Gdzie i kiedy?
różne miejsca, szczegóły w programie poniżej
Od: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:30
Do: sobota, 4 maja 2019, 19:30
Za ile?
bilety na koncerty 20 zł; dostępne na bilety.fm
Zapraszamy na nowy festiwalu muzyki klasycznej - Szczecin Classic organizowany przez Baltic Neopolis Orchestra. Festiwal odbędzie się w naszym mieście w okresie majówkowym, będzie popularyzował i prezentował muzykę klasyczną na najwyższym poziomie za sprawą artystów światowej klasy, a także pełnił funkcję edukacyjną. W jego ramach odbędzie się bowiem prestiżowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy organizowany w ścisłej współpracy z Akademią Sztuki.

Szczecin Classic nosi podtytuł Gramy w Classy, co nawiązując do zamysłu organizatorów, ma ułatwić odbiór muzyki klasycznej szerokiej grupie odbiorców, zarazić ich niespotykaną dotąd energią, która może zostać eksploatowana na różnych polach wydarzeń towarzyszących. W ramach festiwalu od będzie się 7 koncertów muzyki klasycznej z udziałem gwiazd oraz następujące wydarzenia:

23.04-03.05 Maltówka - cykl wydarzeń towarzyszących Szczecin Classic to propozycja dla wszystkich, którzy w obliczu tegorocznej majówki, zdecydują się na podróż muzyczną bez konieczności wyjazdu.

23.04- 24.04 dwa happeningi, które odbędą się w przestrzeni miejskiej. Będzie bardzo sentymentalnie, bo powrócimy myślami do naszych podwórek! Nie zabraknie zabaw, kredy i beztroski, bo będziemy grać w klasy. Spotkać będzie można prawdziwe instrumenty, które opowiedzą nieco o sobie. Wydarzenia odbędą się w godzinach 15:00-18:00 na Jasnych Błoniach i na Placu Grunwaldzkim.

28.04-03.05 gimnastyka z klasyką; codzienna dawka ćwiczeń z profesjonalnymi trenerami do muzyki klasycznej; 8:00-8:30 Park Andersa

30.04 pokaz skrzypiec Stradivariusa połączony z wykładem; 13:00 pokaz prasowy, 14:30- 15:30 pokaz dla mieszkańców oraz wykład

01.05 wykład poświęcony temu jak w umiejętny sposób zarządzać swoją karierą muzyczną; 10:00 Akademia Sztuki w Szczecinie, Plac Orła Białego sala 102

01.05 nauka tańca barokowego dla mieszkańców Szczecina; 17:00 Akademia Sztuki w Szczecinie, Pałac Ziemstwa Pomorskiego, sala 104 (obowiązuje obuwie zmienne)

27.04-04.05 Koncerty: codziennie o 19:30 w różnych lokalizacjach; bilety na wszystkie wydarzenia w cenie 20 zł, dostępne także karnety na cały festiwal w cenie 80 zł

CON BRAVURA

27/04 19:30 Technopark Pomerania

Bartłomiej Nizioł - skrzypce

Michał Francuz – fortepian

Con bravura* - czyli błyskotliwa forma inauguracji festiwalu Szczecin Classic

Koncert inauguracyjny festiwalu Szczecin Classic to najwyższej próby recital skrzypcowo-fortepianowy poświęcony m.in. pamięci Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego polskiego pianisty i kompozytora. Wystąpią nasi rodzimi artyści, skrzypek Bartłomiej Nizioł – laureat najbardziej liczących się międzynarodowych konkursów, koncertmistrz Opery w Zurychu, trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem oraz pełen brawury i ekspresji pianista Michał Francuz. Program koncertu składać się będzie wyłącznie z sonat kompozytorów polskich: I. J. Paderewskiego, Z. Stojewskiego i W. Żeleńskiego. Tego dnia spotkamy się w przestrzeni Sali Kameralnej Castanea w Technoparku. Śmiało możemy powiedzieć, że spotkanie tych dwóch zdolnych artystów to najwspanialsze preludium recitalowe Szczecin Classic. Koncert w przestrzeni Castanea będzie okazją do zapoznania się z dźwiękami z nowej płyty Bartłomieja Nizioła. Będzie kameralnie, rodzinnie i bardzo przenikliwie.

*błyskotliwie, z brawurą, śmiało.

