6-9 października (poniedziałek - czwartek) będziemy mogli w kilku miejscach naszego miasta przyjrzeć się filmom, które poruszają problem praw człowieka na całym świecie. To wydarzenie jest efektem współpracy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka z różnymi placówkami w wielu krajach. Oprócz Szczecina festiwal odbędzie się także w Oświęcimiu i Gdyni.
Na ,,Watch docs" zobaczymy około czterdziestu obrazów z różnych miejsc świata, m.in. z: Niemiec, USA, Norwegii, Iranu, Wenezueli, Jemenu, Białorusi, Danii, Rosji, Japonii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii.
Polska o PRL-u i starości
Polskę będą reprezentować takie filmy jak: ,,Wolność jest darem Boga" o narkomańskiej komunie z Warszawy; oblicza PRL-u zostaną pokazane w takich dziełach jak: ,,Zabić w sobie nienawiść" (o SB i Jacku Kuroniu), ,,Niezależni" (o ZSP w czasie PRL-u), ,,Podziemny Tygodnik Mazowsze" czy ,,Dworzec Gdański" (o wypędzeniu Żydów w 1968 roku). Atmosferę w polskim szpitalu obejrzymy w ,,Klinice", a prawdę o przemijaniu, starości i czym dla nas jest ciało przekaże widzom przejmujący obraz ,,Istnienie".
Kobiety, kobiety
Jak traktowane są kobiety w innych krajach? Widzowie zobaczą to w ,,Aminie" - historii nastolatki, która - za zabójstwo męża - została skazana na śmierć oraz w ,,Za minutę dziewiąta" o podobnej tematyce.
Komentarze
1