Za nami 9. edycja Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej „BRZASK”. Harcerze ze Szczecina wystąpili na scenie Teatru Lalek Pleciuga w pierwszy weekend września. Swoją muzyką i pozytywną energią próbowali pokazać, że ucząc się, dobrze się bawią.
Spis Treści

Sala teatralna pękała w szwach. Każdemu występowi towarzyszyły gromkie brawa oraz głośne śmiechy dzieci. Impreza jest ważnym elementem kalendarza ZHP – mówi koordynator festiwalu Paweł Woś.

– Uzupełnia program, który prowadzimy śródrocznie. Dużo młodych ludzi ma okazję wystąpić na scenie. Mają dla siebie cały sprzęt oraz ekipę, która nagłośni ich występ. Zetkną się z tym po raz pierwszy, a niektórzy jedyny raz w życiu. Chcemy przygotować im warunki po to, żeby mogli się sprawdzić. Chodzi o to, żeby przeszli przez pełny proces przygotowywania występu. Przez cały rok uczymy ich też systematyczności, pracy w zespole oraz odwagi społecznej. To jest taka formuła, która temu bardzo sprzyja – tłumaczy Woś.

Dzieci i młodzież oraz ich muzyczne talenty

W wydarzeniu udział wzięli zuchy, harcerze oraz wędrownicy. Tytuł zależy od wieku harcerza. Najmłodsi uczestnicy mieli więc 6, a najstarsi 21 lat. Festiwal to 44 uczestników, 40 występów oraz 120 kilogramów poczęstunku – pochwaliło się ZHP na swojej stronie internetowej. Liczba członków hufca stale rośnie – komentuje Paweł Woś.

– Harcerstwo ma się dobrze. Oczywiście, pandemia nie sprzyjała. Kiedy była izolacja i wszystkie ograniczenia, to mieliśmy mocno okrojone możliwości współpracy z młodzieżą. Teraz jest dużo lepiej. Widać to po liczebności hufców. Nagle zauważyliśmy dziesięcio- oraz dwudziestoprocentowe wzrosty liczby członków. Wiem, że do niedawna było to ponad 300 osób. Teraz jest ponad 450 osób w hufcu. Mówię o jednej grupie, a w Szczecinie są trzy. W skali całej Polski te liczby są jeszcze bardziej okazałe – dodaje rozmówca portalu wSzczecinie.pl.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. W 2023 roku do ZHP należały 142 692 osoby.

Część środków ze „Społecznika”

9. edycja Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej „BRZASK” była możliwa również dzięki wsparciu z programu Społecznik Pomorza Zachodniego. Podkreślał to marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Program Społecznik daje szansę wszystkim, którzy chcą działać lokalnie na Pomorzu Zachodnim. Pokazuje, że bez nakładu dużych środków finansowych można realizować wiele ciekawych inicjatyw, a tym samym budować relacje między mieszkańcami, organizować integracyjne spotkania, rozwijać zainteresowania podczas tematycznych warsztatów, pomagać innym. Jestem dumny, że udało nam się zbudować taki pionierski system grantowy w Polsce, dający szansę aktywnym osobom z naszego województwa. Gratuluję państwu ciekawych pomysłów i dobrych projektów, a mieszkańców zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniach firmowanych tym programem. To sprawdzona marka – mówił Olgierd Geblewicz marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Program przewiduje 5 tysięcy złotych na lokalne inicjatywy. Jak informują organizatorzy Społecznika, wśród inicjatyw zgłaszanych do programu dominują te o charakterze integracyjnym. Nie brakuje pomysłów na organizację spotkań integracyjnych, pikników osiedlowych czy zawodów sportowych.

Program Społecznik jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Jego roczny budżet to blisko 3 miliony złotych. W rozstrzygniętej edycji programu uda się zrealizować prawie 200, część z nich zaplanowano w Szczecinie.