W programie:

Ignacy Jan Paderewski – Sonata skrzypcowa a-moll op. 13

Zygmunt Stojewski – Sonata skrzypcowa G-dur op. 13 nr 1

Władysław Żeleński – Sonata skrzypcowa F-dur op. 30

Bilety na: bilety.fm (20zł)

LEGGIERO

28/04 19:30 Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Vasko Vassilev - solista, koncertmistrz

Liderzy Baltic Neopolis Orchestra

Orkiestra Szczecin Classic

Leggiero* - czyli lekkie przejście do drugiego dnia festiwalowego Szczecin Classic

Serenada C-dur Piotra Czajkowskiego to jeden z najbardziej finezyjnych utworów rosyjskiego twórcy i jednocześnie żelazna pozycja w repertuarze orkiestr smyczkowych. Wykonana po raz pierwszy w 1881 r. w St. Petersburgu miała być hołdem złożonym Mozartowi i jego słynnej Serenadzie Eine kleine Nachtmusik. Dziewiętnastowieczną muzykę wielkiego mistrza Piotra Czajkowskiego usłyszymy na drugim koncercie Szczecin Classic. W roli koncertmistrza i solisty wystąpi światowej sławy skrzypek Vasko Vassilev, na co dzień pełniący funkcję pierwszego koncertmistrza w Royal Opera House w Londynie. Vasko Vassilev to także dyrektor artystyczny Baltic Neopolis Orchestra, który szczególnie jest związany z naszym miastem od 2016 roku. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami, jak: Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae, która była jego uczennicą. U boku tego wspaniałego artysty wystąpią liderzy Baltic Neopolis Orchestra oraz po raz pierwszy Orkiestra Szczecin Classic Academy, czyli młodzi, utalentowani muzycy z Akademii Muzycznych w Polsce i Europie, którzy zostali zakwalifikowani do uczestnictwa w kursach mistrzowskich odbywających się podczas festiwalu Szczecin Classic. Będzie wdzięcznie, lekko i bardzo przestrzennie.

*lekko, swobodnie.

W programie:

Piotr Czajkowski - Serenada na smyczki C-dur op. 48

Piotr Czajkowski - Walc scherzo op. 34

Piotr Czajkowski - Serenade Melancholy op. 26

Bilety na: bilety.fm (20zł)

APPASSIONATO

29/04 19:30 Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Adriy Viytovych – solista / altówka

Emanuel Salvador – skrzypce

Łukasz Górewicz – skrzypce

Emilia Goch Salvador - altówka

Robert Dacko – wiolonczela

Karol Nasiłowski - kontrabas

Michał Francuz – fortepian

Appassionato* - czyli charakterystyka pasji płynącej z muzyki

Kolejnym przystankiem naszej festiwalowej gry jest XIX-wieczna Francja i XX- wieczna Argentyna. Charles-Auguste de Bériot ukaże scenę francuskiego baletu i urzeknie bogactwem melodii w Scene de balet, a Astor Piazzolla będzie manifestacją głębokich emocji oraz emanacją niesamowitej energii. Tego wieczoru w towarzystwie Andriya Viytovycha, uznawanego za jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych brytyjskich altowiolistów, wystąpią wspaniali muzycy: skrzypek Emanuel Salvador, skrzypek Łukasz Górewicz, altowiolistka Emilia Goch Salvador, wiolonczelista Robert Dacko, kontrabasista Karol Nasiłowski oraz pianista Michał Francuz. Andriy Viytovych jako solista występował z orkiestrami z Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Francji, Ukrainy, Rosji, Japonii, Argentyny i Stanów Zjednoczonych. Na co dzień jest koncertmistrzem altówek w Royal Opera House w Londynie oraz wykładową Royal College of Music również w Londynie. Współpracował z orkiestrami na całym świecie, m.in. BBC Symphony Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, English Sinfonia, London Sinfonietta, London Symphony Orchestra, czy Berlin Philharmonic. Będzie wirtuozowsko, gwałtownie, namiętnie i bardzo zaskakująco.

*z pasją, gwałtownie.

W programie:

Astor Piazzolla The Four Seasons; Astor Piazzolla Angel suite; Muerte del Angel; Milonga del Angel; Ressureccion del Angel; Charles Beriot Scene de Ballet op.100

Bilety na: bilety.fm (20zł)

SUBITO

30/04 19:30 Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie

Bartłomiej Nizioł – skrzypce

Zespoły Kameralne Szczecin Classic

Subito* - czyli nagła zmiana przestrzeni doprawiona szczyptą nieprzewidywalności składów muzycznych

Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie przywita nas ponownie rodzimym akcentem, Bartłomiej Nizioł poprowadzi Zespoły Kameralne Szczecin Classic Academy. Przed nami odsłona solistyczna, u boku mistrza wystąpią składy kameralne, trzy kwartety smyczkowe. Na koncercie usłyszymy najlepszych instrumentalistów młodego pokolenia (studentów i absolwentów Akademii Muzycznych w Polsce i w Europie) w bardzo ambitnym, ciekawym i współczesnym repertuarze. Zmiana tempa, która tego dnia będzie motywem przewodnim koncertu, to także ukłon w stronę 4. pola muzycznego Szczecin Classic, a wszystko dlatego, że będzie to koncert środkowy, półmetek całego festiwalu. Będzie szybko, dynamicznie i niepowtarzalnie.

