W październiku ubiegłego roku w pobliżu Świnoujścia zneutralizowano brytyjską bombę lotniczą Tallboy. Teraz jej fragment można zobaczyć na wystawie w Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej. We wtorek uhonorowano żołnierzy, którzy brali udział w akcji neutralizacji niewybuchu.
Wypełniony 2,4-tonowym materiałem wybuchowym Tallboy został odnaleziony podczas przygotowań do pogłębienia toru wodnego Szczecin – Świnoujście. Planowanie skomplikowanej operacji neutralizacji największego niewybuchu w Polsce zajęło aż 10 miesięcy.
Deflagracja przeszła w detonację
Do operacji przystąpiono 13 października 2020 r. Zdecydowano się na deflagrację, czyli wypalenie materiału wybuchowego. Co prawda bomba ostatecznie wybuchła, ale po wypaleniu części materiału wybuchowego, dzięki czemu siła jej rażenia nie była duża.
– Nie doszło do uszkodzenia żadnej infrastruktury, nie zaobserwowano rozrzutu odłamków, powietrzna fala nie uszkodziła żadnych elementów, a sam słup wody był mniejszy niż przewidywano. Pozwoliło to szybko wznowić ruch na torze wodnym. Analiza danych pozwoliła oszacować, że deflagracji uległo 37% masy początkowej niebezpiecznego ładunku. Miało to ogromne znaczenie dla skutków tej detonacji – tłumaczył komandor Piotr Nowak z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Dowodzący udaną akcją z 41. Zespołu Rozminowania GNM z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zostali we wtorek wyróżnieni przez posła Michała Jacha (Prawo i Sprawiedliwość), przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP.
Zabytki techniki morskiej i wojskowej
Poszarpany detonację fragment Tallboya można zobaczyć na wystawie „Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście" w Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej. Jej częścią są inne eksponaty wydobyte z dna, np. świetnie zachowany silnik Wright z legendarnego amerykańskiego bombowca Boeing B-17 Flying Fortress.
W przygotowaniu ekspozycji udział mieli: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście, Portal Polska Morska, Klaster Morski Pomorza Zachodniego, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Komentarze
4