Festiwal Future Shorts, który rozpoczął się 9 X w Poznaniu, a gościł w kilkunastu miastach w Polsce, na koniec odwiedzi także Szczecin. Na wieczór filmowy zapraszamy już 30 X (czwartek) o godz. 18.00 do Bramy Jazz Cafe.

Nie tylko Polska

 

Future Shorts to starannie wyselekcjonowane filmy krótkometrażowe prezentowane nie tylko w naszym kraju, ale też w 20 kinach Wielkiej Brytanii, a w 30 miejscach w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji. Te filmy mogą oglądać uczestnicy wielkich muzycznych festiwali w Glastonbury i Big Chill. W polskiej filmy mają być uzupełniane o polskie pozycje i pokazywane potem w ogólnoświatowym obiegu.

 

Co zobaczymy?

 

Jak zapewniają organizatorzy - Stowarzyszenie Tworców i Producentow Sztuki - obrazy będą bardzo zróżnicowane i mogą wielu zaskakoczyć. Tym razem punktem wyjścia w doborze filmów była ambicja - siła tkwiąca w człowieku, mobilizująca z jednej strony, z drugiej zaś destrukcyjna, niszcząca relacje i pozytywne emocje. W programie znalazły się będące hołdem dla kultury Nothern Soul ,,Function At The Junction” w reżyserii Justina mcArdle, ,,Busker”, w którym występuje legenda francuskiego kina - Dominique Pinon (znany m.in. z ,,Amelii”) oraz zwariowany, eksperymentalny ,,Tskibot” w reżyserii Antii Silvennoinena. Obrazy na Future Shorts są odmienne gatunkowo. Mogą składać się z krótkich fabuł, ale obecne są także dokumenty, animacje, eksperymenty filmowe, styl teledysków, ciekawe tematy, pomysły i oryginalna estetyka.

 

PROGRAM


FUNCTION AT THE JUNCTION

Reż. Justin McArdle / Wielka Brytania / 2002 / 14’

Rozgrywająca się w latach 70. w klubie Northern Soul opowieść o konkursie tanecznym. Właściciel klubu – pan Lance – obstawił zwycięzcę. Czy uda mu się wygrać zakład, nawet z pomocą dwóch zbirów nasłanych na jego konkurenta? Czy Jake zdąży do klubu na czas, by wziąć udział w walce o koronę króla parkietu? Film jest hołdem dla ruchu Northern Soul, prekursorskiego wobec dzisiejszej kultury klubowej; zwraca uwagę niezwykła dbałość o detal. Ta czarna komedia z zapierającymi dech w piersi scenami tańca i zróżnicowaną obsadą długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.


ESTER

Reż. Pernilla Johansson / Szwecja / 2005 / 3’15

Jest wtorek, ulubiony dzień Ester – dzień, w którym wybiera się popływać. Prostuje się na brzegu basenu, dumnie sięga ku niebu i nurkuje w migotliwej wodzie. W jednej chwili zewnętrzny, szary świat zmienia się w raj. Ta zabawna i pięknie pokazana opowieść o świecie podwodnych marzeń bohaterki pokazuje, że lepiej jest zaufać swojej intuicji niż podążać za stereotypami. Pernilla Johansson ma za sobą bardzo eklektyczną karierę: pracowała jako modelka, studiowała dziennikarstwo, po przerwie na małżeństwo i macierzyństwo zajęła się pisaniem scenariuszy do reklam i filmów fabularnych.


BUSKER

Reż. David Wigram/Wielka Brytania/2006/6’

Lekka, opowiedziana całkowicie bez użycia dialogu opowieść o rywalizacji dwójki ulicznych artystów. Ignorowany przez wszystkich mim czuje się całkowicie pokonany – nawet jego niemuzykalny rywal z gitarą wzbudza większe zainteresowanie niż on. Zdeterminowany by zdobyć publiczność, na którą zasługuje, rozpoczyna pojedynek o widza, wyczarowując muzykę z powietrza. W roli głównej występuje Dominique Pinon, znany m.in.
z “Amelii”. „Busker” to debiut Davida Wigrama jako reżysera i scenarzysty, wcześniej pracował on jako montażysta.


