Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Szczecinie wykonywali czynności w postępowaniu przygotowawczym dotyczącym handlu ludźmi. W toku postępowania zarzuty takiego działania wobec dwóch kobiet usłyszał 27-letni mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego, wobec którego w czasie trwania postępowania zastosowane było tymczasowe aresztowanie. Podejrzanemu za zarzucane czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Zgłoszenie zdarzenia miało miejsce w marcu ubiegłego roku. Zgłaszającą była 16-latka, która niespełna rok wcześniej poznała 25-letniego mieszkańca zachodniopomorskiego. Znajomość ze strony nieletniej przybrała silną więź emocjonalną. Darzyła go takim uczuciem, że w momencie kiedy mężczyzna zaczął mieć problemy finansowe na jego prośbę zgodziła się pracować w jednej z agencji towarzyskich. Większość zarobionych pieniędzy młoda kobieta przekazywała mężczyźnie. Po jakimś czasie oboje przenieśli się do większego miasta i przez kilka następnych miesięcy mężczyzna wykorzystywał zależność nastolatki.

W toku prowadzonego postępowania policjanci z KWP w Szczecinie zebrali materiał dowodowy, dzięki któremu w stosunku do sprawcy wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów dotyczących handlu ludźmi oraz ze względu na nieznajomość miejsca jego pobytu list gończy. W sprawie zebrano również dowody z których wynikało, że mężczyzna w podobny sposób wykorzystał również inną młodą mieszkankę naszego województwa.

Podejrzany został zatrzymany w lutym br. w Warszawie i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Szczecin Niebuszewo, gdzie przedstawiono mu zarzuty m.in. handlu ludźmi dotyczącego dwóch nastolatek, w tym jeden obejmujący werbunek przy użyciu stosunku zależności emocjonalnej celem wykorzystania jej w procesie prostytucji i czerpania korzyści majątkowych z uprawianej przez nią prostytucji pobierając uzyskiwane przez nią kwoty pieniędzy. Mężczyzna usłyszał równie zarzuty za gwałt, groźby karalne oraz kradzież powierzonego mienia. Sprawa przeciwko 27-latkowi jest już w sądzie, za zarzucane mu czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Mimo tego, że problem może dotyczyć każdego bez względu na płeć czy wiek, najbardziej kojarzymy przestępstwo handlu ludźmi z przymusową prostytucją i wywożeniem kobiet do domów publicznych. Jednak z opisanej powyżej sytuacji wynika, że sprawcy mogą wykorzystywać zależność emocjonalna młodego człowieka. O zaistnieniu handlu ludźmi wiedzą sprawcy i ofiary – choć te ostatnie często dowiadują się po fakcie. Tak więc osoba, która jest najczęściej jedynym i najważniejszym świadkiem przestępstwa, bardzo często milczy z powodu niewiedzy, wstydu czy strachu.

Najlepszym sposobem aby przeciwdziałać tego typu zagrożeniom jest uświadamianie młodzieży na jakie zagrożenia i w jakich sytuacjach mogą się narażać. Zachodniopomorska Policja od lat realizuje program profilaktyczny pn. „Nie bądź towarem i nie daj się sprzedać”. Policjanci, zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym, spotykają się z młodzieżą gimnazjalną i szkół średnich, rozmawiają rozdają ulotki uświadamiając o zjawisku handlu ludźmi.

Szczegółowe informacje na temat handlu ludźmi i przeciwdziałania zjawisku możemy uzyskać na stronie internetowej www.strada.org.pl