W Szczecinie znajdziemy kilkanaście publicznych polan rekreacyjnych, na których legalnie rozpalimy ognisko lub grilla. Podpowiadamy, gdzie te miejsca znaleźć i jakie warunki należy spełnić, by bezproblemowo cieszyć się wolnymi dniami.
Szczecińskie polany rekreacyjne to miejsca ogólnodostępne. Może z nich korzystać każdy, zapisy ani rezerwacje nie są prowadzone. Jedynie grupy powyżej 15 osób proszone są o zgłoszenie do Wydziału Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych.

- Zgłoszenia służą do tego, żeby rozładowywać ruch turystyczny i kierować grupy zorganizowane na różne polany. W przypadku, gdy dostajemy kilka zgłoszeń w tym samym czasie dotyczące jednego miejsca - przekierowujemy grupę w inne. Niestety, zgłoszenia notorycznie mylone są z rezerwacją, często również traktowane w taki sposób – mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie.

Do dyspozycji mieszkańców jest kilkanaście polan, zarówno na lewobrzeżu, jak i w prawobrzeżnej części miasta.

Na lewobrzeżu na szczecinian czekają:
1. Polana Sportowa
2. Polana Biała
3. Polana Miodowa (można wjechać autem)
4. Polana Wołczkowska (można wjechać autem)
5. Polana Sosnowa
6. Polana Harcerska, która leży na trasie Doliny Siedmiu Młynów
7. Polana Czerwona, która znajduje się vis'a'vis Arkonki (jest parking dla samochodów)
8. Polana Goplana
9. Polana nad Głębokim
10. Polana Olszyna (cieszy się najmniejszym zainteresowaniem)

Polany na prawobrzeżu:
1. Polana Widok (Zdroje)
2. Polana Słoneczna (Zdroje)
3. Park Leśny Klęskowo (2 miejsca do palenia ognisk)
4. Polana Nad Płonią (Dąbie)

[graficzne podpowiedzi przygotowane przez Zakład Usług Komunalnych]











Pamiętajmy, że ogniska rozpalamy tylko i wyłącznie w wyznaczonych miejscach, a z grillem nie wchodzimy do lasu. 

- Niestety nie jest to przestrzegane. Można w tym miejscu podać przykład, gdzie przed Polaną Sportową rozpalane jest ognisko w wiatce wypoczynkowej pod daszkiem! Jest to kategorycznie zabronione – zaznacza Kus.

Drewno należy zorganizować we własnym zakresie. Zabronione jest niszczenie roślinności w tym celu. Na polany nie można też wjeżdżać samochodami. Pojazdy należy zostawić w miejscach do tego przeznaczonych. Nie wolno też wyprowadzać psów luzem. Na koniec pobytu zbieramy śmieci i sprawdzamy, czy ognień został dogaszony.