Wernisaż „Laboratorium Struktur” Aleksandry Richert zainaugurował trzecią edycję Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. Impreza będzie trwała przez najbliższy miesiąc, a w jej programie poza interesującymi ekspozycjami znalazły się też warsztaty prowadzone przez doświadczonych twórców. Ich uczestnicy będą mogli m.in. własnoręcznie utkać dywan, stworzyć na tkaninie linoryt albo malowane woskiem dzieło.

Festiwal ma przybliżyć mieszkańcom liczne walory tkaniny, w tym jej wartości użytkowe, jak i obecność w designie. To materiał, który nie tylko ogrzewa, ochrania, okrywa czy oddycha. Zarówno naturalne, jak i syntetyczne włókna wykorzystywane są dziś m.in. w medycynie, biotechnologii, budownictwie, przemyśle transportowym. Tkanina łączy naukę, technikę i sztukę.

– Tkanina artystyczna to swoisty fenomen jako dziedzina sztuki wciąż nie do końca rozpoznany i budzący dezorientację – mówią organizatorzy Festiwalu. – Wynika to z sytuacji pozostawania medium miękkiego poza stałymi ekspozycjami w muzeach sztuki, choć tego typu dzieła znajdują się w większości ważnych instytucji kolekcjonujących sztukę współczesną. Tkanina wymaga oprawy – pomysłu na jej wyeksponowanie, dystansu i możliwości podziwiania jej kunsztu – wyjaśniają.

Zachwycające Laboratorium Struktur

Wydarzeniem otwierającym tegoroczną edycję Festiwalu Tkaniny był wernisaż Aleksandry Richert pt. “Laboratorium Struktur”. Artystka zachęca, by jej twórczość odbierać wieloma zmysłami, dlatego prezentowane w Galerii R+ prace można nie tylko oglądać i podziwiać, ale również dotykać czy się do nich przytulać. To nie są tylko „płaskie” dekoracje. Artystka wykorzystuje grę świateł i cieni, bawi się fakturami i pokazuje trójwymiarowość i aspekt rzeźbiarski tkaniny. Na wystawie można też obejrzeć księgi barw, w których prezentowane są kolory uzyskane poprzez barwienie naturalnych włókien roślinami.

Wystawa Aleksandry Richert jest dostępna do 13 października w Galerii R+ w Akademii Sztuki przy pl. Orła Białego 2.

Z kolei 5 października o godz. 18:00 w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury przy al. Wojska Polskiego 90 zaplanowano wernisaż pt. “Punkt w bezmiarze” Anny Michalak – Bartosz. – Każda praca jest związana z "miękkim medium" jakim jest tkanina. Tkanina jest dla mnie inspiracją w tworzeniu kostiumu - ubioru, który staje się również obiektem w przestrzeni. W swoich pracach wykorzystuję istniejące już tkaniny, praca z nimi, pozwala pokazać je "na nowo". Wykorzystuję również techniki druku transferowego, sitodruku i druku cyfrowego – mówi autorka.

Wernisażowi będzie towarzyszyć ekspozycja techniki patchworku w wykonaniu Jolanty Sobolewskiej i Agnieszki Kaczmarskiej.

Mnóstwo ciekawych warsztatów

Poza wystawami w programie tegorocznego Festiwalu Tkaniny znalazło się mnóstwo ciekawych warsztatów prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Oto ich harmonogram:

12.10.2018 - Instruktor: Aleksandra Gisges-Dalecka, Emilia Smoleń: Stwórz swój własnoręczny kolorowy dywan

13.10.2018 - Instruktor: Rafał Werszler: Batik na zimno

13.10.2018 - Instruktor: Honorata Werszler: Czerpanie papieru

19.10.2018 - Instruktor: Iwona Durlik: Warsztaty Tkackie- MAKRAMA

20.10.2018 - Instruktor: Marta Garbaczewska: Linoryt na tkaninie

20.10.2018 - Instruktor: Agnieszka Kaczmarska, Jolanta Sobolewska: Patchwork (warsztaty dla dorosłych)

27.10.2018 - Instruktor: Agnieszka Kaczmarska, Jolanta Sobolewska: Warsztaty patchworkowe „Sekretna kieszonka”

Warsztaty będą odbywały się w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Obowiązują zapisy. Szczegóły: http://inkubatorkultury.szczecin.pl/oferta/wydarzenia/

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Aleksandra Gisges-Dalecka, Gmina Miasto Szczecin.