FALLEN

Reż. Peter Kaboth / Niemcy / 2004 / 5’30

Dwóch mężczyzn spada z dachu w wietrzny dzień. Opowieść skupia się jednak na mieszkańcach miasta, którzy zbierają się w miejscu spodziewanego uderzenia. Niemiecki animator Peter Kaboth zmusza swych bohaterów do podjęcia refleksji nad sensem życia w ułamku sekundy zawieszonym w czasie. Niezwykły film zrealizowany w technice łączącej animację 2D i 3D.


M CRAFT (Music Video for DRAGONFLY)

Reż. Gemma Burditt / Wielka Brytania / 2006 / 3’

Pewnej magicznej nocy w północno-zachodnim Londynie wychodzący z domu mężczyzna znajduje łódź wiosłową zaparkowaną na ulicy. Zaciekawiony, wsiada i zaczyna wiosłować. Ku jego zachwytowi łódź płynie wzdłuż ulicy i zabiera go w surrealną podróż, razem z innymi wioślarzami. Gemma Burditt studiowała w Londynie lalkarstwo, a później animację, eksperymentując z wieloma technikami. Inspiruje ją wiele filmów, m.in. „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego i „Door” Davida Andersona.


LEON

Reż. Ian Sciacaluga / Wielka Brytania / 1998 / 12’

Spokojny i wnikliwy dokument o życiu Leona – młodego, dobrodusznego chłopca zawiedzionego przez system.


TSIKIBOT

Reż. Antti Silvennoinen / Finlandia / 2006 / 10’

Całkowicie pozbawiony słów eksperymentalny film, który w innowacyjny sposób łączy dźwiękowe i wizualne efekty. W małej klasie w stylu retro uwagę znudzonego ucznia przyciągają dwa tsikiboty w telewizorze – od tego momentu nic już nie będzie takie samo.


THE NAUTICAL EDUCATION

Reż. Christian Laurence, Genevieve Perron / Kanada / 2006 / 3’

Będzie ci zimno. Będziesz się bał. Będziesz chciał się poddać. Tylko prawdziwi bohaterowie triumfują.


WOT DO U CALL IT

Reż. Adam Smith / Wielka Brytania / 2003 / 9’30

Oryginalny i wnikliwy dokument penetrujący świat MC i podziemnej sceny muzycznej w Londynie. Obraz tworzącej się sceny grime – gatunku zrodzonego w brytyjskich garażach z frustracji młodych, którzy zamienili gitary na Playstation. Adam Smith to uznany reżyser teledysków, m.in. dla The Streets, Chemical Brothers, Stereo MC’s i Lady Sovereign.


WHO I AM AND WHAT I WANT

Reż. David Shrigley & Chris Shepherd / Wielka Brytania / 2005 /7’

Długo oczekiwana kolaboracja między uznanym reżyserem Chrisem Shepherdem i kultowym artystą i ilustratorem Davidem Shrigleyem. Ten wyjątkowy, dziwny, ujmujący i mrocznie zabawny krótki film jest adaptacją książki Shrigleya. Bohater – Pete - mieszka w lesie, żywiąc się tym, co upoluje. Jest społecznym wyrzutkiem, który odnajduje szczęście w samotności. Jednak wyparte wspomnienia tego, co sprawiło że opuścił swój dom, zaczynają powracać. Ta czarno-biała animacja była wielokrotnie nagradzana – między innymi na festiwalu w Rotterdamie, zdobyła również British Animation Award i British Independent Film Award.


ALEX AND HER ARSE TRUCK

Reż: Sean Conway / Wielka Brytania / 2007 / 13’

Historia pary idealistycznych hedonistów – Baby Shoes i Alex. On jeździ na skuterze i jest zelofilem, ona to nimfomanka sprzedająca swoją bieliznę zboczeńcom w Internecie. Poznajemy także szereg innych ekscentrycznych postaci, m.in. włamywacza-dziwaka, pokrytego plastrami pływaka, grupę cheerleaderek ćwiczących na zaciemnionym parkingu oraz dwie lesbijki-dilerki. Wspaniałe zdjęcia i reżyserska czułość na detal pozwalają zatracić się w tym karnawale ludzi żyjących na krawędzi. Sean Conway jest nazywany „najfajniejszym brytyjskim reżyserem” oraz „pieprzonym geniuszem”, sam uważa się raczej za „sfrustrowaną gwiazdę rocka”.

Na wszystkie projekcje WSTĘP WOLNY!