Już za niespełna dwa tygodnie oficjalnie pracę rozpocznie Balticdesign Institute, należące do Grupy Hanse Yachts nowoczesne biuro projektowo-badawcze branży jachtowej. Szczecin stanie się jednym z ważniejszych miejsc na mapie świata z punktu widzenia rozwoju żeglarstwa i motorowodniactwa. „Czeka nas mnóstwo pracy, już teraz wiemy, że będziemy w Szczecinie tworzyć wyjątkowe jednostki” – mówi Maciej Twardowski.

Historia nowoczesnego centrum projektowo-badawczego rozpoczęła się w Goleniowie, gdzie od wielu lat funkcjonuje zakład produkcyjny Technologii Tworzyw Sztucznych, spółka należąca do Grupy Hanse Yachts, jednego z największych producentów luksusowych jachtów w Europie.

– Jednostki, które budujemy w Goleniowie uważane są za najwyższej jakości produkty, cenione przez żeglarzy na całym świecie. Rokrocznie zbierają liczne nagrody, w ubiegłym roku model Moody DS 41 Decksalon został triumfatorem prestiżowego konkursu British Yachting Awards 2020 – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający w TTS.

Decyzja o stworzeniu Balticdesign Institute w Szczecinie oparta była o wnikliwą analizę inwestorów. Jak czytamy w przesłanej informacji prasowej, nasze miasto wygrało ze względu na bliskie położenie w stosunku do TTS, jak również bogatą ofertę akademicką i wspaniałe warunki jakie stwarzane są żeglarstwu. Siedziba Balticdesign Institute mieści się na Łasztowni przy ul. Wendy 10a. Oficjalne otwarcie odbędzie się już 2 września.

– To wielkie wydarzenie, ma ogromne znaczenie dla rozwoju Szczecina – komentuje Maciej Twardowski. – Już dziś w naszym instytucie chcą pracować projektanci z całej Europy. Początkowo mieliśmy się skupiać tylko na projektowaniu nowoczesnych i designerskich jachtów oraz łodzi motorowych, ale wiadomo już, że zakres działalności Balticdesign Institute zostanie rozszerzony o tworzenie produktów wspomagających zarządzanie jednostką – tłumaczy.

Szczecin zaistnieje na żeglarskiej mapie świata

Do tej pory Szczecin był znany z żeglarskiej pasji. Teraz ma zaistnieć jako miejsce, w którym projektowane będą najpiękniejsze i najnowocześniejsze jednostki. Od luksusowych łodzi motorowych po jachty.

– Kiedy w 2008 roku ogłaszaliśmy markę Szczecin Floating Garden 2050 project, mówiłem, że miasto, planując swój rozwój, stawia miedzy innymi na jachting i ekologię – mówi prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. – Wiele z tamtejszych zapowiedzi, takich jak odwrócenie miasta w stronę wody, już się dokonało. Dziś, w przeddzień inauguracji działalności Balticdesign Instytute w Szczecinie, z prawdziwą przyjemnością mogę powiedzieć, że spełniają się zapowiedzi sprzed dekady.  Co najważniejsze działalność instytutu ma charakter innowacyjny, wiąże się z sektorem badań i rozwoju, gromadzi wokół projektu międzynarodowych specjalistów. Dlatego bardzo cieszę się, że taki właśnie projekt inwestycyjny trafia do Szczecina – komentuje.

Maciej Twardowski przyznaje, że ma ogromną satysfakcję z tego, że ta inwestycja dokonuje się właśnie w stolicy Pomorza Zachodniego. – Jestem żeglarzem a Szczecin jest moim portem macierzystym, dlatego od lat wspieram wspólnie z TTS żeglarstwo i krzewienie kultury żeglarskiej w regionie. Dziś z całą stanowczością mogę powiedzieć, że Szczecin wraz z Balticdesign Institute dołączy do najbardziej znaczących miast świata na mapie żeglarstwa – komentuje.