spotkania film festiwale

Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm 2021 [program]

fot. materiały prasowe

Gdzie?
Sala koncertowa S1 Radia Szczecin
Kiedy?
Sobota, 06.11.2021
O której godzinie?
11:00
Do kiedy?
Niedziela, 07.11.2021
Do której godziny?
15:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Ukazywani są prawdziwi bohaterowie i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

 

Tegoroczna edycja festiwalu będzie okazją do wspomnień i przypomnień. W programie znajdzie się wybór najlepszych filmów w historii festiwalu. Pokazane zostaną filmy z wcześniejszych edycji festiwalu oraz takie, które poruszyły najbardziej publiczność. Dla jednych będzie to okazja do przypomnienia niektórych filmów, inni zobaczą je po raz pierwszy. W programie znajdzie się 8 filmów z całego świata. Będą także niespodzianki.

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. W trakcie wydarzenia odbędą się także projekcje wybranych filmów z kanału You Tube Żeglarz prowadzonego przez Yacht Klub Polski Szczecin.

 

Motyw przewodni pierwszego bloku filmowego to regaty. Projekcje rozpoczną się w sobotę o godz. 11.00. pokazem filmu „Gorycz Zwycięstwa”. Projekcja ta będzie wielką gratką dla miłośników regat i szybkich jachtów. Jest to wspomnienie znakomitego żeglarza, kapitana Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. W filmie opowiada o tym, jak nie doszło do startu polskiego jachtu Spaniel 2 w słynnych regatach samotników OSTAR. Kolejnym filmem będzie „Cudem ocalony”. Jest to zapis spektakularnej akcji ratowniczej jaka miała miejsce w na Oceanie Południowym w trakcie regat Vendée Globe w 1996 roku.

Kolejnym punktem tego dnia będzie spotkanie z żeglarzem Szymonem Kuczyńskim. Będziemy rozmawiać z nim nie tylko o wielkich rejsach, ale także o żeglarskich przygodach na rzekach i jeziorach. W popołudniowym bloku pokażemy dwa filmy, których głównym motywem jest budowa jachtów. Jest ona tłem dla pokazania ciekawych relacji rodzinnych, rozwoju żeglarstwa w czasach rewolucji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych, czy historii żeglarstwa i osadnictwa na Karaibach. „O łodziach i braciach” to opowieść o jednej z najsłynniejszych stoczni jachtowych w historii żeglarstwa prowadzonej przez Johna i Nathanaela Herreshoffów. Przez kilkadziesiąt lat projektowali i budowali jachty, które skutecznie broniły najsłynniejsze trofeum żeglarskie na świecie – Puchar Ameryki.

„Ginące żagle” to przepiękny film o historii osadnictwa na wyspach karaibskich, historii budownictwa morskiego w tym rejonie i zarazem ciepła familijna opowieść o szkutniku, który postanawia zbudować swój ostatni w życiu jacht.

Drugiego dnia JachtFilmu pokażemy cztery filmy. Dwa pierwsze „Rejs” oraz „XFinn”. Tymi projekcjami przypomnimy jednego z najlepszych polskich reżyserów filmów dokumentalnych o tematyce sportowej z lat 60. XX wieku – Sergiusza Sprudina.

Kolejny pokaz to „Berserk w Antarktyce”, który za każdym razem, gdy jest pokazywany, wzbudza wiele skrajnych emocji. Jego bohaterem jest Jarle Andhoy, norweski żeglarz, podróżnik, celebryta, który realizując swoje odważne żeglarskie plany jakby zapomina o rządzących światem regułach i zasadach własnego bezpieczeństwa. Nazywa sam siebie „ostatnim z prawdziwych Wikingów”.

Niedzielny wieczór zakończymy na wesoło. „Przygody Dodo” to pełna przygód i humoru bezpretensjonalna historia grupki wspinaczy górskich i ich żeglarskiej wyprawy na Grenlandię na jachcie 79-letniego Boba Sheptona. Film nie tylko dla żeglarzy. Nie tylko dla miłośników gór. Absolutnie dla wszystkich.


Program:

SOBOTA 6 listopada/ godz. 11.00 - 15.30

Gorycz zwycięstwa / Polska / 1981 / 43 min.

Cudem ocalony / Australia / 1998 / 52 min.

Spotkanie – Szymon Kuczyński / 45 min.

SOBOTA 6 listopada / godz. 17.00 – 20.00

O łodziach i braciach / USA / 1985 / 55 min.

Ginące żagle / Antigua / 2015 / 88 min.

NIEDZIELA 7 listopada / godz. 11.00 - 15.00

Berserk w Antarktyce / Norwegia / 2000 / 51 min.

Przygody Dodo / Belgia / 2015 / 55 min.

 

Na wszystkie pokazy wstęp wolny! Obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.

 

Szczegółowy program, lista filmów oraz rezerwacje wejściówek: https://jachtfilm.pl/

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję