Na modernistycznych budynkach u zbiegu al. Bohaterów Warszawy i ul. Żółkiewskiego pojawiły się potężne płachty. – Elewacja została zabezpieczona siatkami ze względów bezpieczeństwa – enigmatycznie informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Można się domyślać, że sypiące się elementy elewacji mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla przechodniów. Oba narożne budynki są bowiem w coraz gorszym stanie technicznym. Miasto, a konkretnie spółka Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, nie zamierza ich remontować, tylko szykuje do sprzedaży.

Będzie można postawić 5 nowych budynków

W tym celu przygotowywany jest nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zwiększy atrakcyjność działki dla potencjalnych inwestorów. Przede wszystkim w aż 5 miejscach będzie można w przyszłości postawić nowe budynki.

W miejscu niskich dobudówek od strony al. Bohaterów Warszawy i ul. Żółkiewskiego zaplanowano budynki o 2-3 kondygnacjach (maksymalna wysokość – 9,6 metra). Do budynków mieszkalnych przy ul. Żółkiewskiego będzie można „dokleić” kolejny o 4-6 kondygnacjach (19,5 metra). W głębi dziedzińca przewidziano miejsce dla zabudowy o 4-5 kondygnacjach (16,5 metra), a na środku podwórza na obiekt jednokondygnacyjny (6 metrów).

Projekt jednego z najbardziej znanych architektów

Zachowane będą musiały zostać zabytkowe budynki w stylistyce charakterystycznej dla modernizmu, wykończone cegłą klinkierową. Blisko sto lat temu zaprojektował je Adolf Thesmacher, jeden z najbardziej znanych szczecińskich architektów tamtego okresu. Na jego desce kreślarskiej powstał również sąsiadujący z opisywanymi budynkami kościół przy ul. Pocztowej, a także kościół przy ul. Królowej Korony Polskiej, gmach Teatru Polskiego (na początku loża masońska) czy wieża węglowa na Pomorzanach.

W budynkach przy dzisiejszej ul. Żółkiewskiego najpierw mieścił się zakład przetwórstwa węgla Hedwigshütte. Po wojnie nieruchomości zajęła Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska, a później PSS „Społem”. Od dawna nie są już jednak użytkowane i niszczeją.

Zielona oaza przed bramą

Zanim jednak zmienią się budynki, zmieni się ich otoczenie. Przed bramą powstanie zieleniec w historycznej formie. To zwycięski projekt z SBO. Miasto niedawno wyłoniło wykonawcę. Za 548 tys. zł planowane prace zrealizuje firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak.