W przyszłym tygodniu do nowego budynku zaczną wprowadzać się poradnie oraz oddziały chorób zakaźnych dla dorosłych i dzieci. Sfinalizowana została największa inwestycja Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej.
Pięciopiętrowy budynek ma spełniać wszystkie wymagania stawiane nowoczesnym placówkom zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób zakaźnych.
– Ostatnie lata okrutnie nas doświadczyły i pokazały, że choroby zakaźne są wciąż groźne. Mieliśmy nadzieję, że już nigdy żadna pandemia nie zbierze ofiar. Byliśmy przekonani, że jesteśmy przygotowani, że mamy szczepionki na znane choroby zakaźne. Okazało się, że nie jest tak do końca – mówiła podczas uroczystego otwarcia nowego budynku minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Na dole poradnie, a wyżej oddziały
Na parterze przygotowano dwa niezależne punkty przyjęć o kompetencjach SOR – dla dzieci i dorosłych. Są też gabinety poradni specjalistycznych – chorób zakaźnych i tropikalnych, nabytych niedoborów immunologicznych, profilaktyki wścieklizny i chorób zakaźnych dla dzieci.
Pierwsze piętro przeznaczono na oddział dziecięcy obserwacyjno-zakaźny, a kolejne dwie kondygnacje to sale oddziału obserwacyjno-zakaźnego dla dorosłych, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych.
– W mojej nieskromnej ocenie jest to najnowocześniejszy oddział zakaźny w kraju – komentował prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
– Oddajemy budynek, z którego całe województwo powinno być dumne. W którym pacjenci powinni czuć się bezpiecznie i dochodzić do zdrowia w dobrych warunkach. Personel też będzie pracował w lepszych warunkach. COVID nas wiele nauczył, wyciągnęliśmy wnioski – dodawała Małgorzata Usielska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.
Inwestycja o wartości blisko 100 mln zł
Częścią nowego budynku są też pomieszczenia administracyjne, szkoleniowe, socjalne i techniczne na czwartym piętrze oraz lądowisko dla śmigłowców na dachu. Przez łącznik pacjenci będą trafiać stamtąd do głównego SOR w szpitalu. Powstał również system poczty pneumatycznej, stacja uzdatniania wody oraz zakupiono robota chirurgicznego da Vinci.
Budowa nowego obiektu trwała ponad dwa lata. Pochłonęła 97 mln zł. Większość pieniędzy pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (82,6 mln zł), a pozostałe z budżetu państwa (9,7 mln zł), budżetu województwa zachodniopomorskiego (3 mln zł) i wkładu własnego szpitala (2,2 mln zł.). Wykonawcą była firma Warbud SA.
– Warto podkreślić, że tej inwestycji nie byłoby, gdyby nie Fundusze Europejskie – zaznaczał marszałek Olgierd Geblewicz.
Od poniedziałku zaczyna się przeprowadzka
Najpierw do nowego budynku przeniesie się oddział obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych. W kwietniu planowane są przenosiny oddziałów dla dzieci, a później przyjdzie czas na uruchomianie poradni i punktów przyjęć. Po serii szkoleń dla personelu szpitala rozpoczną się pierwsze lądowania śmigłowców ratunkowych.
Komentarze
9