W dniach 19-22 listopada na XII Międzynarodowych Spotkaniach Teatralnych OKNO 2008 będzie można uczestniczyć w osiemnastu wydarzeniach artystycznych, w tym w spektaklach, które pokazywane będą w Polsce po raz pierwszy.

Festiwal OKNO wziął swą nazwę stąd, że podczas jego trwania prezentowane są sztuki, które wykorzystują osiągnięcia teatru współczesnego. Festiwal przedstawia szerszą perspektywę zjawiska, jakim jest teatr współczesny, już po raz dwunasty. Wnosi powiew świeżości, dużo nowych pomysłów i rozwiązań, wykorzystywanych przez teatry o międzynarodowym rodowodzie.

 

Międzynarodowe towarzystwo

 

Na festiwalu zostaną pokazane przedstawienia ośmiu grup teatralnych z takich krajów jak: Rosja, Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, Niemcy, Czechy. Bardzo ciekawie zapowiada się teatr z Finlandii, w którego skład wchodzą: Ville Walo - żongler i Kalle Hakkarainen - iluzjonista (aktorzy będą w Polsce po raz pierwszy), a którzy są nowatorami w swoich dziedzinach ,,starych jak świat". Zobaczymy zatem pokaz, który czerpie garściami ze sztuki cyrkowej, ale także korzysta ze sztuki audiowizualnej. Na scenie  bowiem wraz z aktorami ,,wystąpi" także telewizor, w którym pokazywany będzie film radziecki z lat 20-tych. Sztuka współczesna wejdzie zatem w dialog z tym, co nie jest nowe, ale relacja ta pozwoli na jego odświeżenie i nadanie nowych sensów (tu można obejrzeć film z przedstawienia ,,Keskusteluja": www.w-h-s.fi/).

 

Na festiwal przyjadą także nasi sąsiedzi, a więc Czesi, którzy zaprezentują się dwukrotnie podczas OKNA. Członkowie teatru Krepsko, zajmują się nie tylko teatrem, ale także filmem (obrazy ich autorstwa będziemy mogli zobaczyć podczas festiwalu). W swoich przedstawieniach wykorzystują sensy tkwiące w codzienności i zwykłych przedmiotach. ,,Polish Tango for Three" to np. spektakl o tym, jak niebezpieczna, ale fascynująca jest zabawa ze sprzętem elektrycznym. (więcej o teatrze: www.krepsko.com)

 

Znany już szczecinianom z Festiwalu Artystów Ulicy Teatr Stella Polaris z Norwegii tym raz przedstawi monodram pt. ,,Waldemar`s Childhood". Nie można przegapić sław petersburdzkiej sceny teatralnej, grupy Akhe z Rosji, która wykorzystuje eksperymenty teatralne, awangardowy performance, itd. (www.akhe.ru)

 

Oprócz filmu, w spektaklach będą wykorzystywane także dźwięki. Niemiecka grupa Schindelkilliustutschke to artyści - muzycy, grający muzykę poważną (spektakl ,,Tafelmusik" nawiązuje do muzyki z XVI i XVII wieku, która stanowiła tło dla bankietów i przyjęć) i łączący ją z działaniami aktorskimi pełnymi absurdalnego, czarnego humoru. Pokażą, że przy siedząc przy stoliku nigdy nie będzie nudno...

 

Tematyka festiwalu

 

W ramach Uniwersytetu Poszukiwań Teatralnych zespoły będą swoją techniką gry i sensami ukrytymi w spektaklach próbowały opowiedzieć o relacji ,,Aktor - przedmiot". My, odbiorcy, zastanawiać się będziemy nad tym, czy rzeczywistość materialna kreuje nas, czy jest odwrotnie i to my mamy władzę kształtowania otoczenia.

 

Ciało aktora także stanie się przedmiotem - precyzyjnym instrumentem, elementem gry z widzem.

 

Dodać należy, że wszystkie przedstawienia pozbawione będą fabuły, akcji przyczynowo -skutkowej, nie będą opowieściami ani historiami na jakiś temat. Grupy teatralne, które będą prezentować swoją twórczość na festiwalu OKNO, kładą nacisk na eksponowanie formy. Do tego igrają z nowoczesnymi technikami teatralnymi, czyli dodają do gry aktorskiej wszelkie techniczne tricki, projekcje multimedialne, happeningi, instalacje, wideoarty, fotografie, itd. W związku z tym nie będzie trudności w zrozumieniu przekazu grup obcojęzycznych, bo ważna jest przede wszystkim strona wizualna przedstawień, a nie słowa.

 

Teatr w praktyce... i teorii 

 

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć także wystawę dokumentującą projekt ,,Łasztownia", instalacje i prace artystów z grupy Akhe z Rosji (to grafika ich autorstwa znajduje się na plakacie informacyjnym festiwalu OKNO). O współczesnym teatrze lalek opowie podczas wykładu ,,Aktor - lalka - przedmiot" Marian Waszkiel, wykładowca na Wydziale Sztuki Lalkarskiej i Dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

 

Bilety

 

Na spektakle obowiązują bilety w cenie 15/20 zł (będą sprzedawane od 12.11.08) i karnety (tych pozostało już niewiele), które można kupić w Piwnicy Kany. Wszelkie informacje można uzyskać w Biurze Teatru Kana (tel. 91 4330388). 

 

info@kana.art.pl

www.kana.art.pl