Białe, różowe, wytrawne, słodkie, musujące, grzańce – te i wiele innych win będzie można znaleźć podczas Festiwalu Wina, pierwszego takiego wydarzenia w naszym regionie. Choć Pomorze Zachodnie jest dopiero na początku swojej drogi do podbicia rynku winiarskiego w Polsce, wielu wskazuje na ogromny potencjał województwa.
Województwo Zachodniopomorskie wraz ze Stowarzyszeniem Winnic Pomorza Zachodniego oraz Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie w najbliższy weekend wspólnie organizują pierwszy w regionie Festiwal Wina.
– Jest to wydarzenie, które symbolizuje rozpoczęcie pewnej nowej epoki. Historia wina na Pomorzu Zachodnim sięga XIII w, nie była jednak kontynuowana, po wojnie tradycja w zasadzie zanikła. Od dekady obserwujemy, jak produkcja wina na Pomorzu Zachodnim krok po kroczku coraz bardziej się rozwija. Rozwija się dzięki pasji. Zachodniopomorskie winnice produkują świetne wino – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
– Enoturystyka to rodzaj turystki opartej na kulturze winiarskiej. Dzięki temu chcemy bardziej urozmaić turystykę na Pomorzu. Chcemy zachęcić turystów, by odwiedzali winnice. Chcemy wydłużyć okres turystyczny również o te – atrakcyjne dla winnic – miesiące jesienne – przyznaje Anna Bańkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Miłośnicy wina nie mogą przegapić tego wydarzenia
W czasie dwudniowego winiarskiego święta na zamkowym dziedzińcu zaprezentuje się dziewięciu lokalnych producentów, ale znanych i cenionych również poza naszym regionem. Będą to: Winnica Bekasiak, Winnica Binowo, Winnica Darłowo, Winnica Kojder, Winnica Pałacu Rajkowo, Winnica Sydonia, Winnica Tecławska Góra, Winnica Turnau, Winnica Zodiak. Nie zabraknie win różnego typu: czerwonego, różowego, musujących czy grzańców. Oprócz wina na odwiedzających festiwal czekać będą także regionalne specjały od Członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorze Zachodnie, w tym sery, miody czy wędliny.
– Weekend zapowiada się pełen atrakcji. Będą wina spokojne, musujące, grzane, białe, czerwone. Będzie Aleja Smaków, rozrywka w postaci dwóch koncertów, dodatkowo strefa degustacyjna. Wyprodukowaliśmy też festiwalowy kieliszek – zdradza Marta Sidorkiewicz ze Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego. – Celem Stowarzyszenia jest propagowanie winiarstwa, chcemy zachwalać z jednej strony wytwory, czyli wina, a z drugiej rozwój enoturystyki. Jesteśmy dopiero na początku tej drogi, ale mamy potencjał. Każda z naszych winnic jest inna, a więc dla miłośników wina odwiedzanie ich będzie nowym doświadczeniem.
Festiwal Winą będzie również okazją do wzięcia udział w prelekcjach, m.in. będzie mowa o najważniejszych regionach winiarskich świata, miejscu Polski w świecie w różnych aspektach winiarskich czy o podstawowych dylematach miłośników wina. Wykłady poprowadzą prof. ZUT Grzegorz Mikiciuk, prof. ZUT Piotr Chełpiński oraz sommelier Winnicy Turnau – Maurycy Michalak.
Jakie wino robi się na Pomorzu Zachodnim? Świetne!
– Odpowiednie szczepy na taką bardziej deszczową pogodę, np. solaris albo rondo, naprawdę dają świetne owoce i świetne wino – mówi Jacek Turnau, współwłaściciel Winnicy Turnau. – Na Festiwalu będzie można z kilku winnic naszego województwa spróbować produktów, zakupić, być może nawet już na prezenty. To też fajna okazja, by w ogóle zobaczyć, że u nas w regionie można zrobić bardzo dobre wino. Nasza winnica robi wina białe, czerwone, różowe, od wytrawnych aż po słodkie, będzie też wino musujące, których tradycja wraca do naszego regionu. Myślę, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.
Na Festiwal Wina organizatorzy zapraszają do Zamku Książąt Pomorskich w najbliższy weekend, 6-7 listopada, w sobotę w godzinach 11-21 i w niedzielę 10-18. Program prelekcji oraz koncertów dostępny na stronie zamku: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/wydarzenia-plenerowe/i-festiwal-wina-pomorza-zachodniego/
Program:
I Festiwal Wina Pomorza Zachodniego
6 listopada (sobota), godz. 11:00-21:00
7 listopada (niedziela), godz. 10:00-18:00
Duży Dziedziniec, wstęp wolny
6 listopada, sobota
sala Kina Zamek
godz. 14:00 – „Wino – fakty i mity” – prowadzący prof. ZUT Grzegorz Mikiciuk
godz. 15:30 – „Polskie winnice w statystyce” – prowadzący prof. ZUT Piotr Chełpiński
godz. 17:00 – „Najważniejsze regiony winiarskie świata” – prowadzący Somelier Winnicy Turnau Maurycy Michalak
Duży Dziedziniec
godz. 18:00 koncert zespołu „JazzDuo Tytus Ł. & Alex M.” (jazz/funk/pop/soul)
godz. 19:30 koncert Beaty Romanowskiej „Roma” (jazz/funk/klasyka&soft elektronika/groove)
7 listopada, niedziela
sala Kina Zamek
godz. 14:00 – „Najważniejsze regiony winiarskie świata” – prowadzący Somelier Winnicy Turnau Maurycy Michalak
godz. 15:30 – „Wino – fakty i mity” – prowadzący prof. ZUT Grzegorz Mikiciuk
godz. 16:30 – „Polskie winnice w statystyce” – prowadzący prof. ZUT Piotr Chełpiński
Komentarze
3