem – przyznaje Małgorzata Dziembaj, projektantka marki Foonka.
Pościel słoma trafiła na wystawę Wrocław Design Festival w 2013 roku, na której zrobiła na tyle dobre wrażenie, że Małgorzata z Marcinem zostali zaproszeni na kolejne wystawy.
– Na pierwszą wystawę wysłaliśmy prototyp wydrukowany na szybko, na następnych pojawiliśmy się już z prawdziwym produktem. Mieliśmy mało czasu, bo tylko 3 miesiące, żeby opracować produkcję. Bardzo nam zależało, żeby była ona w Polsce, co nie było łatwe. Ale już pod koniec 2014 mieliśmy dwa pierwsze wzory dostępne w sprzedaży – wspomina.
Z pola do sypialni. Tych hotelowych również
Twórcy Foonki nie ukrywają, że stworzenie takiej pościeli to długotrwały proces.
– Każda pościel naturalna bazuje na zdjęciach. Musimy więc znaleźć odpowiednie miejsce, by takie zrobić. Później trzeba to złożyć w jeden ciągły wzór, co zajmuje dużo czasu. Gotowy wzór wysyłamy do drukarni, by zobaczyć na próbce, jak to wygląda. Gdy mamy pewność, że wszystko jest w porządku, szykujemy się do premiery. Od momentu zrobienia zdjęć do wprowadzenia wzoru czasami mija rok lub więcej – w skrócie przedstawia Dziembaj. – Nie mamy założenia, że nowa kolekcja ma powstać co pół roku. Filozofią całej firmy jest to, by nie robić zbędnych rzeczy i wszystkiego musimy być pewni na sto procent.
Natura za pomocą pościeli gości nie tylko w prywatnych domach, ale również w hotelach.
– W Zakopanem oraz w Bieszczadach są miejsca, w których można spać w naszych pościelach, klienci bardzo chwalą, właściciele mówią, że są super zadowoleni. Z kolei ośrodek terapeutyczny zakupił od nas kolekcję Mech, która idealnie sprawdziła się wśród pacjentów – przyznaje Małgorzata.
„Klienci sami nas prosili o obrusy i prześcieradła”
Z czasem asortyment firmy się rozrósł i oprócz pościeli można było dostać więcej produktów.
– Klienci sami nas prosili o obrusy i prześcieradła, więc to powoli wprowadzaliśmy, słuchając tych próśb – zaznacza Dziembaj.
Dodatkowo, chcąc maksymalnie wykorzystać ścinki, które powstają przy produkcji, Foonka używa ich do tworzenia mniejszych produktów, np. opasek na oczy.
– A to, czego nie da się już wykorzystać, przekazywane jest dalej, np. do aresztu śledczego, w którym odsadzeni podczas terapii zajęciowych szyją legowiska dla zwierząt ze szczecińskiego schroniska – opowiada Małgorzata.
W ofercie oprócz pościeli inspirowanej naturą znajdują się również kolekcje powstałe w kooperacji z artystami.
– Co roku zapraszamy inną osobę do współpracy, która projektuje wzór. Pierwszą osobą była Aleksandra Morawiak, którą poprosiliśmy, żeby wskazała kolejnego artystę. Tak poznaliśmy Polę i ona poleciła nam następnego twórcę, którego wzór pojawi się w okolicach września – wyjaśnia.
Docenieni w świecie projektów
Lista zdobytych nagród i wyróżnień jest całkiem pokaźna, ale wśród najważniejszych warto wymienić German Design Award 2018 i European Product Design Award 2017 oraz 2019. I jedno z ostatni odznaczeń – pościel z kolekcji Liquid Memory została laureatem plebiscytu must have! 2020.
– Każda nagroda jest bardzo miłym wyróżnieniem, bo potwierdza, że robimy rzeczy, które podobają się i klientom, i ekspertom z branży. Każda nagroda jest motywacją dla nas, by dalej pracować – przyznaje Dziembaj.
Pościele Foonka posiadają również certyfikat Oeko-Tex, który wydawany jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych i stanowi potwierdzenie, że tkanina jest w pełni bezpieczna. Mogą z niej korzystać nawet dzieci i niemowlęta, których skóra charakteryzuje się większą wrażliwością.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Szczecińska Foonka tworzy pościel dobrej jakości, w całości produkcji polskiej. Jak wskazuje Dziembaj, tkalnia i drukarnia znajdują się pod Łodzią, z których potem potem belki przyjeżdżają do Szczecina i tu są szyte pościele. Nie ma mowy o zagranicznym sprowadzaniu. Tkanina to 100% bawełny o satynowym splocie, która jest bardzo miękka i delikatna.
– Często słyszałam, że Szczecin nie wie, że Foonka jest stąd. Czasem widzimy, jak klienci ze Szczecina zamawiają ze strony internetowej produkty z dostawą kurierską, nie wiedzą, że można odebrać osobiście – mówi Dziembaj.
I działa to również w drugą stronę – ludzie z Warszawy są przekonani, że siedziba firmy znajduje się w stolicy i dzwonią, pytając gdzie dokładnie.
– Mamy wiernych szczecińskich klientów, ale myślę, że musimy dużo podziałać, że jesteśmy stąd – przyznaje – Mam nadzieję, że Bazar nam w tym pomoże.
Bazarowe okazje
Choć to nie będzie pierwsze spotkanie ze Szczecińskim Bazarem Smakoszy, ponieważ Foonka (jeszcze jako HAYKA) pojawiła się podczas pierwszej edycji Szczecińskiego Bazaru Rozmaitości, to jednak teraz zawita w specjalnie stworzonej strefie designu.
– Już teraz mogę powiedzieć, że na Bazarze będą produkty, które nie będą jeszcze dostępne w sklepie – zdradza Dziembaj. – To będzie też jedyne miejsce, gdzie będziemy mieć outlet i produkty z małą skazą będzie można dostać w bardzo atrakcyjnej cenie.
Jak zaznacza Dziembaj, Szczeciński Bazar Smakoszy będzie również okazją do tego, by ponownie spotkać się z klientami, czego przez ostatni rok bardzo brakowało, gdyż wszystkie targi były odwoływane.
Szczeciński Bazar Smakoszy w OFF Marinie przy ul. Chmielewskiego 18 działa w każdą niedzielę od godziny 10:00 do 15:00. Wstęp i parking na terenie OFF Mariny są bezpłatne. https://www.facebook.com/SzczecinskiBazarSmakoszy
Jeśli chcesz zostać Wystawcą Szczecińskiego Bazaru Smakoszy, napisz lub zadzwoń na FB SzczecinskiBazarSmakoszy, mailowo biuro@szczecinskibazarsmakoszy.pl lub telefonicznie z Anną Fiodorowicz (organizatorka Bazaru) pod numerem 729 197 005.
Komentarze
5