*nagle.

W programie:

Grażyna Bacewicz - Kwartet na czworo skrzypiec

Dymitr Szostakowicz - Kwartet smyczkowy nr 7 op. 108

Krzysztof Penderecki – Kwartet smyczkowy "Kartki z Niezapisanego dziennika"

Bilety na: bilety.fm (20zł)

SONORO

02/05 19:30 Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie

Tomasz Tomaszewski - skrzypce

Konstantin Heidrich - wiolonczela

Andriy Viytovich - altówka

Zespoły Kameralne Szczecin Classic

Sonoro* - czyli donośne głosy

Trzech wybitnych pedagogów i towarzyszący im niezwykle utalentowani młodzi muzycy. Taka będzie druga odsłona koncertu Mistrzów z uczestnikami Szczecin Classic Academy. Program koncertu będzie pełen nietypowych zestawień, zagra bowiem np. sześć altówek czy sześć wiolonczel. Kameralne składy wybrzmią u boku profesorów z Royal College of Music czy Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Znany i lubiany walc Karłowicza, rzewne Requiem Poppera, energetyczny Szostakowicz i intrygujący dialog altówek w utworze Dale’a. Będzie dźwięcznie, brzmiąco i bardzo wymownie.

*dźwięcznie, brzmiąco.

W programie:

Mieczysław Karłowicz - Serenada na smyczki op. 2 (opr. na sextet T. Tomaszewski)

David Popper - Requiem op. 66 na sześć wiolonczel

Benjamin Dale - Introduction and Andante op. 5 na sześć altówek

Dmitrij Szostakowicz - Dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11

Bilety na: bilety.fm (20zł)

IMPROVISO

03/05 21:00 Czarna Sala w Akademii Sztuki

Łukasz Górewicz Project

Improviso* - czyli nie może zabraknąć improwizacji i nieoczekiwanych zwrotów akcji

W Sali Czarnej Akademii Sztuki w Szczecinie spotkamy się z jammowo-mantranową improwizacją w wykonaniu Łukasz Górewicz Project. Łukasz Górewicz to głos skrzypiec młodego pokolenia, jego awangardowy styl to rodzaj niezapomnianego spektaklu, który na jednych deskach pomieści muzykę klasyczna i elektroniczną. Przenikające się gatunki muzyczne stworzą pocztówkę z miejsca, którego z pewnością nikt z nas jeszcze nie miał okazji odwiedzić. Weź ze sobą koc lub wygodną poduchę, w Sali Czarnej będzie miejsce na to, by poczuć się tego dnia bardzo swobodnie. Będzie spontanicznie, ale jednak nieprzypadkowo.

*improwizując.

Wstęp wolny.

KONCERT FINAŁOWY CODA

04/05 19:30 Kościół pw. Jana Ewangelisty

Tomasz Tomaszewski - koncertmistrz

Andriy Viytovich- altówka

Emanuel Salvador - skrzypce

Simon Zhu - skrzypce

Baltic Neopolis Orchestra

Orkiestra Szczecin Classic

Coda* - to kropka nad “i” Szczecin Classic oraz forma spięcia klamrą tego, czego mieliśmy okazję doświadczyć podczas I edycji festiwalu

Koncert realizowany w ramach projektu „Na Okrągło Orkiestra”.

Na koncercie finałowym, który odbędzie się w kościele pw. Jana Ewangelisty będziemy mieli wielką przyjemność wysłuchać brzmienia skrzypiec Stradivariusa z kolekcji warsztatu lutniczego Florian Leonhard Fine Violin, na których partie solowe wykona Emanuel Salvador. Koncert od pulpitu poprowadzi pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin Tomasz Tomaszewski, wystąpią również wybitni soliści Andriy Viytovych, Emanuel Salvador, Simona Zhu oraz Baltic Neopolis Orchestra i orkiestra Szczecin Classic . Koncert finałowy- Coda to także inauguracja projektu “Na okrągło Orkiestra!”, z którym Baltic Neopolis Orchestra będzie koncertować tego roku w Polsce. Będzie mocno i sentymentalnie.

W programie:

Edward Elgar - Serenada op. 20 e-moll

Nicola Paganini - La Campanella

Jules Massenet- Medytacja z opery “Thais”

Kurt Atterberg - Suita na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową op. 19 nr 3

Wojciech Kilar - Orawa

Bilety na: bilety.fm (20zł)